Bugun...


Erdal DEDEOĞLU Mak.Yük.Müh.-Ekonomist Sanayici


Facebookta Paylaş

İstanbul Yükseldikçe Türkiye Yükselir Mi?
Tarih: 05-11-2015 17:03:00 Güncelleme: 05-11-2015 17:03:00


Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasında” – İstanbul yükselirse Türkiye yükselir.” demiş. Bu ifade kanaatimce teknik, ekonomik, sosyal ve siyasal bakımdan tamamen yanlış bir düşünce vekonuşmadır. İstanbul yükseldikçe Türkiye değil, Türkiye yükseldikçe İstanbul da yükselir. Onun  için gelişmeyi tüm Türkiyeye yaymak zorundayız. Bunu yaparken de her yörenin imkan ve şartlarını gerçekçi bir tarzda değerlendirmek gerekir.

24 ocak kararları ile uygulanan yanlış politikalar Anadoluyu boşaltmışve batıya, özellikle İstanbula taşımıştır. Turgut özal, batıda çalışan doğu kökenli vatandaşlarımızı görünce ekranlara dönüp marifetmiş gibi; - Bakın bunlar ne güzel buraya gelmiş, buralarda çalışıyorlar. Siz orada niçin halâ duruyorsunuz? diyordu. Hatta bu durum okadar ileri gitmiştiki, doğuda yaşayan vatandaşlarımız bu politka(!) için başka şeyler düşünmeye başlamıştı bile.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bu ülkenin parçası olduğuna göre, burda yaşayan vatandaşları yerlerinde istihdam etmek, yaşam ve iş kalitelerini yükseltmek gerekirken, bunları bu imkânlardan mahrum bırakmak yapılabilecek en büyük hatadır. Burda yaşayan vatandaşları yerlerinde istihdam etmezsek ya dağa çıkacak veya büyük şehirlere, özellikle de İstanbula akacaklardır. Dağa çıkmanın ne olduğunu ve nelere mal olduğunu 30 yıldır gördük ve görmeye de devam ediyoruz.

Batıya, özellikle İstanbula taşınmaları ekonomik, sosyal, Siyasal ve güvenlik açısından büyük problem yaratmış, bu politika devam ederse problemler daha da derinleşecektir. Bu vatandaşlarımızı oldukları yerde istihdam etmenin maliyeti bir ise, batıda bu maliyet on olacaktır. Batıdaki şehirlerimizin altyapılarını henüz çözememişken, mevcut yapıya göre çözmemiz de mümkün değilken, yeni problemler yaratmanın anlamı olabilirmi?

İstanbula bundan sonra yapılacak ve yapılmakta olan büyük yatırımlar tamamen mantık dışı, gerek teknik, gerekse ekonomik, sosyal ve siyasal açıdan fevkalade yanlış ve zararlıdır. Üçüncü köprü, üçüncü hava alanı problemleri azaltmaz, tam tersine artıracaktır. Kanal İstanbul ise, lafı dahi edilmemesi gereken bir hayaldir. Sırf ben bunları yaptım, bunlar benim eserim diyebilmek için memleketin imkânlarının heder edilmesi, yanlış ve zararlı işler yapılmasının izahı olamaz. Bunlar yapılınca İstanbula akım artacak, bunların yanına yenilerinin gelmesi gerekecektir. Bugün Türkiye nüfusunun dörtte biri İstanbuldadır. Bütün Türkiyeyi burya mı taşıyacağız?

Dünya nüfusu gittikçe artmakta, bu nüfusu doyurmak için tarıma ve tarım alanlarına ihtiyaç vardır. Anadoluyu boşaltıp İstanbula taşıyınca, tarım alanlarını betonlaştırıp tarımı yok edince insanlarımız ne ile besleneceklerdir?

Bir kızılderili ata sözü ile bitirmek istiyorum:”- Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyeceğini anlayacaktır.

 

Erdal DEDEOĞLU

Mak.Yük.Müh.-Ekonomist

SanayiciBu yazı 2338 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI