Bugun...


Mustafa Küpeli - Serhat Gündem


Facebookta Paylaş

KAI Konfederasyonu Kurulmalı
Tarih: 26-10-2016 23:20:00 Güncelleme: 26-10-2016 23:20:00


Büyükşehirlerde toplumsal birlikteliğin ve mensubiyet duygusunun diri tutulmasında derneklerin katkısı tartışılmayacak derecede büyüktür.

En önemlisi yöremizin tanıtımında ve toplum örgütlü güç olmasında derneklerimizin katkısı tartışılmaz.

Şimdi başka Derneklerin Federasyonların  “Biz niye yapamıyoruz?” diye hayıflanmak yerine, kendimizi sorgulamamızın zamanı geldi de geçiyor.

Günümüzde Türkiye’de Kurulu derneklerin merkezi bir yapıda bir araya gelmesi çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Bu nedenle katılımcı dernek temsilcileri, sorunların aktif, üretken bir örgütsel yapı içersinde çözülebileceğine inanıyoruz.

Dernek enflasyonun yaşandığı bu günlerde toplumun parçalara bölünmesini engellemek için Büyük şehirlerde özellikle Türkiye’nin yönetildiği Başkente yıllardır hizmet veren Kars Ardahan Iğdır Dernekleri ve federasyonları bir konfederasyonlara dönüştürülüp parçalanmışlığın ve bölünmüşlüğün önüne geçmek için bir süreç başlatmalıdır. Diye düşünüyorum.

Türkiye’deki Kurulu Kars Ardahan Iğdır Dernekleri ve Federasyonları İş adamlarından aldığı bağışlarla Ayrı ayrı binalarda kira, sekreter, ofis vb giderlerini ödüyorlar. 

Siyasi gücü sağlayamadığımız için toplamsal kalkınmayı da başaramadığımız ortada. Bu yüzden belli işadamlarından Derneklerimizin yaşamasının yanı sıra öğrencilere burs, Kars Ardahan Iğdır bölgedeki okul, yurt gibi yatırımlar için bağış alıyoruz. 

Bunarın yanında yılda Milyonlarca dolar harcadığı ve fazlaca için doldurulmadığı dernek gecelerinin giderlerini de işadamlarına ayrı bir yük getiriyor. 

 Bu giderler hakkında işadamları, yorulduklarını açıkça yüksek sesle her ortamda dile getiriyorlar. 

En önemlisi salonları doldurmakta zorluk çeken dernekler yılda her ilde 100-150 Kaz veya yemekli geceler yapana kadar yılda binlerce insanın katılacağı gece, etkinlikler yaparak büyük kentlerde dikkatleri üzerine çekebilirler.

Sadece İstanbul’da bir milyon 200, İzmir’de 450 bin, Bursa’da üç yüz bin, Kocaeli Gebze’de 450 bin, Ankara’da 400 bin Kars Ardahan’lı yaşıyor. Dernekler üye sayısı 10 bini geçmemektedir. Bu yüzden yeniden bir yapılandırılmaya gidilmelidir. Diye düşünüyorum. 

ŞİMDİ GELELİM KONFEDERASYONA; 

5 Dernekle Bir federasyon kuruluyor 3 Federasyonla da bir Konfederasyon kurulabilir. Bunun için İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi illerimizde konfederasyon kurmak için yeterli Dernekler federasyon bulunmaktadır.

Psikolojik Operasyon Silahsız savaş gibidir. Bu yüzden Türkiye’de yaşayan 3 milyonun üzerindeki Kars Ardahan Iğdır’lıyı yeniden örgütlemek için Psikolojik Operasyona ihtiyacımız vardır. Bu nedenle Kanat önderlerimiz, siyasilerimiz, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri Herkes gibi artık dünyaya bir başka pencereden bakıp, göçlü olmak noktasında yeniden Psikolojik mesajlar verip Türkiye’deki Federasyonların Konfederasyon çatısı altında toplanıp güçlü bir yapıya dönüştürülmesi ve KAI lobisi oluşturulması için düğmeye basmanın zamanı geldi geçti bile.

Mustafa KÜPELİ

mustafakupeli36gmail.com

 
 
 
 


Bu yazı 7289 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI