Bugun...


Mustafa Küpeli - Serhat Gündem


Facebookta Paylaş

BEYAZ ÖLÜMÜN ADIDIR “SARIKAMIŞ”
Tarih: 03-01-2017 19:02:00 Güncelleme: 03-01-2017 19:02:00


1878-1879 Osmanlı Rus savaşını kaybeden Osmanlı Kars Ardahan Iğdır Batum’u Ruslara savaş tazminatı olarak verdiği Osmanlı'nın kaybettiği toprakları geri almak, Almanya'nın yükünü hafifletmek, Rusya'yı zayıflatmak, Bakü petrollerini kontrol etmek için Enver Paşa’nın 1914-1915 Aralık Ocak ayında başlattığı “ Sarıkamış Kuşatma Harekâtı” başarısız olmasıyla 90 bin Mehmetçik çoğu çarpışarak bir kısmı donarak Allahuekber Dağları'nın askerlerimize mezar olmasına sebep olmuştur.

Aradan 102 yıl geçmesine rağmen 90 bin şehidin acıları hiç unutulmadı. Ama Sarıkamış şehitlerini anma etkinliği için Sarıkamış’a gidip o soğuğu iliklerine kadar hisseden şehit yakınları dedelerinin Rus ordusuna ve soğuk kış şartları altında vatanı nasıl savunduklarına tanık olduktan sonra Sarıkamış Şehitlerinin önemini hafızalarına kazdıklarına hep tanık olmuşumdur.

Balkanlarda Ruslarla savaşan Almanlar Ruslar’ın gücünün ikiye bölmek için Kafkaslarda bir savaş başlatılması için yakın dostları Enver Paşayı ikna etmiş ve tarihin en acı savaşında yüz binlerce askerin şahit olmasına sebebiyet verilmiştir. İşte bizler 102 yıldır hep bu acıyı tadarız.

Savaştan sonra tarihçiler Sarıkamış faciasını araştırıp incelemediği için bir süre sonra savaşın tanıkların kayıp olduğu için bu güne kadar şehit sayısının kimine göre 30 bin, kimine göre 45 bin, kimine göre 65 bin askeri kaynaklara göre de 53 bin şehit verilmiştir. diye yazılmaktadır.

Hâlbuki Sarıkamış şehitlerini Ruslar defin ettikleri için 90 bin şehit olduğun Rus arşivlerinde kayıtlıdır.

Dolayısıyla Türk savaş tarihinde önemli bir yere sahip olan Sarıkamış harekatının Milli tarihin doğru, şuurlu bir şekilde öğrenilmesi gerektiği noktasında tarihçiler görevini yerine getirmemişledir. Bizlere bu vatanın, bu toprakların rahat bir şekilde bırakılmadığını karınlarını kurtların parçaladığı, gözlerini kargaların oyduğu tüm bu zorluklara karşı cepheyi terk etmeyen bir milletin evlatları olduğumuzu unutmayalım. Ecdadımızın mirasına her zaman sahip çıkmamız gerekir.

3 yıl önce Sarıkamış anma etkinliklerine100 bin kişinin katılmasının ardından her yıl katılımın artarak yükselmesi akıllar şu soruyu getiriyor. Dünyanın en acımasız savaşı olan Sarıkamış şehitlerini birkaç asır daha unutmayacağının sinyallerini veriyor. Diyebiliriz.

Askerlerin soğuk havayla mücadelesini, erzak sıkıntılarından bunun yanı sıra elbise ve silah yönünden zayıf olduğunu bir harekâtta yaşamın yitiren binlerce şehidimizin beyaz ölüm olarak anılmaktadır. Bu yüzden Sarıkamış'ta şehit olan adı yitik olarak kayıtlara geçen ” Beyaz ölümün adıdır Sarıkamış”

Mustafa KÜPELİ

mustafakupeli36@gmail.comBu yazı 6913 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI