Bugun...


Av. Sema Kılıç Gayrimenkul Hukuku Uzmanı


Facebookta Paylaş

Kat İrtifakı Ve Kat Mülkiyeti Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?
Tarih: 08-02-2016 09:21:00 Güncelleme: 08-02-2016 09:21:00


Kat irtifakı ile kat mülkiyeti kavramları, gayrimenkul hukukunu ilgilendiren önemli konuların başında gelmektedir.Bu kavramlar birbirini yakından ilgilendiren bağlantılı konulardır ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ile düzenlenmiştir.

Kat irtifakı kısaca ,inşa edilecek dairenin hisselerine düşen arsa tapusudur.İnşaasına başlanmış ve henüz inşaat halinde olan yapının   daire,kat , iş bürosu, dükkân, mağaza, mahzen, depo gibi bölümleri üzerinde kurulan bir irtifak hakkıdır. Kat irtifakı arsa paylarına bağlı olarak kurulur.İnşaa tamamlandıktan sonra  geçilecek kat mülkiyetine esas olacak niteliktedir.Başka bir deyimle kat irtifakı kat mülkiyetine geçmeden önceki süreçtir.Kat mülkiyetinin ön aşamasıdır.Müteahhit ile tamamlanmış yapıyı satın almak isteyenler arasında kurulan bir sözleşme senediyle gerçekleşir.

Kat mülkiyeti ise kısaca , tamamlanmış yapılar üzerinde kurulan bağımsız mülkiyet hakkıdır .Kat mülkiyetine geçilebilmesi için , söz konusu taşınmazın iskan belgesinin alınmış olması,bölümlerinin bağımsız olması,anayapının ‘kagir’(yani taş ve tuğladan yapılmış) olması ve anayapının tümünün kat mülkiyetine çevrilmiş olması gerekmektedir.

Kat mülkiyeti ve kat irtifakı arasında bazı önemli farklar bulunmaktadır.Örneğin, üzerinde kat mülkiyeti kurulmuş olan yapı üzerindeki bağımsız bölüm ve eklentiler bağımsız olarak alınıp satılabilirken kat irtifakı hakkının devredilmesi  ancak, ilgili hisse tapususnun alınıp satılmasıyla mümkündür. Yine ,kat mülkiyeti hakkı tapuda bağımsız olarak kat mülkiyeti kütüğüne tescil olunurken kat irtifakı ,arsanın kayıtlı olduğu kütüğün beyanlar hanesine tescil edilir. Elbirliği ya da paylı mülkiyete tabi bir taşınmazda, kat mülkiyetine geçilmesi ile ortaklığın giderilmesi imkan dahilindedir.Buna karşın,kat irtifakı kurulması yoluyla ortaklığın giderilmesi istenemez.

Kat mülkiyeti ve kat irtifakı kavramlarının bazı benzer yanlarını ise  şunlardır:Kat mülkiyeti de kat irtifakı da resmi senetle doğar ve tapu siciline tescil edilir,kat mülkiyeti  ve kat irtifakında önalım hakkı kullanılamaz,kat mülkiyeti ve kat irtifakı tüzel kişilik teşkil etmez.Ayrıca kat mülkiyetli ve kat irtifaklı taşınmazlarda ortaklığın giderilmesi talep edilemez.

Görüldüğü üzere kat irtifakı ve kat mülkiyeti arasında bazı farklılıklar bulunsa da bu kavramların  benzer yönleri de mevcuttur.Kat irtikafı , kat mülkiyetinin ön aşaması olduğundan bu iki kavram birbirini tamamlayıcı niteliktedir.

 

 

 

Sema Kılıç Hukuk BürosuBu yazı 13800 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI