Bugun...


Ali Riza TAHSİNOĞLU


Facebookta Paylaş

KENTSEL YAŞAM VE DEĞİŞEN KENT
Tarih: 01-05-2019 00:19:00 Güncelleme: 01-05-2019 00:23:00


Bu makale, kentsel yaşamı tehdit eden konulara eleştirel bir bakış atıyor ve mükemmel modern şehir yaşamının sadece bir akılda olduğunu ve günlük varoluşumuzun zihnimizde ve kalplerimizde taşıdığımız kentsel imgelerden çok farklı olduğunu savunuyor.

 

Şehirler, hem ekonomik fırsatlar hem de sosyal hareketlilik vaatlerine sahipler, ancak aynı zamanda kitlesel yoksulluğa ve sosyal dışlanmaya ev sahipliği yapıyorlar. Kitle geçişlerinin etkisi ve modernitenin geleneksel toplum ve toplum hayatı üzerindeki baskısı gibi çağdaş dünyadaki ortak şehirleşme ile ilgili bir dizi problemle karşı karşıyadır. Kentli toplumumuzun etkileri, modern dünyanın ortak meseleleriyle birleştiğinde, kuşkusuz, nesiller boyu sürdürdüğümüz toplum ve kültürel değerleri de etkilemiştir.

 

Kentimiz, karmaşık ve dinamik bir kamu kullanımını tamamen uyandırmak için mekânların orkestrasyonunun çeşitliliğinden yoksun, kasvetli bir homojenlik denizi yaşadı. Kentlerde büyük kamusal yaşamımızın ve kamusal alanın kaybolması için değişikliklerin ve iyileştirmelerin yapılması için önümüzün önünde bulunduğunu yineledi.   Kentsel kamusal alanlar önem ve odak, anıtsallığa ulaşabilir ve toplumun sosyal olarak etkileşimde bulunabilmesi için bir işaretleyici veya jest işlevi görebilir.

 

Bu görsel imge aynı zamanda, toptancılığın birçoğunun modernitenin iyiliğine inanmasına neden olan bir endüstriyel uygarlıkta toplumsal ilerleme fikriyle de iç içe. Modern kent, “hepsi bir araya getirilmiş yasal, politik, ekonomik ve sosyal bir birimdir. İnsanların büyük bir organı olan, küçük bir alanda kitlesel, küçük bir alanda kitlesel, bir belediye kuruluşu olarak kiralanmış, çeşitli yerel yönetimlere sahip, çeşitli ekonomik girişimlerde bulunan ve çok yönlü sorunları çözme çabasıyla meşgul olan büyük bir halk kitlesidir. kendi kalabalık hayatı üzerine koyar. Gerçek Kentlerde gözlemlediği gibi, kişiliğimize uyan ve her türlü isteğimizi yerine getirebilen bir rüya kenti özlüyoruz. Umarız bu şehir hayallere dönüşür ve hayaller şehre dönüşür. Bu nedenle, bize herhangi bir kentsel patoloji veya anormallik olmadan yaşayan modern bir şehir sağlayın.

 

Ancak, kentleşmenin sadece ekonomik büyüme ile ilgili olmadığını akılda tutmak önemlidir. Şehirler, yükselen sakinlerin taleplerini karşılamak ve herkes için yaşam kalitesini arttırırken mevcut sakinlerin ihtiyaçlarını karşılamak için donanımlı olmalıdır. Bir şehir sadece çalışmak için değil, boş vakit geçirmek, bilgi aramak ve aileleri beslemek için bir yer değildir. Pozitif ve sürdürülebilir bir kent yaşam tarzı geliştirerek, sosyal bir yaşam sürdürebileceğiz.  Dünyanın en yaşanabilir şehirlerinin iyi planlanmış ve refah içinde olduğunu ve altyapı, ulaşım, çevre yönetimi ve sosyo-kültürel yönler de dahil olmak üzere kritik politika alanlarına ulusal ilgi gerektirdiğini belirtmek gerekir. Çoğunluğumuz kentsel bölgelerde yaşadığından, kentsel meselelere daha fazla ilgi göstermenin zamanı geldi.

 

Gerçekte, modern bir metropolde yaşamak, suç, ahlaki bozulma, sağlıksız yaşam tarzları ve toplum yaşamının yokluğu gibi çeşitli sosyo-kültürel sorunların sürekli olarak saldırıya maruz kalmasıyla tam olarak düzgün bir yelken deneyimi değildir. . Şehir kendi başına bir sorun olsa da, ırk için yeni olan belirli biyolojik ve psikolojik koşulları yaratırken, şehir suç, zümre, yoksulluk ve dejenerasyon gibi diğer tüm sosyal sorunlarımızın daha da yoğunlaşmasına neden oluyor. sosyo-kültürel fenomenler kent kültürümüze şaşıyor ve iş, aile ve boş zamanlar arasında mücadele ederken, duygusal kaynaklarımızı hayatlarımızı yaşamaya zorlamaya başlıyor.

 

Kent, modern endüstriyel gelişim ve kentleşme süreci nedeniyle nispeten modern bir problemdir. Kamu güvenliği konusu, şehir yaşamının duygusal ve psikolojik kaygımıza nasıl katkıda bulunabileceğinin bir örneğidir. Bebeklere, çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet ve cinsel suçlar gibi sosyal olgular; yol öfke; Okul gangsterizmi ve uyuşturucu bağımlılığı günlük kent yaşamımızda yaygın bir olay haline gelmiştir.

 

Yapılı çevreden gelen güvensizlik duygusu gazete başlıkları ve topluluk bültenlerinden elde edilebilir. Toplumun ‘Bir şeyler sadece değiştirmek zorunda’ gibi tepkileri ve mahallelerde daha fazla polis petrolü kitle iletişim araçlarında yaygın bir diyalektik fenomen haline gelmiştir. Sosyal etkileşimi ve toplanmayı teşvik eden mekânlar çoğu zaman suç ve kabahatten vazgeçilir. kentsel Toplulukların aidiyet duygusunun gerçek anlamını kucaklaması gerekir; Bu, kendi mahallelerine göz kulak olma isteğini yaymaya devam edecektir. Ayrıca, iki duyunun birleştirilmesi, toplum yaşamının gerçek değerini güçlendirmeye yardımcı olacak ve aynı zamanda, aynı zamanda transgresyon olasılığını da azaltacaktır.

 

Kentin genelinde, kentsel topluluğun kentsel yaşam tarzına yönelik kültürel tutumları, çoğu kez kendi kendini beğenmiş ve kamusal alana ilgisiz kalmayan, daha hareketsiz hale gelmektedir. Toplumun zihniyeti ve toplumsal değerleri, komünal yaşamdan bir bireycilik kültürüne ve kişisel özerkliğe kaymıştır. Bu kentsel yaşam tarzının duygusal ve kültürel deneyiminin arzularımızı karşılayamadığı ve yavaş yavaş, ama elbette duygusal enerjimizi boşa çıkardığı rahatsız edici bir duygu vardır.Bu yazı 1312 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI