Bugun...


Av. Sema Kılıç Gayrimenkul Hukuku Uzmanı


Facebookta Paylaş

TAPUDA YAZILI OLMAYAN RİSKLER
Tarih: 15-12-2015 09:14:00 Güncelleme: 15-12-2015 09:14:00


Tapu sicili, taşınmazlar üzerindeki mülkiyet ve diğer hakları göstermek üzere tutulan bir sicildir. Bu sicil devlet güvencesi altında tutulmaktadır. Tapu sicilinden doğan zararları devlet kusuru olmasa dahi ödemekle yükümlüdür.

 

Mülkiyet hakkı tapu kütüğüne tescil edilir. Bir taşınmazın malikinin kim olduğunu öğrenebilmek için tapu kütüğüne bakılmalıdır.

 

Taşınmaz üzerinde başkalarına ait haklar varsa bunlarda tapu siciline bakıldığında görülebilir. Malikten başkalarına ait bu haklara takyidat ( kısıtlama ) denmektedir. Kamu kurum ve kuruluşları da kendi görev alanları ile ilgili konularda tapu üzerine takyidat koydurabilir. Haciz, tedbir, kamulaştırma, imar gibi takyidatlar bunlara örnektir.

 

Tapuda bulunan bu takyidatlar malikin haklarını kısıtlar. Bunlardan bazıları taşınmazın başkalarına devrini engellerken, bazıları sadece tapuda hak edinecek üçüncü kişileri aydınlatmak amacıyla konulmuş kısıtlamalardır.

 

Medeni Kanuna göre hiç kimse tapu sicilinde mevcut bir hakkı bilmediğini iddia edemez. Bu nedenle taşınmaz alacak kişilerin öncelikle tapu dairesine gidip taşınmaz sahibinin kim olduğunu ve tapu üzerinde kısıtlamalar olup olmadığını öğrenmeleri gerekir.

 

“ Taşınmazı satın aldıktan sonra “ ben bu kısıtlamaları bilmiyordum, tapuyu incelemedim veya anlayamadım “ deme imkanı yoktur.”

 

Anlayamıyorsanız bir avukat veya emlak müşavirinden yardım almanız gerekir. Satış işlemi sırasında bu haklar satış resmi senedine de yazılır ve size okumanız için verilir. El yazısı ile “okudum” yazar imzalarsınız. Tabi genelde kimse okumuyor, “okudum” yazıp imzalıyor, sonradan ben şunu bilmiyordum, bana söylenmedi diye davalar açıyor ve kaybediyor. Bazen tapusu iptal ediliyor.

 

Siz siz olun okumadan, anlamadan tapuda hatta hiçbir yerde bir belge imzalamayın…

 

Satış vaadi, kat karşılığı inşaat şerhi, şufa hakkı haciz, ipotek, irtifak gibi tapuda göreceğini ibareler takyidattır (kısıtlamadır). Bu tür haklar taşınmazı almaya engel değilse de taşınmazın değerini önemli ölçüde düşürür. Bu takyidatlar satışa engel olmasa dahi taşınmaz satın alındığında yeni maliki önemli ölçüde riske ve zarara sokar, hatta bazen tapusu dahi iptal edilebilir.

 

Buna karşın ihtiyati tedbir, kamu alacağından doğan haciz, aile konut şerhi, kamulaştırma şerhi gibi haklar taşınmazın satın alınmasını tamamen engelleyen takyidatlardır.

 

Tapu sicili güzel incelenirse alıcıların aldanması imkansızdır. Bu incelemeyi bir avukat veya almak müşaviri eşliğinde yapmak gereklidir.

 

Tapudaki takyidatlar gayrimenkul yatırımı yapacaklar için bilinmesi gereken bir risktir. Ancak çok önemli bir risk daha vardır. Maalesef bütün takyidatlar tapuya işlenmemektedir. Bu hukuk düzeninin getirdiği bir kuraldır. Bazı kurum ve kuruluşlar gayrimenkulle ilgili planlamalar, haritalar yapmakta ve tapu siciline bildirmemektedir.

 

Hatta kanunlardan bazıları dahi taşınmaza yönelik çeşitli kısıtlamalar öngörmesine rağmen bu husus tapu siciline yazılır demediği için tapu sicilinde bu takyidatları görme imkanı yoktur.

 

Bazı takyidatların tapu siciline yazılmıyor olması hukukumuzda önemli bir eksikliktir. Bu durum alıcıları zarara uğratacağı gibi gayrimenkulün değerini de olumsuz etkiler. Banka eksperini yanıltır. Kredi veren bankanın alacağının tahsilini tehlikeye sokar.

 

Esasen gayrimenkulle ilgili karar alabilen her kurum ve kuruluşun bu kararlarını tapu siciline bildirmelerini zorunlu tutan bir düzenleme yapılması gereklidir.

 

 

Av Sema KılıçBu yazı 4362 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI