Bugun...


Bora BARLAS - AR-GE


Facebookta Paylaş

Ergenekon Bayramı - Milli Kültürüne Sahip Çık
Tarih: 22-03-2017 10:37:00 Güncelleme: 22-03-2017 10:37:00


Dünyanın en eski bayramı Nevruz, Türk dünyasında Göktürkler'in Ergenekon'dan çıkışı ve  12 hayvanlı Türk takviminde yeni yılın başlangıcı olarak 5 bin yıldan bu yana kutlanıyor.

 Kimi topluluklar, bu günü Tanrı'nın dünyayı yarattığı gün, kimileri Nuh Peygamber'in yere ilk ayak bastığı gün, kimileri ise ilk insanın yaratıldığı gün olarak kutlarken, gece ile gündüzün eşit olduğu bu gün, bir bahar müjdecisi kabul ediliyor.

 Farsça : Yeni gün anlamına gelen Nevruz, dünyadaki çeşitli Türk topluluklarında

'Noruz, Navrız, Ergenekon, Bozkurt,Çağan, Mart Dokuzu, Sultan Nevruz,Mart Bozumu gibi adlarla anılıyor. Yüzyıllardır bu bayramı titizlikle muhafaza eden Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Afganistan ve Tacikistan, resmi tatil ilan ettikleri Nevruz'u, bir Milli Bayram olarak her yıl kutluyor.

 

Türk dünyasındaki yaygın inanışa göre, Nevruz, Göktürklerin Ergenekon'dan çıkışı ve istiklalini kazandığı gün olarak kabul ediliyor.

 

Bugün küreselleşme adı altında kitle iletişim araçları kullanılarak dayatılan yozlaşmış kültür saldırıları ile ülkelerin içeriden teslim alınması çok kolay hale gelmiştir.

 

Bu saldırılardan en fazla etkilenen ülkelerin biride Türkiye’dir.

 

Dünyayı yönetmek iddiasındaki küresel mimarlar; bütün milli kültürleri küresel güçlerin menfaatleri açısından tehlikeli bulmaktadır. Milli kültürlerin milli devletler oluşturacağı düşüncesi ile “ Global Kültür Değerleri” olarak gördükleri bilinçsiz, kişiliksiz, aidiyet duygusu olmayan, kökenine sahip çıkmayan, tek düşüncesi daha çok tüketim olan, insanı sadece karnını doyuran a sosyal bir varlık haline dönüştüren yozlaşmış bir kültür yapısı insanlığa layık görülmüştür.

 

Küresel mimarlar, kendi güdümlerindeki modern kitle iletişim araçlarını kullanarak Türk milleti arasında azami derecede sömürülmeye meyyal, karnı tok fakat beyni boş insan tipinin yaratılması yolunda çok mesafe almışlardır.

 

Okullarımız kültür yozlaşmasını, yani kültür değişiminin hızlanmasını sağlamak için kendisine düşen her türlü gayreti göstermektedir. Günümüzde Türkçenin İngilizcenin ardından ikinci plana düştüğü okullarımızda Türk kültürü ile ilgili bilgiler verilmesini beklemek abesle iştigaldir. Oysa devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk

"Cumhuriyetin temeli kültürdür" hedefini koyarak milli kültür konularındaki

 hassasiyetini açıkça vurgulamıştır. .

 

Türk Milleti; kimliğine, kültürüne, diline, gençliğine, milli değerlerine, Atatürk'üne, Yunus'una, Mevlâna'sına, Hacı Bektaş Veli'sine, aruzuna, hecesine, müziğine, mutfağına, gelenek ve göreneklerine, muhafazakar aile yapısına, Fatih'ine, Kanuni'sine, Atilla'sına, İbni Sina'sına, Sünni'sine, Alevi'sine,

Yani Kısacası ;kendi benliğine ve Türklük milli kimliğine sahip çıkmak, Türk’ün varlığını en zor şartlarda dahi korumak ve yaşatmak zorundadır.

Günümüzde bölücü unsur yanlıları Türk kültür konuları üzerindeki bilgi noksanlığını kullanarak milli kültür değerlerimizin temel taşlarından biri olan

Türk Ergenekon Bayramı” olarak tanımlayabileceğimiz

NEVRUZ  BAYRAMI’nı istismar etmeye çalışmaktadır.

Bayramın insanlar arasında saygı-sevgi ve dayanışmayı sağlayan özelliğinden habersiz olan beyinleri yönlendirilmiş bölücü çevrelerce NEVRUZ BAYRAMI kanlı çatışma sahneleri Görmek istemiyoruz.

 

Oysa Nevruz Bayramı; binlerce yıldır Türk dünyasında bütün Türk toplulukları tarafından uygulanan bir büyük kültür öğesi olma vasfını muhafaza etmektedir..

 

Her milletin kendine mahsus gelenekleri, kendine mahsus adetleri,

kendine göre milli hususiyetleri vardır.

Hiçbir millet aynen diğer bir milletin taklitçisi olmamalıdır.

Çünkü böyle bir millet ne taklit ettiği milletin aynı olabilir, ne de kendi milliyeti içinde kalabilir – “Gazi Mustafa Kemal Atatürk - (1923)”

Türk toplumunun bir dahaki Yenigün’leri  birbirine daha çok kenetlenmiş olarak, birlik ve beraberlik görüntüsü içinde kutlayabilmesini arzu ediyorum.

Araştırmacı yazar : Bora İZKÜBARLASBu yazı 4038 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI