Bugun...


DENİZ AYDEMİR - Mali Müşavir


Facebookta Paylaş

DÜŞMAN HUKUKU
Tarih: 27-10-2016 13:07:00 Güncelleme: 27-10-2016 13:24:00


Birkaç sayıdır yazı yazamıyorum bu köşeye. Zira kaç kez yazmak istediysem elim gitmedi. Zira yazmak istediklerimi yazacak kadar özgürlük ve hukuk yok ülkede. En son yazdığım yazıları önce avukatıma, sonra gazeteye göndermiştim. Bu kez avukata göndermeye gerek duymuyorum, zira zaten birini içeri atmak istediklerin de ona bir suç üretmekte zorlanmıyorlar.

Ergenekon, balyoz, ıslak imza, şike davası gibi kumpas davalarının görüldüğü dönemlerde, gerek yazılı, gerek görsel basında inanılmaz bir linç kampanyası ve kara propaganda yaşanıyordu. İddianamelerde bile olmayan abuk sabuk suç isnatları, iktidarın-cemaatin gazetelerinde televizyonlarında günlerce dillendirilip algı oluşturuluyor, henüz suçu kanıtlanmamış insanlar kamuoyunda peşinen mahkûm ediliyordu. Öyle ki adı geçen davalarda yargılanan subayların çocukları bile “senin baban darbeciymiş” diye okullarından işlerinden atılıyordu. Hatta kendisine isnat edilen casusluk suçlamasını onuruna yediremeyip intihar eden Yarbay Ali Tatar için “ hesap vermeden nereye gidiyorsun” diye yazan bile oldu. Bu satırları yazarken bile onlarla aynı işi yapmakta olduğum için kendimden utandığım bu haysiyet cellâdı yazar bozuntuları, iktidar-cemaat ortaklığıyla tertip edilen kumpasları, kamuoyunda haklı göstermek için, hiçbir yalanı söylemekten, hiçbir iftirayı atmaktan geri durmuyorlardı.

Aradan geçen zamanda, cemaat-iktidar işbirliği bozuldu, kumpas davaları çöktü, iddiaya göre cemaat darbe yapmaya kalktı. Şimdi yeni bir süreç başladı, OHAL ilan edildi, KHK’larla kamuda ciddi bir tasfiye başladı, yaklaşık 200 bin kişi görevlerinden alındı, 50 bin kişi hakkında soruşturma açıldı. İşkence iddiaları, hukuksuz işlemler, günlerce ifadesi bile alınmadan nezaretlerde tutulan insanlar, kaçan sanıklar yerine rehin alınan akrabalar ve benzeri birçok ortaçağ Avrupa’sına benzer uygulamalar sürüp gidiyor. Ve yine bu süreçte bu hukuksuzluklar aynı basın tarafından gözlerden kaçırılıyor, çarpıtılıyor, görmezden geliniyor. Cemaat mensupları, geçmişte uyguladıkları ne kadar hukuksuz, gayri ahlaki davranış varsa bu gün hepsine kendileri maruz kalıyorlar.

Ergenekon Balyoz gibi kumpas davalarında, bir iki geçmişi karanlık insanın yanına binlerce namuslu onurlu subayı, aydını yerleştirip insanların hayatlarıyla gelecekleriyle, aile yapılarıyla oynamışlardı. Şimdi de darbe yaptılar bahanesiyle, on binlerce insan mağdur ediliyor. Üstelik öyle bir düşman hukuku uygulanıyor ki bazen sırf bu insanlarla aynı türden canlı olduğum için utanıyorum.

Yakın zamanda, 17/25 ten önce cemaate ait olduğu iddia edilen bir sendikaya üye olmuş ve 17/25 Aralık’tan kısa bir süre sonra istifa etmiş eski bir okul müdürü dostum, kendisine iş bulmam için benden yardım istedi. Yakınlardaki bir özel okulun müdürünü aradım. Kendilerine bakanlıktan yazı geldiğini kesinlikle istihdam edemeyeceklerini söyledi. Şaşkınlığıma rağmen, üzerinde durmadım. Aynı dostum dün yine aradı ve pompacı olmak için başvurduğu benzin istasyonunda her şey tamam olduğu halde aynı gerekçeyle işe alınmadığını söyledi. Birden aklıma televizyonda “bunlara acımıyoruz, ağaç kökü yesinler” diyen iktidar partisi il başkanı geldi. Anladım ki durum ciddi.

Hakkında her hangi bir suç delili olmadan bir OHAL Kararnamesiyle görevden alınan bir okul müdürüne, hani artık “herkes suçu ispat edilene kadar suçsuzdur” diye ifade edilen “suçsuzluk karinesini” geçtim; tam anlamıyla düşman hukuku uygulanıyor. Üstelik kimin suçlu kimin suçsuz olduğuna bile bakılmadan.

Artık, bu yapılanlara baktıkça, bunlarla aynı dinden, aynı uyruktan olmaktan utanıyorum. Bu insanların tükettikleri oksijen, bastıkları toprak için üzülüyorum.

SMMM DENİZ AYDEMİRBu yazı 3793 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI