Bugun...


DENİZ AYDEMİR - Mali Müşavir


Facebookta Paylaş

ÜLKEM NEREYE….!
Tarih: 26-11-2016 15:29:00 Güncelleme: 26-11-2016 15:29:00


Yaklaşık on yıldır sürdürülen, rantiye ve şantiye üzerine kurulu, gri sıcak parayla ayakta tutulan ekonomik sistem, siyasi istikrarsızlığın da derinleşmesiyle gerçekçi ekonomistlerin söylediği gibi iflas noktasına gelmek üzere.

Bunun temel gerekçesi uygulanan ekonomi politikalarının sürdürülebilirliğinin olmaması olsa da, son zamanlarda yaşanan siyasi olaylarda beklenen sonun daha hızlı gelmesine vesile oldu.

Tarımda artan dışa bağımlılık, istihsali ve istihdamı hedef almayan büyüme planlamaları, katma değeri yüksek ürün üretme hedefi olmayan sanayileşme, yap-işlet-devret modeli projelerle ipotek altına alınan hazine, sürekli büyüyen gelir uçurumu gibi temel ekonomik sorunların yanında,15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında ilan edilen olağanüstü hal, ardı arkası kesilmeyen Kanun Hükmünde Kararnameler, hukuksal karşılığı olmayan görevden almalar, işlemeyen adalet mekanizması, işkence ve gözaltında ölüm iddiaları, işin ehli olmayan Başbakan ve bakanlar, liyakatsiz kadrolaşma, özgür basına ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik kapatma kararları ve baskılar, dış politikada Suriye ile başlayıp süregelen öngörüsüz politikalar artık ne algı operasyonlarıyla ne de “teğet geçti” söylemleriyle geçiştirilemeyecek büyüklükte bir ekonomik krizin eşiğine getirdi ülkeyi.

Yakın gelecekte, öncelikle bir Başbakan değişikliği ile başlayan yeni bir hükümet kurulması ve AKP içinde ciddi bir fetö temizliği yapılacağı kulislerde konuşuluyor. Bundan bazı Büyükşehir Belediye Başkanlarının da etkileneceği yine dolaşan çok ta yabana atılmayacak söylentiler arasında.

İktidar partisi, dış politikada ABD ekseninden kopup Rusya eksenine yönelmiş olsa da artık sona gelindiğinin farkında olmalılar. Dış ticaretimizin büyük bir kısmını oluşturan Avrupa Birliği ile girişilen horoz dövüşü, müzakerelerin durdurulması noktasına kadar getirdi ilişkileri. Hatta AP’nin sosyal demokrat kanadı Türkiye’ye topyekûn ambargo uygulanması için baskı yapmaya başladı. Doğuda kan gövdeyi götürürken, AB ile ilişkileri bu seviye ye getirmek akıl karı değil.

Türkiye 2017 yılına büyük bir ekonomik ve siyasi kriz ile girecek. Bazı yabancı düşünce kuruluşları Türkiye’de yeni bir sağ muhafazakâr parti kurulması için bazı isimlerin bir araya getirildiğini fısıldıyorlar. AKP ile umut olmaktan aciz muhalefet arasına sıkışmış seçmene yeni bir Donkişot sunup iktidarı, yine milli duruşu, ulusal onuru olmayan bir siyasi oluşuma teslim etmek istiyorlar.

Buna engel olmanın yolu, iki kişiden geçiyor. Biri Sayın Devlet Bahçeli, diğeri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu. Nasıl diyeceksiniz. Bu iki lider kaybettikleri onca seçime rağmen bir türlü terk etmedikleri koltuklarını terk edecekler ve partilerine yeni bir umut ile yeni bir seçime gitme şansı verecekler.

Sayın Bahçelinin kişiliği hakkında bilgim yok, ama şu an durduğu yer Merhum Türkeş’in işaret ettiği “hizmet” ile “ihanet” arasındaki ince çizginin ihanet tarafı gibi gözüküyor. Çünkü Merhum Türkeş “Beceriksizlikle ihanet arasında kıldan ince bir çizgi vardır. Beceremediği halde makam-mevki işgal etmek en büyük ihanettir.” demiştir.

Sayın Kılıçdaroğlu’na gelince; yıllardır hizmet verdiğim partimin Genel Başkanı olarak hakkında neredeyse bilmediğim şey yok. Dürüst, namuslu, onurlu, çalışkan, devlet terbiyesi almış kalite kokan bir adamdır. Ama birçok seçim kaybetmiştir ve maalesef kitleleri arkasından sürükleyecek bir duruşu, umudunu yitirmiş ve çaresizlikten iktidar partisinin peşine giden bu topluma yeniden umut olacak bir vizyonu yoktur. CHP Kılıçdaroğlu önderliğinde teessürle yazmak zorundayım ki, iktidar alternatifi olmaktan uzaktır. Sayın Kılıçdaroğlu, derhal partiyi aday olmayacağı seçimli bir kongreye taşımalı ve 2017 yılında karanlığa gömülmek üzere olan bu ülkenin kökleri Müdafaa-i Hukuk cemiyetlerine dayan Cumhuriyet Halk Partisinin önderliğinde yeniden aydınlığa kavuşmasına fırsat vermelidir. Bu hem Sayın Kılıçdaroğlu için hem de Sayın Bahçeli için tarihi birer sorumluluktur. Gelecekte isimlerinin nasıl anılacağı her ikisinin de bu dönemde alacağı tavra bağlıdır.

 

SMMM DENİZ AYDEMİRBu yazı 4629 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI