Bugun...


DENİZ AYDEMİR - Mali Müşavir


Facebookta Paylaş

ELLER YUKARI BU BİR SOYGUNDUR.
Tarih: 29-01-2016 10:01:00 Güncelleme: 29-01-2016 10:01:00


 

7 Haziran seçimlerinden önce ne kadar çok vergi ödediğimize dair bir araştırma yazısı yazmıştım.  Bu kez vergi dışında devletin bizi nasıl soyduğuna dair kısa bir analiz yapmak istiyorum.

Sıradan başlayalım, öncelikle ödediğimiz faturaları sırayla inceleyelim.  Bu yazının yazıldığı günün iklim koşullarını da dikkate alırsak, doğalgaz dan başlamak daha akılcı olacak. Petrol fiyatı, 147 dolarla zirve yaptığı Temmuz 2008'den bu yana yüzde 81 düşüşle 28 dolara geriledi. Aynı dönemde dağıtım şirketlerinin abonelere sattığı gazın fiyatı yüzde 61 oranında artış gösterdi. Doğalgazda akaryakıtta olduğu gibi yüksek vergi de yok. Ama ne hikmetse doğalgaz bir türlü ucuzlamıyor. Yurt dışından 184 dolara aldıkları doğalgazı halka 340 dolardan satıyorlar. Gerçi bu hükümetin her bahar doğalgazı ucuzlatmak gibi bir huyu da yok değil. Şaka bir yana 1300 lira asgari ücretle geçinmeye çalışan bir yurttaşımızın kış aylarında ortalama 300 lira doğalgaz faturası ödemesi (peteklerin çoğunu kapatıp, battaniye altında oturmak şartıyla) kaçınılmaz. Yani maaşının % 24’ü.

Tabi aynı hesapla brent petrolün varil fiyatı 147 dolarken 3.5 liradan satılan benzinin petrol 28 dolara düştüğü halde 4.21 liraya satıldığını da es geçmeyelim.

Gelelim elektriğe; 1 kwh elektriğin perakende satış fiyatı 0.41 tl (vergiler dahil). Avrupa birliği ortalaması 20 avro olan 100 kwh elektrik ülkemizde 14.7 avro olarak satılmakta. Asgari ücretin ortalama 4 bin lira olduğu Avrupa ülkelerinde 20 Euro’luk fiyat çok bulunurken 1300 lira asgari ücretin olduğu ülkemizde 14.7 Euro elektrik fiyatını ifade edebilecek tek kelime “fahiş” tir. Son olarak elektrik dağıtım bedeline % 250 gizli bir zammın da yapıldığı ortaya çıktı. Şubat/2016’da gelecek elektrik faturalarından sonra evde karanlıkta oturup televizyon izlemeyi bırakmak zorunda kalabiliriz. Sokağa bakan odada oturup sokak aydınlatmasından faydalanmanızı öneririm. Konutların ortalama elektirk faturası 90 lira civarında. Bu da asgari ücretin yüzde 8’i eder.

Ben yazının muharririnin de ikamet etmekte olduğu İstanbul’da su fiyatlarına gelince. Kullanım oranına göre fiyatlandırma yapılan İstanbul OECD verilerine göre dünyanın en pahalı suyuna sahip birkaç şehrinden biri. Merhum Kaddafi’nin ülkesi Libya bile bir çöl ülkesi olmasına rağmen her yerinden gürül gürül nehirler akan, haritasının hemen her yerinde mavi mavi gölleri olan güzel yurdumdan yüzde 80 daha ucuza su satıyor. Konutların ortalama su tüketimi 60 lira civarında olup asgari ücretin yüzde 5’i eder.  

İletişimde % 25 ÖTV % 18 KDV alıyor. Ekmekten İlaçtan KDV alıyor. (Pırlanta’dan almıyor) pırlanta mı yesek. Ekmeğe son olarak (zam yapılmadı ama fiyatı arttı diye haber yaptı TRT) % 25 zam yapıldı İstanbul’da. Et fiyatları ise asgari ücretliyi kasaba gitmeye hasret bırakacak kadar arttı. Pirzola’nın 70 liraya dayandığı raflarda, kıyma bile 37 lira.

Asgari ücret zammıyla artan sigorta primi şokunu atlatamayan esnafa bir şok’da bağ-kur’dan geldi. Geçen ay 436 lira olan prim bu ay 568.22 lira. Artış % 30’un üzerinde.

Ve son günlerde sosyal medyada da çok gündem olan bir konu “araç trafik sigortası”ndaki akıl dışı artışlar. Örneğin 1999 Model bir ticari aracın ederi 6 bin lira ama trafik sigortası için bazı şirketlerin verdiği teklifler 4 bin lira civarında. En insaflı teklif 2 bin lira. İki sene önce ortalama 200 ila 400 lira arasında değişen fiyatlarla yapılan trafik sigortaları artık 2 bin lira ve üzerinde seyrediyor. Ve maalesef bu aleni yapılan soyguna dur diyecek bir hükümette ortalarda gözükmüyor.

2016 yılı başında seçim vaadi olarak (muhalefetten geri kalmamak için) 1300 liraya asgari ücreti çıkaracağız dediler. Peki çıkardılar mı ? Onlara göre evet çıkardılar, net asgari ücret şu an 1 300 lira. Ama daha ilk maaş işçinin cebine girmeden öyle bir zam yağmuru yaptılar ki, asgari ücretin artan kısmını geri versek zamları geri alsalar biz daha karda olacağız gibi. Geçen yılın ikinci yarısında ele geçen net asgari ücret AGİ dahil bin liraydı. 2015 yılı mutfak enflasyonu % 23. Zaten enflasyon kadar fark verilse olacağı 1230 liraydı. Asgari ücreti 1300 liraya çıkarıp üstüne bu kadar da zam yapılınca her zaman ki gibi gene emekçiler zararda. Neyse, görünen o ki yıllardır olduğu gibi AKP hükümeti gene iki elini birden cebimize sokmuş kazandığımız her kuruşun 3’te 2 ortağı. Herkes ellerini havaya kaldırsın, bu apaçık bir soygundur.

 

SMMM DENİZ AYDEMİR        

 Bu yazı 4255 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI