Bugun...


Ali Riza TAHSİNOĞLU


Facebookta Paylaş

YENİ BİR KENT PARADİĞİ
Tarih: 07-10-2019 00:48:00 Güncelleme: 07-10-2019 00:48:00


 

Daha iyi bir gelecek için sürdürülebilir kentleşmeye bağlı olarak, konut ve Sürdürülebilir Kentsel Kalkınma önce geniş görüşlülük dünyayla paylaşıyoruz. Dünya Kentsel Kampanyasının ortakları olarak, “Kentsel Düşünenler Kampusu” nu eşi görülmemiş bir uzlaşma oluşturma süreci olarak kabul ediyoruz. Peki, şehirlerimiz nasıl olacak?

 

Uygun fiyatlı konutlara ulaşması ve gecekonduların, gayri resmi yerleşimlerin büyümesini ve evsizliğin şiddetlenmesini sürdürdü. İhtiyacımız olan şehir yerel bağlamları, kültürleri ve gelenekleri tanımalı, ancak iki temel koşul üzerine kurulmuştur: toprağın kamu ve özel kullanımlarına saygı ve iyi koordine edilmiş sistem sistemleridir. Bir şehir düzgün bir şekilde işlev görecekse, arazi kullanımı, konut, enerji, su, atık ile ilgili çok çeşitli gündemleri koordine etmelidir. Hareketlilik, sağlık ve eğitim, ekonomik kalkınma ve cinsiyetin tanıtımı eşitlik, kültürel canlılık ve sosyal içermedir.

 

Bu araçlar ve yaklaşımlar karar vericilere olanak sağlıyor ve şehir sakinlerinin sistem düşüncesini ve sistem tabanlı yaklaşımları kullanması politika eylemlerinin istenmeyen sonuçlarını önlemek, büyük ölçüde geliştirmek Karar vermenin etkinliği ve kaynak tahsisinde verimlilik elde etmek ve kullan; sistem yaklaşımları, şimdiye kadar imkânsız bir hayalin gerçekleştirilmesine yardımcı olabilir. Uzun vadeli politikalar ve stratejiler ile kısa vadeli ekonomik hedeflerin köprülenmesi,  bu ortak refah ve daha iyi sağlık, güvenlik ve tüm bir refah odaklanmak önemini kavrama. Kentin sakinleri; yer yapma ve inşa etmenin önemine dair yeni anlayış ve farkındalık kamusal alanı kent gelişimine ön planda tutan kimlik duygusu, kenti yeşillendirme, güvenlik duygusunu güçlendirme ve gelişmiş sosyal etkileşim ve farklı ifade biçimleri için fırsatlar sağlamalı;

 

Dijital devrim, verimlilik ve duyarlılık için yeni fırsatlar sunuyor kentsel hizmetlerin Kent sakinleri için yaşam kalitesini ve geçim kaynaklarını etkileyen kararlarda kamu otoriteleriyle ilişki kurmaları için yeni yollar ve yollar sunar. Geçmişteki hataların önlenmesine yardımcı olur, örneğin, dikkate alınmaması kent planlama ve tasarımında cinsiyet ve yaşa duyarlı ihtiyaçlar ve öncelikler. Yenilikçi ve işbirliğine dayalı ekonomik modeller ve sosyal imkânlar sağlar. Sosyal dayanışmayı ve sosyal uyumu artıran sözleşmeler; önemli bir fırsat, değerler dizisinin merkezi bir üretimden değiştirmede yatmaktadır.

 

Vatandaşların sadece bir hizmetin sağlayıcısı olan katılımcılara katılımı ve insanları ve toplulukları güçlendiren işbirlikçi üretim modelleri enerji, kamu malları ve hizmetleri ortak üreticileri olmadır. Kamu mallarının ve hizmetlerinin katılımcı üretim modelleri, yeni iş modelleri, her ölçekte yeni endüstriler ve yeni istihdam fırsatları ve insana yakışır iş yaratarak şehirlerin tam olarak yararlanmaları için yeni fırsatlar sunmaktadır. Bu yeniden kullanım kavramlarının ötesine geçer ve Kent yaşamını destekleyen doğal sistemleri restore etmek ve yenilemek için geri dönüşüm.

 

Yeni bir kentsel değerler dizisi ilkeleri İhtiyacımız olan kent sosyal olarak kapsayıcı ve ilgi çekici İhtiyacımız olan şehir, insan merkezli, etik ve sadece, tüm fiziksel ortadan kaldırır ayrışmanın mekânsal biçimleri, ayrımcılık ve dışlama. Özellikle yoksul ve diğer dezavantajlı gruplar olmak üzere tüm sakinlerin yaşamlarına ve potansiyellerine değer vermektedir. İnanç ve dil farklılıklarını içeren kültürel çeşitliliği kucaklamakta ve kırsal ve bölgesel sosyal uyumunu teşvik etmektedir. Toplumun tüm kesimlerini ve yaş gruplarını sosyal ve kültürel yaşama katılmaya teşvik eder. İhtiyacımız olan kent  “herkes için kent hakkı” nı destekliyor. Bu, uygun konut, kamu mal ve hizmetlerine erişim ve karar almada bir söz sahibi ile onurlu ve güvenli bir varoluş hakkını gerektirir.

 

Toplumsal istişareler gibi süreçlerle dayanışma kültürünü teşvik eder, topluluk sözleşmesi ve katılımcı bütçeleme. İhtiyacımız olan şehir hoşgörülü bir kent. Yaş, ırk, inanç, cinsiyete bakılmaksızın tüm sakinleri kabul eder ve kucaklar. Ya da başka çeşitlilik biçimleri, sosyal olarak kapsayıcı, demokratik karar verme mekanizmalarına dayanan işbirlikçi alanlar yaratır. Ortak değerleri ve ortak bir kent geleceği için ortak bir geniş görüşlülük geliştirir. İhtiyaç duyduğumuz kent, cinsiyete göre farklılaşmış ihtiyaçları kabul etmekte ve kadınların karar vermede etkin rol almalarını ve katılımlarını artıracak önlemleri planlamakta ve benimsemekte önemli aktörler olarak desteklemektedir. Yeni Kentsel gündem, farklı çıkarları, yaşam tarzlarını ve farklı değerlerini tanımayı ve birleştirmeyi amaçlamalıdır.

 

Kent sakinleri, özellikle yerel ve şehir çapındaki projeler için uygulama aşamalarında planlama yaparken, daha etkili sivil katılım yoluyla. Katılımın, herkes için temel hizmetlere erişimi sağlamanın çok ötesinde olduğunu ve tüm politika döngüsünde aşağıdan yukarıya katılımcı süreçleri desteklediğini kabul eder: Öncelikler, stratejiler ve eylemleri toplu olarak tanımlayıp gözden geçirin.

 

 Bu yazı 411 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI