Bugun...


Mustafa Küpeli - Serhat Gündem


Facebookta Paylaş

Tayfun Talipoğlu ve Oktay Ekinci'yi Unutmak
Tarih: 30-05-2017 18:51:00 Güncelleme: 30-05-2017 18:51:00


 

            İstanbul'un mimari dokusunun korunmasında ve özellikle binlerce yıllık, çok zengin ve köklü bir tarihe sahip  olan Kars ilinin mimari dokusunun korunması için yoğun çaba gösterip marka kent olmasında emeği geçen Mimarlar Odası eski Genel Başkanı Oktay Ekinci’yi 15 Ekim 2013’te kaybettik. Ama hatırlayana aşolsun….

Yine İzmir'in Konak İlçesi'ndeki evinde fenalaşarak Geçirdiği kalp krizi nedeniyle çok erken yaşta yaşama veda eden Türkiye'nin Bam Teli televizyon programıyla tanıdığı,   usta gazeteci ve yazar Tayfun Talipoğlu’nu da 21 Mart 2017 tarihinde kaybettik. 2 ay içirisinde hatırlamaz olduk.

Bir şey hatırlatmadan geçemeyeceğim, Tayfun Talipoğlu'nun ölümünün 3. gününde Talipoğlu’nu İstanbul Kars  Kültür Derneği’nin kadın kollarının organize ettiği kahvaltılı toplantıda hep birlikte andık. Toplantıya Maya Retaurant’nın Sahibi Gürsel İlgüz ve benim konuşmacı olarak katıldık. Talipoğlu’nu en güzel anılarıyla ve yaptıklarıyla andık.

 Sonrasında kimse anmadı,  ve iki satır yazı yazanda olmadı. Bu analiz değerlerimize ne kadar sahip çıktığımızın göstergesidir.

Çok sayı’da değerimiz var,  Sıladaki yöneticiler bu görevi yaptıklarına şahidim. Ama ben en son kaybettiğimiz Sn. Ekinci ve Sn. Talipoğlu'nu örnek alarak mesaj vermek isitedim.

            Edirne'den Kars’a, Kültürel değerlerimizin yaşatılması yönünde uzun yıllar emek veren ve BAM TELİ programı ile bunu dünyaya tanıtan Tayfun Talipoğlu ve kentlerin kültürel değerlerini korumak için çaba gösteren, Mimarlar Odası eski Genel Başkanı Oktay Ekinci'yi ve eserlerini yaşatmak her dostunun ve bütün hemşerilerinin görevidir diye düşünüyorum.

Bizim yörede bir söz var, “At ölür meydan kalır, yiğit ölür namı kalır.”  Oktay Ekinci ve Tayfun Talipoğlu Ülkemize önemli hizmetler vermiş ve çok sayıda eser bıraktığı için namı diyardırlar. Ama biz onların namını yaşatamadığımız için şapkamızı önümüze koyup  "Bizi bir arada tutan, bizi biz yapan tüm değerlerimize sahip çıkmalı, yaşatmalıyız"  Çünkü Aynı şekilde milli ve manevi  dinamikleri  kendi bünyesinde yaşatmayan bir toplum sürekli  kan kaybeder.

Şimdi Kars’ta doğmuş yapığı işlerle kendisini Türkiye’ye kabul ettirmiş, uluslararası projelere imza atmış Türkiye’nin değerine değer katmış kişilere Kars sahip çıkmazsa, ölüm yıl dönümlerinde anmazsa, caddelere, sokaklara ve kültür merkezlerine isimlerini vererek yaşatmazsa Başkaları yaşatır mı?

DERNEKLER DUYARLILIK GÖSTERMELİ

            Gurbetteki Derneklerin bu konuda büyük eksiklik gösterdiklerini söylemeden geçemeyeceğim.

Ama Aşık Şenlik Derneği gibi bir değerimizin ismini İstanbul’da parklara, Caddelere verdirtmişse, Esenyurt kurucu belediye başkanı Gürbüz Çapan bölgemizin değerlerini caddelere bulvarlara verdiği için. Bu saydığım hemşerilerimiz ve onlar gibi duyarlı olan hemşerilerimi bu eleştirimin dışına tutuyorum.

Geçmiş geçmişte kaldı. Bundan sonra Gurbette kurulan Kars Ardahan Iğdır Vakıf, Federasyon ve Derneklerin, Bölgenin değerlerini yaşatmak ve Türkiye’ye mal etmek adına isimlerini caddelere, sokaklara ve Kültür Merkezlerine verilmesi noktasında çaba göstermelidir.

Diğer yandan Vakıf, Federasyon ve Dernekler değerlerimizi ölüm yıl dönümlerinde anarak yaşatmalı ve hem bölge insanının hem de yaşadığı çevredeki insanların zihninde değerlerimizi canlı tutmak için etkinlik yapmalıdır.

Mustafa KÜPELİ

mustafakupeli36@gmail.comBu yazı 5580 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI