Bugun...


Av. Sema Kılıç Gayrimenkul Hukuku Uzmanı


Facebookta Paylaş

GAYRİMENKUL DEĞERLEME RAPORLARI ve KONUT KREDİLERİ
Tarih: 16-03-2016 14:03:00 Güncelleme: 16-03-2016 16:14:00


                   GAYRİMENKUL   DEĞERLEME   RAPORLARI ve KONUT KREDİLERİ

Gayrimenkuller, bir yatırım aracı olarak  iktisadi hayatımızda önemli bir paya sahiptir. Gayrimenkul yatırımlarındaki artış oranı ,  değerleme işlemine  de aynı nispette önem kazandırmaktadır.

Gayrimenkullerin piyasa değerinin doğru olarak bilinmesi, hem alıcı ve satıcı için hem de emlakçı bakımından oldukça önemli bir husustur.Değerleme raporları  bir taşınmaz ya da  taşınmaz projesi hakkında  tanzim edilebileceği gibi  taşınmaza bağlı kullanım hakları bakımından da düzenlenebilmektedir.

 Gayrimenkul değerleme raporu hazırlanırken  ,gayrimenkulün kullanım amacına ne derece uygun olduğu , konum ve nitelik itibarıyla taşıdığı değer göz önünde bulundurulmaktadır.Ayrıca ,arsa üzerindeki demirbaş eşyalar da taşınmazın değerinin belirlenmesinde önemli bir faktördür; çünkü demirbaş eşya olarak da adlandırılan mütemmim cüzler gayrimenkulün değerini arttırmaktadır.Keza, binanın türü, yaşı, tapu bilgileri, imar durumu ,altyapısı ve ulaşım özellikleri de değer belirlemesi için önem arz etmektedir.

Gayrimenkul değerleme raporları ,istimlak işlemlerinde, gayrimenkullerin alım-satım veya kiralanmalarında, borçların yeniden yapılandırılmasında,emlak vergi matrahlarının belirlenmesinde,şirket aktiflerinin değerlendirilmesi ve benzeri işlemlerde gerekli olmaktadır.Değerleme raporlarının güvenilir olması bu bakımdan öncelikli bir husustur.

Değerleme raporları, konut kredileri bakımından da oldukça önemlidir.Konut kredisinin üst sınırını değerleme raporu belirleyecektir.Konut kredisi almak için bankaya başvuru yapıldığında  banka öncelikle bir gayrimenkul değerleme uzmanını ilgili konuta gönderir.Raporun hazırlanma dönemine ekspertiz süreci denmektedir.Ekspertiz raporu hazır edildiğinde bankaya sunulur.Banka bu raporda yazılı değerin  %75’ine kadar konut kredisi verebilmektedir.Bununla birlikte değerleme raporuna itiraz etme hakkı da mevcuttur.İtirazlar Tüketici Hakları Hakem Heyetine yapılır.

Değerleme raporlarının belirli nitelikleri haiz olması gerekmektedir.Şöyle ki ,raporun iyi bir araştırmaya dayanması objektif, güvenilir, özenli olması gerekmektedir.Bunun için  söz konusu raporlar,Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı  uzmanlar tarafından hazırlanmaktadır.SPK değerleme uzmanlığı ve değerleme şirketleri hakkında iki adet tebliğ hazırlamıştır.Değerleme raporları değerleme şirketleri tarafından , talep üzerine hazırlanmaktadır ve yukarıda da belirttiğimiz üzere itiraz yolu açıktır.

Özetle belirtmek gerekir ki , mülk yatırımlarındaki artışlar sonucunda pazarda gelişmeler olmuştur.Bu gelişme ve büyüme neticesinde yeni ihtiyaçlar doğmuş ve gayrimenkul kıymet takdir raporlarının önemi artmıştır.Bu nedenle değerleme raporları ehliyetli ve yetkili kişiler  tarafından itiraz yolu açık olacak şekilde yapılmaktadır.

 

SEMA KILIÇ HUKUK BÜROSUBu yazı 12639 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI