Bugun...


Erhan Gül - Mali Müşavir


Facebookta Paylaş

KAI'de FESTİVALLER
Tarih: 30-07-2015 19:31:00 Güncelleme: 30-07-2015 19:31:00


Türkiye kültür turizmi potansiyeli bakımından oldukça zengin çeşitliliğe sahiptir. Turizmin tüm yıla yayılmasında etkili olan kültür turizminin, ziyaretçilerin kalış sürelerini belirleyen turistik ürün çeşitlerinden biri olarak Türkiye'de ayrı bir önemi vardır.

Kültür turizmi kapsamında destekleyici ve yöreye özgü çekiciliklerin sunulduğu festivaller de özellikle az gelişmiş yörelerde önemli bir ekonomik kaynak ve turizm faaliyetidir. Zira festivaller, özellikle az gelişmiş yörelerde doğru yönetildiği sürece yerel kalkınmaya ciddi manada ve doğrudan bir katkı sağlayabilmektedir.

Festivallere katılım sürecinde yerel esnafa öncelik ve ağırlık verilmesi ve yerel ürünlerin ön plana çıkarılması önerilmektedir.

Festival ve şenlikler, şehirlerin ve ilçelerin kültürel yaşamına canlılık kattığı kadar yöreler ve ülkeler arasında da iletişimin artmasını sağlıyor.

 Ülkemizin çeşitli yerlerinde düzenlenen festivaller, yerel kültürlere dair önemli bilgiler veriyor. Yöreye ait tarımsal üretime bağlı olarak ya da kültürel ve sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirildiği etkinlikler kültürel canlılığı da temsil ediyor.

Festivaller yörelere dair fikir edinmemizi de sağlıyor. Bitkilerden sebze meyvelere, içeceklerden yemeklere, sanattan kültür unsurlarına kadar pek çok alanda festival düzenlenmektedir.

 Kars,  Ardahan Ve Iğdır'da düzenlenen Festivaller bu yörelerimizin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımlarını sağlamaktadır.

Ardahan Ülkemizin Kafkaslara açılan kapısıdır. Özellikle yaz aylarında Ardahan'da ve ilçelerinde bir  çok festival olmaktadır.

Ülkemizde başka hiç bir şehirde bu kadar çok festival yoktur. Yöresel ürünlerden Kültürel öğelerin tanıtıldığı onlarca festival yapılmaktadır. Bize düşen görev bu festivalleri her zaman diri tutmak ve hakkını vererek yapmaktır.

Ardahan merkezde her yıl düzenlenen bal festivalinin amacı yörenin arıcılığını geliştirmek ve festival yoluyla Ardahan'ın tanıtımını yapmaktır. Festival Ağustos ayının ilk haftası düzenlenir. Festival boyunca düzenlenen konserler ve bal güzeli yarışmaları gibi etkinliklerle ilin sosyal yaşamının canlanmasına katkıda bulunulur. Festival alanında yöre esnafı tarafından kurulan stantlarda Ardahan iline özgü ürünlerin satışı yapılmakta, böylece ticari yaşamda da bir canlılık oluşmaktadır. Geleneksel olarak düzenlenen bu festivale ilde yaşayan halkın yanında il dışında yaşayan Ardahanlılar tarafından da oldukça geniş bir katılım sağlanır.

Çıldır Göl Festivali sadece ülkemiz sınırları içerisinde yaşayan Kars ve Ardahan'lıların katılımıyla değil, aynı zamanda yakın coğrafyada yaşayan komşu ve akraba ülkelerden gelenlerin de katılımıyla büyük ve bölgesel bir şenliğe dönüşmektedir. Aşık Şenlik kültür şenlikleri de Çıldır göl festivali ile birlikte yapılmaktadır. Kültürel, folklörük ve sosyal temalar barındıran festival unutulmaz görüntülere sahne olmaktadır,

    Ardahan'ın geleneksel festivallerden biri de Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali'dir.Göle'nin dışında yaşayan hemşerilerinin de katkılarıyla ve Göle Belediyesi'nin organizatörlüğünde  her yıl yaz aylarında düzenlenmektedir. Üç gün süren etkinliklerde esas olarak kaşar peynirinin tanıtımı yapılan festival çok renkli ve hoş görüntülere sahne olmaktadır.

Ardahan'da; Uluslararası Kar ve Buz Festivali , Hoçvan Yayla Şenlikleri , Atatürk'ün İzinde Damal Şenlikleri, Göle Aşıklar Bayramı  , Canıbek Yayla Şenlikleri gibi birçok festival ve şenlikler yapılmaktadır.

Iğdır Karakoyunlu İlçesi'nde kaymakamlık ile belediye tarafından ortaklaşa düzenlenen Kayısı Festivali Yöresel ürünlerin tanıtımını sağlayan bir festival olarak dikkati çekmektedir..

Kars Sarıkamış'ta ise kış aylarında düzenlenen Kar Festivali Sarıkamış'ın Turistik değerlerini ön plana çıkarmakta ve Sarıkamış'ın Kış Turizminde hak ettiği yeri almasını sağlama amaçlı bir festivaldir.

Kars ve Iğdır'ın özellikle Festivalleri tanıtımda etkin bir şekilde kullanmaları nedeniyle Ardahan'ı Örnek almalarını tavsiye ediyoruz, Yöresel Ürünlerin, Tarihsel ve Kültürel öğelerin tanıtımı açısından Festivalleri olumlu bir şekilde kullanmaları nedeniyle Ardahan'ı  kutlamak  gerekir.

 

 Bu yazı 32088 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI