Bugun...


Av. Sema Kılıç Gayrimenkul Hukuku Uzmanı


Facebookta Paylaş

EV ALINIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Tarih: 17-12-2015 09:09:00 Güncelleme: 17-12-2015 09:09:00


Günümüzde oturduğu evin sahibi olmak herkesin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek zorlu bir sürecin başlangıcıdır. İşte bizde bu noktada hukuksal zemine oturtulmuş güncel bilgiler vererek bu süreci en kısa ve kolay hale getirmenizi sağlamayı amaçlıyoruz.   İkinci el, yeni yapılmış veya proje aşamasında olan konutları alırken dikkat etmeniz gerekenler hususları aşağıda sıralayacağız.

Satın Alacağınız Konutu Seçme Yöntemleri

Konut satımında; internet ilanları, gayrimenkul şirketlerinin maketli satımları, emsal daireleri göstererek satımlar, bizzat gezilerek inceleme gibi birçok yöntem mevcuttur.

Bize göre izlenilmesi gereken en mantıklı yol bütün seçeneklerin titizlikle değerlendirilmesidir. Kesin karar verilmeden önce satın alınacak konutun bizzat gezilerek incelenmesi en mantıklı yoldur. Bu bağlamda konut almak isteyen bireyler karar vermeden önce pek çok projeyi gezmeli ve karşılaştırma yapılmalıdırlar. Çünkü maketten seçilip aslına uygun inşa edilmeyen yapılar, sözleşmedeki büyüklüğünden farklı teslim edilen daireler gibi olumsuzluklar, konut yatırımı yapanların en sık karşılaştıkları sorunlarıdır ki, bu sorunları yaşamak istemeyiz. Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay olduğundan, büyük firmaların web sayfalarında listelenen, birlikte çalıştıkları çözüm ortakları ve markalar karşılaştırılmalı ve inşaat firmasının ve çözüm ortaklarının sahip oldukları ulusal ve uluslararası kalite belgeleri ve imalatları ile ilgili verdikleri garanti süreleri dikkate alınmalıdır. Ayrıca konutun işçilik kalitesi uzman kişilerce kontrol ettirilmelidir. Mobilya, kapı, vb. teknik şartnamede belirtilen ürünlerin de aksesuar ve işçilik kontrolü yapılmalıdır.

Kesin Karar Verilmeden Önce Yapılması Gerekenler

·         Satın alınacak konutun tapu kaydının araştırılıp, kentsel dönüşüme dâhil olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Örneğin; konutu kredi ile alacaksanız tapu durumunu mutlaka bilmeniz gerekir. Oturacağınız evin kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu olup olmadığını öğrenmelisiniz. Evin tapusu bunlardan biri değilse, konut kredisi kullanmanız mümkün olmaz.

 

 

·         Civarda yer alan evlerin fiyatları karşılaştırılmalıdır.

 

·         Evin konumunun toplu ulaşım imkânlarına yakın olmasına dikkat edilmelidir.

 

·         Zaman içerisinde değer kaybı yaşama riskinin en az olması göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin; alacağınız ev ikinci el ya da güvenilir bulmadığınız bir firma tarafından üstlenilmişse, bir uzmandan yardım almalısınız. İnşaat kalitesi ve binanın deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı gibi konular mutlaka incelenmeli. Eğer evinizi kredi ile alıyorsanız, ekspertiz aşamasında evinizin gerçek değerini belirleyecek bağımsız eksperlerin hazırlayacağı rapor ile bu konuyu çözmüş olursunuz.

 

·         Konutun brüt alanının değil, net alanının m2 cinsinden gözünde bulundurulması gerekmektedir.

 

·          Konut güneş görüyor olmalıdır, ısınma şekli ile yalıtımı tercihlere uygun olmalıdır.  

 

·          Konutun bulunduğu semtin güvenlik açısından düzgün ve nezih bir semt olduğuna dikkat edilmelidir.

 

·         Yönetim planının incelenerek aidat, ortak kullanım alanı gibi konular hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

 

·         Çocuklar için oyun alanlarının yetişkinler için sosyal aktivite merkezlerinin varlığı ve otopark kapasitesinin yeterliliği kontrol edilmelidir. Örneğin; satın alma amacınız eğer o evde oturmaksa birçok farklı etkeni bir arada düşünmeniz gerekecektir. Sosyal yaşam beklentinizi belirlemeli, işyerine olan uzaklık ve ulaşım olanaklarını düşünmelisiniz. Bunların dışında yakınlarda bir okul olup olmadığı ya da diğer aile bireylerine olan mesafe gibi konular ilk planda gözden geçirilmelidir.   

 

·         Konutun deprem yönetmeliğine uygunluğu araştırılmalıdır.

 

·         Konutu satın aldıktan sonra bakım, onarım gibi nedenlerle ekstra masrafa neden olma ihtimali devre dışı bırakılmalıdır.

 

·         Konut sanayi kuruluşlarından uzak olmalıdır.

 

·         Konutun olduğu bölgenin kalkınma hızı ve kapasitesi, gelecekte bölgeye yapılması planlanmış ve başlanmış yatırımların varlığı değerlendirilmelidir.  Örneğin; ev alımı amacı ne olursa olsun bir yatırım olarak görülmeli ve geri dönüşü hesaplanmalıdır. Bunun için satış bedelinin yıllık kiraya bölünmesi ile evin kaç senede kendini amorti edeceği yaklaşık olarak bulunabilir. Bu hesaba göre alınması düşünülen evlerin yatırım değerleri karşılaştırılabilir.

 

Natamam ve Tamamlanmış Konut Alımı Arasındaki Farklar

 

Natamam ev alınırken dikkat edilmesi gereken en temel hususlar, proje ve sözleşmenin incelenmesidir. Konutun tamamlanıp teslimi aşamasında, konut projesinin aslına uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Projeye aykırı inşa edilmiş yapılarda eksikliklerin giderilmesi için yargı yollarına başvurabilme hakkımız olduğunu unutmamalıyız. Natamam ev alımında imzalanan sözleşme içeriği kontrol edilmelidir. Her halükarda sözleşmede yer alan şartlar hayatın olağan akışına uymaz, kanuni haklarınızı ortadan kaldırırsa geçersiz sayılır, unutulmamalıdır.

 

Konut Alımlarında Ödeme Şekilleri

Konutun nakit ile alımı noktasında herhangi bir problemle karşılaşılmaz, fakat nakit alımlar dışındaki seçenekler iyi değerlendirilmeli ve araştırılıp karar verilmelidir. Bu bağlamda finansman konusunda, firma bünyesinde taksit ve banka kredisi arasındaki maliyet farkı iyice gözden geçirilmeli ve hangi koşulların bütçeyle orantılı olarak fayda sağlayacağı hesaplanmalı. Çok düşük peşinatlarla yapılan satışlarda, birkaç ay içinde yapılacak büyük ödemeler göz ardı edilerek çok hızlı karar verilmemeli. Ayrıca imalatı tamamlanmış ve satışı devam eden projelerde, projeyi yapan firmanın, satılmamış dairelerin aidatlarını ödeyip ödemediği kontrol edilmeli. 

Kredi ile konut alırken piyasadaki tüm bankaların sunduğu en iyi oranları karşılaştırmalısınız. En uygun krediyi bulmak için sadece faiz oranına değil tüm masrafların hesaba katıldığı maliyet oranına göre karşılaştırma yapmalısınız. Kredi ile alımlarda uzman konut kredisi danışmanları ile görüşmeniz hem en iyi koşulları bulmanızı hem de kredi sürecinizin en sorunsuz şekilde ilerlemesini sağlıyor. Bu şekilde binlerce lira kar edebilirsiniz.

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

·         Faiz oranı haricinde toplam maliyet hesaplanmalıdır: Tüketicilerin yaptığı hataların başında kredi karşılaştırması yaparken sadece faiz oranına odaklanmak geliyor. Kredi alınacak banka tercihinde, faiz oranlarının yanı sıra komisyon, istihbarat, dosya masrafı ve ekspertiz ücreti, sigorta primleri gibi maliyetleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Aslında yeni yasal düzenlemelerle sözleşmede yer alan dosya masrafı adı altında alınan bütün masraflar haksız şart olarak kabul edilmiştir, müşterilerden alınamaz.

 

·         Aylık faiz oranı yerine yıllık maliyet oranına dikkat edilmelidir: En önemli hataların bir tanesi de tüketicilerin kredileri sadece aylık faiz oranlarına göre kıyaslayıp yıllık maliyet oranını incelememeleridir.

 

·         Konut kredilerinde hangi sigortaların yaptırılması zorunludur, dikkat edilmelidir: Tüketicilerin şikâyetlerinin başında "Konut kredilerinde hangi sigortalar zorunludur?" sorusu gelmektedir. Bilinmelidir ki konut kredisi kullananlar deprem sigortası dışındaki sigortaları yaptırmak zorunda değildirler.

 

·         İmzalanan sözleşme dikkatlice okunmalıdır: Sözleşme veya sözleşme öncesi bilgi formu bankadan istenilmelidir. Böylece kredi işlemleri ile ilgili genel bilgileri ve kredi sözleşmesinin koşullarını öğrenme imkânınız olacaktır. Yanıltılma olasılığınız azalacaktır.

 

 

 

·         Kredi dokümanları saklanmalıdır: Kredi kullanmaya başlandığı andan itibaren tüm dokümanlar saklanmalıdır. Çünkü banka ile yaşanan bir sorun ya da masrafların iadesi için yargıya başvurulmak istenildiğinde bankalar her doküman için ücret talep etmektedir.

 

·         Konut kredisi taksit tutarları aile gelirinizi geçmemelidir: Kredi taksitlerinin aylık hane gelirinin 1/3'ünü geçmemesi oldukça önemlidir. Ortalama aylık giderinizi hesap edebilir konut kredisi için aylık ayırabileceğiniz tutara karar verebilirsiniz.Bu yazı 4270 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI