Bugun...


Ayten Alkaşı


Facebookta Paylaş

ZEKÂNIN SİHİRLİ DÜNYASI
Tarih: 28-09-2017 22:52:00 Güncelleme: 28-09-2017 22:57:00SİZE MÜKEMMEL BİR HAFIZA SUNUYORUM


Dünyanın en zeki insanlarının yaşamı

İnsanlar zihinlerinin yapabileceklerini görse kendini tanımadığını anlar. Dünya da varolan nesneleri gören gözleriniz değil, beyninizdir. Varolan sesleri duyan kulaklarınız değil beyninizdir. Dokunduğunuz şeylerin ne olduğunu söyleyen dokunuz değil zihninizdir. Demem o ki, gözlerde, kulaklarda, burunda, dilde, dokunuzda beynin sadece araçlarıdır. Beyin mekanında oturur ve oradan tüm organları kontrol ederek, kendi işini yaptırır.

Peki bu patronun gücü ne kadar. Şöyle söyleyeyim; 15 dk’da 1000 tane insanın adını soyadını, mesleğini sırasıyla akılda tutabilen ve bunu yarım saat sonra hatasız şekilde sırasıyla sayabilen “Dominic O’Brien’in”yeteneğine bakacak olursak… Gerizekalı olduğu söylenen ancak otistik olan “Kim Peek’in “11 Bin kitabı ezbere bilip, 11 bin kitaptan dilediğiniz kitabı seçip dilediğiniz sayfayı açarak ne yazsığını sorabilirsiniz ve hatasız bir şekilde kitabın okunduğuna şahit olabilirsiniz. Kim peek’in bu zekasına bakacak olursak… BBC Radio Oxford radyosunda spikerlik yapan ve aynı zamanda ilköğretim öğretmenliği yapan, 10 kitap yazarı, Dünya hafıza şampiyonu olan, gördüğü tüm kişilerin yüzünü ve ismini asla unutmayan ( Yanından geçsen dahi, ikinci geçişinde senin yüzünü hemen tanıyor) bellek şampiyonu “Jonathan Hancock’a ” bakacak olursak…Elinizde bulunan bir deste iskambil kağıdını sırasını şaşırmadan ne kadar sürede ezberleyebilirsiniz. Tabi ezberlemekle kalmayacak bunu daha sonra sırasıyla söyleyeceksiniz. “Andi Bell” bu işlemi sadece 31 saniyede yapmaktadır. Üstelik hiç şaşırmadan. “Andi Bell’in” iskambil kağıtlarını 31 saniyede ezberlemesi sıradan bir hal alırken, bu sefer biri çıkıp bir deste iskambil kağıdını sırasıyla ezberlemesi sadece 26 saniyede ezberlemiştir. Bu kişi “Ben Pridmore ” dir. Sadece 26 saniye inanabiliyor musunuz? Ben Pridmore ve Andi Bell’e bakacak olursak… Bir güvenlik görevlisi, forklift sürücü ve inşaat işçisi olan daha sonra çalışmaları sayesinde Edebiyat Leipzig Enstitüsünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan, aynı zamanda bir yazar olan, ocsar ödülü alan filmlerin senaryalisti olan, kısa film yarışmasında dünyanın en iyi kısa filmi seçilen fillmin sanaristi ve yönetmeni olan “Clemens Mayer ‘in” 30 dk içinde 1000 binary sayısını( 0001111100001111011110111011110111111) hatasız olarak ezberleyip söyleyebilmiştir. Celemens Mayere bakacak olursak… “Ben Pridmore,”” Wang Feng,”” Johannes Mallow” gibi hafızası mükemmel insanlardan binlerce kişi sayabilirim. Bu insanlara bakacak olursak belki zihnimizin yapacaklarının sadece ufak bir kısmını somut olarak görmüş olabiliriz.

Bu insanlar dahi değil. Bizler gibi kimi işçi, kimi yönetici, kimi yönetmen, kimi öğretmen… yani bizim yaptığımız işleri yapan sıradan insanlar. Hafızalarını geliştirmek için çalışan insanlardan. Bizler işten eve yorgun argın giderken, tv ‘nin başına kendimizi atarken bu insanlar zihinlerini geliştirmek için çalışmalar yapmaktadır. Unutulmaması gereken en önemli şey; kişinin zeki olduğu değil, yetenekli olduğu değil, kişinin çalışması, çalışması ve yinede çalışmaya cesaretinin olmasıdır. .

İşte çalışma cesaretini gösteren bu insanlar, bu yüzden zekidirler…Bu yazı 2004 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI