Bugun...


HANİFİ ÖZTÜRK


Facebookta Paylaş

KAVGA ÜSLUBU ÖFKE;
Tarih: 09-02-2016 14:07:00 Güncelleme: 09-02-2016 14:07:00


 
       Değerli okurlarım, yetmiş yılı aşkın ömrümde, ülkemde; İnsanlık değerlerini  sıfırlayan  böyle bir vahşet görmedim.  Cizre’de, Lice’de, sur’da, insanlığı Okullar, hastaneler, evler taranıyor.  Bombalanıyor. Hendekler, barikatlar, delik deşik edilen yıkılan,  enkaz haline gelen binalar.  ve bu enkazlarda esir edilen, rehin tutulan insanlar. Beyaz bayraklarla  etrafı gözetleyerek ürkek yürüyen kadınlar, erkekler ve çocuklar. Üst üste yığılan cesetler, insanın yüreğini yakıyor.
       Hayat durmuş ülkenin bu coğrafyasında,  iş yok, aş yok, güvenlik yok. Halk canını kurtarmak için evini işini terk edip kaçıyor, bu kış gününde.
      Bu savaşta  kaç PKK’li,  kaç kadın, kaç erkek, kaç çocuk hayatını kaybetti. bilmiyoruz, bu satırları yazmaya başladığım saatlerde resmi açıklamalara göre 7 kasımdan bu yana  şehit olan asker ve güvenlik görevlisi sayısı 245’e ulaşmıştı.İnsan yüreğinin kaldıramayacağı bu vahşet bu. Bu hiç bir gerekçeyle,  vicdanla, ideolojiyle, dinle açıklanamaz.
     Güney Doğu böyle de, Başkent Ankara, İstanbul, İzmir daha mı güvenli?  “hayır”  daha dün Ankara tren garında 100'den fazla, İstanbul’un göz göbeği sultan Ahmet meydanında on günahsız insanı kaybettik?
    Kardeş  kardeşi vuruyor, öldürüyor.
   Ama siyası hamaset devam ediyor.
    Peki; bu yıkımın sorumluları  kim, ya da kimlerdir?
   Elbette Siyasi iktidardır. Büyük Millet Meclisidir, siyasi partilerdir. 
   Bir değim var, Kabahat Zemheri ayında kürk olmuş ama kimse üstüne almamış!   En başında siyasi iktidar, Millet Meclisi ve siyasi; yıkımın  aktörleri kütü giden her şeyin sorumluluğunu yükleyebilecekleri birileni arayıp buluyorlar. Bu yetmiyor halkı da inandırıyorlar.yalanlarına.
      Zamanın Başbakanı, Sayın, Erdoğan barış  süreci başladığında “ gerekirse baldıran zehrini de içerim “demişti, şimdi savaşta ısrarlı.
       Bunu hak etmiyor, ülkemiz ve insanlarımız. Halkımız dostça, kardeşçe el ele ve barış içinde  yaşamak istiyor.
         Olacak gibi değil ama bizim ülkemizde oluyor.  Geçenlerde “bu savaş son bulsun” talebinde bulunan akademisyenlere karşı çok öfkelendi Sayın Cumhur Başkanı.  “Müsvedde, dedi, alçak dedi, Hain’ dedi. bu da yetmedi, İmzacıların sorgulanmalarını, cezalandırmalarını istedi. Bu arada savcılar da harekete geçtiler. Yargının talimatla harekete geçmesi ülkemiz adına büyük bir talihsizliktir!
       Fikir özgürlüğü denen bir kavram vardır.  katılırsınız ya da katılmazsınız.  Ayrıca karşı bir bildiri ile eleştirirsiniz bu tabii bir haktır. Ama hakaret ve korkutmaya yönelik argümanları kullanmak bir başka şeydir. bu ancak muz devletlerinde olur.
        Keşke Sayın,  Cumhurbaşkanı aydınları  böylesine ağır topa tutmamalıydı. Akademisyenlerin dilekçesine imza koyan Chomky’ın yanıtı çok ağır.
       Zira aydın; güçlüye yanı siyası  iktidarı elinde tutanlara  İtaat eden değil; araştıran, sorgulayan ve değerini de buradan bulan kişidir.  Ve düşündüğünü açıklama hakkına sahiptir. Buna tahammül etmek gerekir.
     Her şeyden önce söz konusu bildiri ile, istenen ve beklenen şey toplumsal barıştır.  kavga üslubu, öfke, Linç etme politikası; Irk, din,dil  Mezhep ayrımcılığı, öfke ve kavga üslubu, ne bu politikaları yapanlara ne de ülkemize fayda sağlamayacaktır..
        HANİFİ ÖZTÜRK


Bu yazı 4479 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI