Bugun...


Ali Riza TAHSİNOĞLU


Facebookta Paylaş

ÇALIŞAN BİR ANNE VEYA BABA OLARAK ÇOCUĞUNUZLA KALİTELİ ZAMAN YARATIN
Tarih: 01-04-2019 14:33:00 Güncelleme: 01-04-2019 23:28:00


Çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirmek, sıradan günlük yaşamla başlangıçta beklediğinizden daha fazla şey yapar. Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızı akademik başarıya ve ödüllendirici kariyerlere hazırlıyorsunuz. Ayrıca yetişkin arkadaşlıkları ve romantizmleri için kalıplar koymaya yardımcı oluyorsunuz.

 

Zamanında yetersiz olduğunuzu ve evde ve / veya ofiste birden fazla sorumluluğu ele aldığınızı hissetmiş olsanız bile, kaliteli zamanı günlük rutinlerinize dâhil etmek için kaç fırsat bulunduğuna şaşırabilirsiniz. Bu pratik fikirlerle başlayın. Çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirmek söz konusu olduğunda bunları aklınızda bulundurun:

 

OTANTİK OLUN:   Egzotik tatillerde çocuklarını alan ya da pahalı hobilere davranan anne-babaların Facebook yayınlarını gördüğünüzde kendinizi biraz suçlu hissediyor musunuz? Karşılaştırma yapmak yerine, aile bütçenize ve yaşam tarzınıza uygun aktivitelere odaklanmak daha yapıcıdır. Çocuklar basit olan aile aktivitelerinin tadını çıkarır ve takdir ederler ve abartılı olmaları gerekmez.

 

DİKKAT EDİN:  Çocuğunuza ne kadar önem verdiğinizi bilmesini sağlayın. Söyleyeceklerini dikkatlice dinleyin. Beraber olduğunuzda, telefonunuza bakmak veya yapılacaklar listenizi düşünmek yerine tamamen hazır olmaya çalışın. Bu şeyler her zaman orada olacak ve çocuğunuzun büyümesini izlemek hızla gerçekleşiyor.

 

TAKDİR GÖSTER:  Çocuğunuza bol bol övgü ve olumlu bir destek verin. Özellikle zorlu bir konuda notlarını yükselttiklerinde onları tebrik ederim. Çocuğunuza küçük kardeşlerine karşı sabırlı davrandığı veya sorulmadan masayı hazırladığı için teşekkür ederiz.

ÇOCUĞUNUZUN İLGİ ALANLARINI KEŞFEDİN:  Ne yapmaktan hoşlandıklarını öğrenin, böylece katılabilirsiniz. Örneğin, hem video oyunları oynamaktan hem de klasik müzik dinlemekten zevk alabilirsiniz. Birlikte ikinizin de zevk alabileceği yeni bir şeyler denemeye açık olun.

 

GÜNCELLEMELERİ GEREKEN ŞEKİLDE YAPIN:  Çocuğunuzun ihtiyaçlarının zamanla değişeceğini unutmayın. Bir çocuktan gençliğe büyüdükçe daha fazla bağımsızlık beklerler, ancak muhtemelen yine de araba kullanmayı veya en sevdikleri bir sporu izlemeyi denemeye davet ederler.

 

MEVCUT KALIN:  Kaliteli zaman her yerde ve her zaman olabilir. Çocuğunuza ulaşılabilir ve ulaşılabilir yaptığınız sürece umut verici fırsatlar bulmak zorundasınız.

 

Aşağıda, kaliteli zamanın bazı pratik örnekleri verilmiştir:

1. AİLE YEMEĞİ YİYİN:  Mümkün olduğunca sık birlikte yemek. Hafta içi akşam yemekleri ile sık sık karşılaşırsanız, kahvaltı için toplanmayı veya hafta sonları toplanmayı deneyin.

2. PAYLAŞIM İŞLERİ:  Marketten alışveriş yaparken veya garajı organize ederken, çocuklarınızdan size katılmalarını isteyin. Konuşma şansınız olacak ve yol boyunca değerli yaşam becerilerini öğrenecekler.

3. BİRLİKTE ZAMAN PAYLAŞIN:  Her bir çocuğunuzla düzenli olarak bire bir zaman geçirmeyi planlayın. Onlar hakkında daha fazla şey öğrenecek ve başka türlü kaçırabileceğiniz anlamlı sohbetlerin keyfini çıkaracaksınız.

4. BİRLİKTE SEYAHAT EDİN:   İster aile tatili olsun, ister futbol antrenmanına gidin, her ikisi de gideceğiniz yere giderken konuşmak için zaman sağlar. Birbirinizle görüşün ve konuşmanın doğal olarak akmasına izin verin.

5. BİR AİLE OLARAK GÖNÜLLÜ OLUN:  Başkalarına yardım etmek sizi çocuğunuza yaklaştırabilir. İkinizin de umursadığı bir nedeni destekleyin. Seçeneklerinizi keşfedebileceğiniz bir hikâye çocuğunuzla kitapta göz atın.

 

FOTOĞRAF ÇEKİN:  Yüz yüze iletişim en önemlisidir, ancak fotoğrafların paylaşılması da iletişim halinde kalmanıza yardımcı olabilir. Gün boyunca karşılaştığınız komik veya hareketli görüntüleri birbirinize gönderin. Birlikte inceleyebileceğiniz bir albüm oluşturun.

 

GÜNLÜK OLARAK BAĞLANIN:   Ev dışında çalışıyor olsanız ve çocuğunuzu çoğu gün sadece birkaç saatliğine görseniz bile, tutarlı olmanız şartıyla kaliteli zaman geçirebilirsiniz.. Eve geldiğinizde veya yatmadan önce yaklaşık 15 dakika sohbet etmeyi alışkanlık haline getirin.

 

Çocuğunuzla olumlu bir ilişki kurmak için kaliteli zamanı kullanın ve mutlu ve üretken bir yetişkin olmaları için onlara sağlam bir temel verin. Birlikte geçirdiğiniz anların tadını çıkarın ve her ikisini de seveceğiniz anılar yaratın.

 Bu yazı 1949 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI