Bugun...


Av. Sema Kılıç Gayrimenkul Hukuku Uzmanı


Facebookta Paylaş

GAYRİMENKUL KİRALARINDA DEPOZİTO SINIRLAMASI
Tarih: 08-01-2016 09:10:00 Güncelleme: 08-01-2016 09:10:00


     Ülkemizde gayrimenkul kira sözleşmeleri bakımından karşımıza sıklıkla çıkan bir konudur depozito hususu.Her şeyden önce belirtmek gerekir ki bizim hukuk sistemimizde, akit serbestisi prensibi esastır.Buna rağmen bazı konularda kanun koyucu devreye girerek sözleşmenin bazı konularına açıklık getirmektedir.Gayrimenkul kiralarında karşımıza çıkan depozito hususunun kanun koyucu tarafından bazı kurallara bağlanması da böyledir.

     Konumuz bakımından ilk olarak depozitoya kısaca değinmekte fayda görüyoruz.      Depozito, hukuki anlamı itibarıyla güvence bedeli demektir.Sözleşmede kiracıya güvence getirme borcu getirilmişse bu güvence depozito olarak tanımlanır.Bu güvence para veya kıymetli evrak olarak kararlaştırılabilir.Kiralama süresince herhangi bir problem yaşanmazsa kiracısına iade edilir.

   İkinci olarak,kira sözleşmesinin niteliğine değinelim. Kira sözleşmesi, niteliği itibariyle kullandırma borcu doğuran tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşmedir.Kullandırma borcu yerine getirilirken kullanan-yararlanan tarafın,  karşı tarafa verebileceği muhtemel zararlar hesap edilerek bir depozito bedeli belirlenir.

   Borçlar Kanunu’ndaki yeni düzenlemelere göre konut ve çatılı iş yeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse bu güvence 3 aylık kira bedelini aşamaz.Güvence bedeli olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı,kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder.Banka , güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.Kiraya veren ,kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.

   Görüldüğü gibi yapılan bu yenilik ve sınırlama sayesinde depozitonun keyfiyete dayalı kullanımının önüne geçilmesi artık mümkün olacaktır. Depozito bedelinin müşterek hesapta tutulması ,kullanılmadığı dönemde faizle değer kazanmasının  önüne geçecektir.Yine depozito bedelinin bankaya yatırılması ve en fazla üç aylık kira ile sınırlı olması, güvence bedelinin gerçek anlamda güvence bedeli olarak kullanımını sağlayacaktır.

   (Önemle belirtmek gerekir ki yukarıda bahsettiğimiz, Borçlar Kanunu’ndaki yeni düzenlemeler ,bazı sözleşmeler bakımından ertelenen hükümler arasındadır. Erteleme, sadece kiracının Türk Ticaret Kanununda tacir olarak sayılan kişiler ile özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişileri olduğu işyeri kiraları için geçerli. Diğer kira sözleşmeleri için erteleme söz konusu değil.Düzenlemelerin erteleme süresi 8 yıldır.)Bu yazı 13416 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI