Bugun...


Ali Riza TAHSİNOĞLU


Facebookta Paylaş

EĞİTİM VE KÜLTÜR
Tarih: 05-04-2018 00:13:00 Güncelleme: 05-04-2018 00:13:00


Eğitim ve kültür birbirine yakından ve bütün olarak bağlıdır. Bir toplumun kültürel örüntüsü, eğitim kalıbını şartlandırır. Örneğin, bir toplumun manevi bir kültür kalıbı varsa, eğitimsel izlekleri ahlaksal ve ebedi yaşam değerlerinin başarılmasını vurgulayacaktır. Öte yandan, bir toplumun kültürel şekli dogmatizm ise, o zaman doğal olarak onun eğitim şekli, duyulara ve maddi rahatlık zevklerini teşvik eden maddi değerlerin elde edilmesi için şekillendirilecektir.

 

Herhangi bir kültürden yoksun bir toplumun kesin bir eğitim organizasyonu olmayacaktır. Dolayısıyla bir ülkenin kültürü eğitim kalıbı üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir. Kültür ve eğitim arasındaki nihai ilişki, ana hedeflerden biri olan çocuğa kültürel mirasını etkilemektir. Herhangi bir insan grubunda, binlerce yıllık deneyimden sonra çeşitli unsurlar ve kültür parçaları gelişir ve bunlar bir sonraki nesillere bir bütün olarak aktarılır. Dolayısıyla her birey, farklı davranışlarında ona rehberlik eden kesin davranış ve değer kalıpları sağlayan belirli bir kültüre doğar. Hayatın her kesiminden ve alanında böylece her seferinde yeni denemeler yapma gereğini duyar. Açıkçası, kültür, insan yaşamında doğal çevreye uyumda, toplumsal çevreye uyumda, kişilik ve sosyalleşmenin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

 

Her toplumun kendine has bir kültür veya bir çalışma yöntemi vardır. Belli bir kültürde uyumlu bir şekilde yaşamak için, üyeleri bu kültür tarafından kabul gören çeşitli davranış biçimlerinden haberdar olmalıdır. Eğitim süreçleri aracılığıyla çocuklar ve yeni üyeler bu gerçeklerden haberdar edilir. Ayrıca, hayatta kalmak için, birey bu şeylerin doğasında kendisiyle tanışmalıdır.

 

Karşılaşması gereken ortamı çok genel anlamda, eğitimin amacı, evrensel olarak, bireyi kendi kültürünün doğası ve bu kültüre karşı başa çıkma yöntemleri hakkında bilgilendirmektir. Netice anlamı, eğitimin belirli bir ülkedeki öğrencilere dünyaya bakmayı ve kendi ülkesinin işlerini yapma biçimine göre işleri yapmasını öğretmesi gerektiğidir.

 

Yukarıda belirtildiği gibi, kültür ve eğitim vermek ve almak ilişkisi vardır. Her iki övgü ve iltifat da birbirini çeşitli açılardan inceler. Aşağıda, eğitimin eğitim üzerindeki etkilerinden bazıları bulunmaktadır. Eğitimin amacı ve idealleri çoğunlukla toplumun değerleri ve kalıpları tarafından belirlenir. Müfredat, toplumun kültürüne göre şartlandırılmıştır. Kültür değerlerini gerçekleştirmek için toplumun ideallerine ve ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiştir. Öğretim ve kültür yöntemleri yakından bağlantılıdır. Bir toplumun değişen kültürel kalıpları öğretme yöntemlerine de güçlü etki yapar. Eski öğretmen merkezli öğretimden çocuk merkezli eğitime geçiş bir örnektir.  Sosyalleştirilmiş yöntemler, kültürlerin etkisi nedeniyle öğretme sürecinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Disiplin kültürel değerlerden de etkilenir. Şu anki düşünme ve yaşama kültürel kalıpları, disiplin kavramıyla doğrudan bağlantılıdır.

 

Antik ve Ortaçağ'daki baskıcı disiplin kavramı modern yaşamın değerleri ile değiştirildi. Formüle edilmiş müfredatlara göre yazılmış, kültürel idealleri ve değerleri teşvik eden ve besleyen metin kitapları beklenmektedir. Toplumun kültürel ideallerini ve değerlerini benimsemiş olan öğretmen, görevini başarıyla gerçekleştirebilir. Sadece böyle bir öğretmen, çocuklarda daha yüksek ideallere ve ahlaka sahip olabilir.  Okul, bir toplum minyatürüdür. Okulun toplam etkinlikleri ve programları, toplumun kültürel idealleri ve değerlerine göre düzenlenir. Dolayısıyla okul, toplumun kültür kalıplarını teşvik, kalıplaştırma, reform yapma ve geliştirme merkezidir.

 

İnsan grupları olan her yerde kültür vardır; eğitim, İnsan yapımı bir ortamın parçası ve öğrenilen davranış kalıpları. Kültür olan her yerde, eğitim yoluyla sonraki nesillere yayılır ve iletilir. İnsanlar gruplar halinde yaşadığından, insanların bulunduğu her yerde farklı biçimlerde kültür ve eğitim olduğunu söyleyebiliriz. Okul eğitimi çoğunlukla okur-yazar kültürlerle sınırlıdır. Okur-yazar olmayan gruplarda eğitimin rolü çok daha azdır. Eğitim kültürü etkiler gibi, eğitim de aynı zamanda bir ülkenin kültürü üzerinde güçlü bir etki yaratmaktadır. Eğitimin ülkenin kültürünü nasıl etkilediği çeşitli yollardan aşağıda verilmiştir.

 

Kültürün korunması: Her ülke kendi kültürünün diğerlerinden üstün olduğunu düşünüyor ve övüyor. Dolayısıyla kültürü orijinal biçiminde korumaya çalışır. Bu görevi tamamlamak için eğitim yalnızca eğitimdir. Böylece eğitim toplumun kültürünü korur. Kültürün bir nesilden diğerine aktarılması, onun korunmasının en iyi garantisidir. Ünlü sosyolog Ottaway’nin ifadesiyle, "Eğitimin işlevi, toplumsal değerleri ve idealleri toplumun genç ve yetenekli üyelerine iletmektir".

 

Kültür bir ulusa karakterini ve canlılığını veren maddi olmayan şeylerdir. Kültür, toplumun yaşam kanını oluşturur. Kültür olmadan bir toplum çürüme, er ya da geç yok olmaya bağlıdır. Eğitim, çeşitli etkinlikler ve programlar yoluyla kültür sürekliliğini desteklemektedir. Eğitimin işlevi, toplumsal ilerlemenin katmanlaşmayacağı ve yok edilmeyeceği olmadan, toplumun gelişimi ve devam ettirilmesi için kültür idealleri ve değerlerinde gerekli ve istenen değişiklikleri yapmaktır.

 Bu yazı 4867 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI