Bugun...


Ali Riza TAHSİNOĞLU


Facebookta Paylaş

ÇOCUKLAR İÇİN BİR DÜNYA İNŞA ETMEK
Tarih: 01-10-2018 00:36:00 Güncelleme: 01-10-2018 00:36:00


Çocuklarımızın esenliği arzusu her zaman en evrensel olmuştur. İnsanoğlunun aziz özlemidir. Çocuklarımızın tüm potansiyellerini, sağlık, barış ve haysiyetlerini gerçekleştirmek için büyüdükleri bir dünya inşa etmekten daha önemli bir görev yoktur. Çocukları korumaya ve acılarını azaltmaya söz verdiklerini; İnsan potansiyelinin en üst düzey gelişimini teşvik etmek ve onların ihtiyaçlarını, haklarını ve fırsatlarını bilmelerini sağlamak.  Çocukların esenliği, en yüksek düzeyde politik eylem gerektirir. Bu eylemi almaya kararlıyız.   Çocukların ihtiyaçları ve istekleri, anlaşılması zor değildir. Hayatta mümkün olan en iyi başlangıcı ve hak sahibi olmak istiyorlar. Ve onların ve çocukların nesillerinin bunu elde etmelerini sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız - daha güvenli, daha adil, daha sağlıklı bir dünya.

 

 

Küresel ekonomik patlama, yeni siyasi özgürlükler ve hızlı teknolojik atılımlar gençlerin geleceği için büyük bir vaatte bulundu.   Onların refahı için ölümcül bir şekilde devam etti ve hatta yoğunlaştı: kitlesel yoksulluk, yıkıcı hastalıklar, cezasızlık ve zenginlik ve fırsatta giderek bariz eşitsizlikler. Ama orantısız şekilde öldürülen ve yaralanan silahlı çatışmaların çoğalması, çocuklara karşı şiddetin diğer biçimlerinin kalıcılığı ve vücudunun ve emeğinin yaygın sömürüsünü sürdürdü. Küresel refah - ancak geride kalan yoksullar 1990'lı yılların küreselleşmesi olarak bilinen ticari engellerin teknolojik yenilikler ve sökümleri güçlendiğinden, 1990'lı yılların dünya ekonomisinin olağanüstü bir genişlemesine tanıklık etti. Ancak, küreselleşmenin yarattığı muazzam faydalar ve fırsatlar, çoğunlukla zengin ülkelere ya da az sayıda gelişmekte olan ülkede zaten iyi durumda olan insanlara tahakkuk etti. Zengin ve fakir ülkeler arasındaki uçurum genişledi.

 

 

Bugün, 30 trilyon dolarlık bir küresel ekonomiye rağmen,  Gelişmekte olan ülkelerde çocukların yüzde 600'ü - yaklaşık 600 milyon Günde 1 dolardan az hayatta kalır. Dünyanın en zengin ülkelerinde bile, her altıda bir çocuklar ulusal yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Eşi görülmemiş ekonomik büyüme döneminde yoksulluğun azaltılmaması dünyanın çocuklarını en çok etkiledi. Çocuklar yoksulluktan en çok etkilenenler çünkü gelişme potansiyellerinin köklerine kapılıyorlar.  Çocukların gelişebileceği aşamalar vardır. Zekâ ve fiziksel olarak zihinsel ve duygusal olarak sınırlar. Onlar ayrıca Bu aşamalarda özellikle bodurlaşan büyümeye yol açan risklere karşı savunmasız kaldı, öğrenme, incinme veya ölüm. Bir çocuğun büyüme ve gelişme döngüsü kesintiye uğradığında Yoksulluğa göre, bu genellikle hayat boyu bir engel olur.

 

 

Yoksulluk aynı zamanda bir çocuk yaşamını da tamamen mahrum edebilir, çoğu ülkede sosyal gruplar arasındaki çocuk ölümlerindeki büyük farklılıklara yansıyan acı bir gerçektir. Bu istatistikler ve geçmişin başarısızlıkları on yıl, küreselleşmenin kendi başına bir çözüm olmadığını kanıtlar, daha büyük ve daha özgür pazarlar yaratmanın birçok kişi için fırsatlar yaratmayacağı görüldü.  Yoksulluk aynı zamanda bir çocuk yaşamını da tamamen mahrum edebilir, çoğu ülkede sosyal gruplar arasındaki çocuk ölümlerindeki büyük farklılıklara yansıyan acı bir gerçektir. Bu tür olağanüstü bir servete sahip bir dünya için utanç verici istatistikler, bilgi ve teknolojik kapasite. Bu istatistikler ve geçmişin başarısızlıkları on yıl, küreselleşmenin kendi başına bir çözüm olmadığını kanıtlar.  Ailelerin çoğunun sorunlarını çözeceğini,  koruyacak ve özgürleştirecek sosyal kurumları, programları ve standartları güçlendirmek zorundadır. Çocuklarımızın tüm potansiyellerini, sağlık, barış ve haysiyetlerini gerçekleştirmek için büyüdükleri bir dünya inşa etmekten daha önemli bir görev yoktur. Her çocuk için bakım, çocuklara zarar verme, taciz etme, öldürme, Çocukları dinle, Her çocuğu eğitin, Çocukları savaştan koru ve dünyayı çocuklar için koruyalım.

 

 

Çocuklar için uygun bir dünya, adil ve huzurlu bir dünyadır. İyi bir temel eğitimin tamamlanabildiği ve ergenlik döneminde güvenli ve destekleyici bir ortamda potansiyellerini geliştirebilecekleri tüm yaşantılara iyi bir başlangıç yapmak için ihtiyaç duydukları sevgi, bakım ve beslenmenin verildiği bir derstir. Bu onlara bakmakta ve vatandaşlara katkıda bulunmalarına yardımcı olacaktır. Bu, dünya çocuklarının hak ettiği türden bir şey ve yetişkinler olarak bizler, yaratma konusunda vazgeçilmez bir zorunluluğumuz var. Aileler ve bakıcılar çocuk dostu bir dünyanın öncüsüdür ve bu yüzden milyonlarca ebeveynin çocuklarını yetiştirmek ve korumak için uğraştığı yoksulluğun sona ermesi gerekir. Çocuklara ve çocuklara yönelik eylem platformları olarak ortaklıklar oluşturmalı ve güçlendirmeliyiz ve gençler, ilgili taraflar, aktörler ve danışmanlar olarak kayıt altına alınmalıdır. Politikalar, yasalar ve bütçeler, çocuk dostu olmaları ve yoksulluğu, karşı ayrımcılığı ve eşitsizlikleri azaltmalarını sağlamak için dikkatle incelenmelidir. Sosyal sorumluluk ilkelerine dayanan özel sektör katkıları, çocuklar için kamu eylemine destek olarak genişlemeye devam etmelidir. Küreselleşme ve onunla ilişkili teknolojik atılımlar, her yerde çocukların yararına çalışmak için harcanmalıdır.Bu yazı 3546 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI