Bugun...


DENİZ AYDEMİR - Mali Müşavir


Facebookta Paylaş

“Kaç Ha Kaç” Dönemi Ve Yeni Osmanlıcılık Hayali
Tarih: 16-11-2015 11:26:00 Güncelleme: 16-11-2015 11:26:00


1293 yılında (1877-1878) gerçekleşen Osmanlı Rus savaşı sonunda 31 Ocak 1878’de Edirne Mütarekesi imzalandı. 3 Mart 1878’de imzalanan Ayestefanos (Yeşilköy) antlaşması ile de savaş sona erdirildi. Böylece Doğu Anadolu’da Ermenilerin bulunduğu yerlerde ıslahat yapılması Osmanlı Devleti tarafından kabul edildi. Osmanlı Devleti, 1 Milyon Ruble (45 bin lira) karşılığında Kars, Ardahan, Batum ve Beyazıt (Karaköse) Vilayetlerini Rusya’ya bıraktı.  Böylece 40 yıl sürecek olan tutsaklık yaşamı başlamıştı.

8 Şubat 1879’da imzalanan Antlaşma-i Katiye ile (kesin antlaşma) Ruslara bırakılan yerlerde yaşayan Türklerden isteyen bölgeden göç edebilecekti. Ancak üç yıl içinde bölgeyi terk etmeyen Rus Tebaasını kabul etmiş sayılacaktı. Ruslar halkı göçe zorluyor mümkün olduğunca bölgede az Türk bırakmak istiyorlardı.  Rus kayıtlarına göre 1881 yılına gelindiğinde toplam 82 bin Türk bölgeden göç etmişti. 1918'de Bolşevik İhtilali'nin ardından yapılan Brest-Litovsk Antlaşması ile Osmanlılara bırakıldı. Kısa bir süre sonra, önce Ermeni egemenliğine giren yöreyi daha sonra İngilizler ele geçirdi. Kars'ı daha sonra Ermeniler'e ve Gürcüler'e bırakan İngilizler buradan çekildi

Kars, Kurtuluş Savaşı'yla 30 Ekim 1920'de Türklerin eline geçti. 1921 yılında  yapılan Moskova ve Kars Antlaşması ile yeni sınırlarına kavuşan Kars, Cumhuriyet'in ilanından sonra il yapıldı.

Kırk yıllık esaretin son yıllarında özellikle Rusların bölgeden çekilmesiyle büyüklerimizin “kaç ha kaç” dedikleri dönem yani Ermeni çetelerinin bölge halkına karşı uyguladıkları zulüm başladı. 25.4.1918’de KARS’ta Subatan köyünde 750 kişi şehit edilirken, Tekneli, Hacıhalil, Derecik (Kalo), Karakaş (Külveren) Yınallı, Yalçınlar (Kinegi) köylerinin halkı tamamen yok edildi. Sarıkamış’ın Asbaga, Yenigazi, ve Karahamza, Dülbentli, Ali Sofu, Akpınar, Karaçayır ve Berme köyleri yakılıp insanları katledildi. Ermeniler 1500 den fazla insanı önce makineli tüfekle tarayıp daha sonra samanlıklara doldurup yaktı.

16.05.1918’de Yakup Şevki Paşa’nın 3.Ordu Komutanlığı’na yazdığı raporda şöyle deniyordu; ” Velhasıl, Ermeniler Kars, Sarıkamış, Ahılkelek ve Kağızman’daki İslam köylerinin çoğunu yok ettiler. “

Makalenin amacına dahil olmasa da şu bilgiyi de paylaşmakta fayda görüyorum. Ermenilerin yıllarca iç içe yaşadığı bölge halkına yaptığı bu zulümlerin perde arkasında İngilizlerin Doğu Anadolu’daki Ermenileri örgütlemesinin yattığını unutmamak lazım.

Yukarıda yer alan analizler Resmi Tarihten değil Kars Tarihi ile ilgili yazılmış olan en kapsamlı çalışma olan ve Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Ersin HAKAN tarafından kaleme alınmış “Kars Tarihi” adlı eserden alınmıştır. Bunu özellikle belirtmek istedim, Zira Yeni Osmanlıcı adıyla türeyen zümre resmi tarihi de kabul etmekte zorlanıyor. Ayrıca kitabı hazırlayan değerli Hocamın da emeğine haksızlık etmiş olmayız böylece.

Görüldüğü gibi “kaç ha kaç” (can güvenliği için sürekli göç etmek zorunda kalındığı, yani sürekli bir yerden başka bir yere göç etmek zorunda olunduğu için o döneme böyle bir ad verilmiştir) diye anılan o büyük zulümlerin yoklukların zorunlu göçlerin yaşanmasına neden olan şeyin temeli Osmanlı İmparatorluğunun Rusya’ya savaş tazminatı olarak vermesi gereken 1 Milyon 410 bin Ruble’yi 410 bin liraya düşürmesi ve karşılığında Kars, Ardahan, Batum ve Karaköse’yi Rusya’ya yani kendi kaderine terk etmesidir. Bölgenin Ermeni Çetelerinden temizlenmesi de ancak Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlayan Türk Kurtuluş Savaşı ile mümkün olmuştur. Kırk yıllık esaret sırasında Rusların bölgede uyguladığı asimilasyon ve mezhep kışkırtıcılığı politikalarını da yazmak gerek lakin zaten okuma özürlü bir topluluğa hitap ederken makalemi daha da uzun tutmak istemiyorum.

Gelelim bu yazının ana fikrine;

Kars’ta Ardahan’da Artvin’de Karaköse’de doğmuş olup cumhuriyeti beğenmeyip Yeni Osmanlıcılık hayalleri taşıyan kardeşlerim bilsin istedim, Osmanlının toplam 45 bin liraya doğdukları toprakları Ruslara satıp atalarını Ermeni zulmüyle baş başa bıraktığını. 

 

                                                                                              SMMM DENİZ AYDEMİR

 

 

    

 Bu yazı 4161 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI