Bugun...


Ali Riza TAHSİNOĞLU


Facebookta Paylaş

TOPLUMSAL YAŞAM DEĞERLERİ
Tarih: 01-09-2018 00:28:00 Güncelleme: 01-09-2018 00:28:00


Kentsel gelişimdeki eğilimler, kentsel toplumun yaşam ve kültürel tutumundaki değişiklikleri tetiklemektedir. Özellikle konut tasarımı ve düzeni, ayrılığı teşvik etmekte, toplumu sınıf, statü ve finansal açıdan yaşanabilirliği şehir sakinleri arasında bölmekte ve dolayısıyla kentsel yaşamın manzarasını değiştirmektedir. Toplumun gönüllü olarak ayrıştığı modern toplum yaşamımızda endişe verici bir eğilim var. Geliştiriciler geleneksel açık cemaate ve erdemli toplum yaşamının karşıtı bir tezine karşı, kapılı toplum kavramına dayalı yeni kalkınmada para kazanıyorlar. Güvenlik bariyerleri ile tamamlanan bu barikatlı topluluk, mülkün sofistike yaşam tarzlarındaki trendini karşılayarak ve kültürü aşılayarak yaratılıyor. Bireycilik ve kişisel özerklik kapılı topluluklar, rekreasyon alanıyla tamamlanır ve olanaklar, toplumu tümüyle ayrılırken, yaşam tarzları ve gelir statüsüne dayanan toplumu ayrıştırır. Sosyal olarak konuşan, kapılı toplulukların sosyal ayrımcılığı yasallaştırmanın tehlikeli bir etkisi vardır.

 

Eleştirmenler, kuşatılmış toplulukları, yalnızca ayrı tutmayı sürdürmekle kalmayıp, aynı zamanda onu artırmaya da yardımcı olan özel bölgeler olarak kastetmektedir. Sonuç olarak, kentteki yaşam alanlarımız, paylaşılan kamu faaliyetlerine erişimi engelleyen kapılı topluluklar tarafından gün geçtikçe küçülmektedir. Açık toplumlarımızda kalan her şey, yaşamın endüstriyel üretim verimliliğine ulaşmanın özü ile ilgili olduğu, konut düzeninin banal yaratıcılığına boyun eğiyor. Kent formunun düzenini ve örgütlenmesini savunan modernizmin ideolojisi, bize yalnızca çeşitliliğin yanlış bir yanılsamasını sağlar. Gerçekte, bizleri, fiziksel varlığımız ve düşünce sürecimizde bireysel olarak farklı olmaktan kurtaran, günümüz kültürünün bilinçsiz, tekdüze bir uyum içinde yaşıyoruz.

 

İşlevselcilik düşüncesinden yola çıkarak, yaşam faaliyetlerimizi bölümlendiririz ve inşa ettiğimiz manzara boyunca uygulanan planlama standartlarına uyuyoruz. Standardizasyonun hiç kuşkusuz, içinde yaşadığımız belirli bir kültüre uymak için iletişim kurmayı ve birlikte çalışmayı daha kolay hale getirdik. Ev cephemizden standartların ideolojisine uymak zorunda olduğumuz düşüncelerimize kadar somut olan her şey için düşüncelerin ve rasyonelleşmenin doğrusallığı etkilendi. ve kentlerimizi inşa ettiğimiz şekilde tanıklıklarını taşıyan modern kültürümüzü şekillendirdik.

 

Görünümdeki teras evlerindeki yeni evlerimizi tanımlamada büyük zorluk yaşadıklarına şüphe yok. İronik olarak, daha sonra evimizi kişiselleştirmek için kapımızı yeniden boyayarak veya minik ön bahçemizde belirli bir dikim düzenine sahip olarak evimizin komşularımızdan farklı olmasını sağlamak için büyük acılar koyduk. Bilinçaltı düşüncemiz, bir standartlar ve tekdüzelik dünyasında kendi kimliğini tanımlayarak eylemi devam ettirerek öz-saygınlık için çığlık atıyordu. Batılı kültürlerin, Amerikanın tüketim anlayışının ve kapitalist ekonominin hızla sızması nedeniyle, şimdi geleneğimizi kaybetmenin kenarında duruyoruz. Küreselleşme, hoşgörü ve hoşgörü adına yabancı gelenekleri “kolay ve mutlu bir şekilde” kabul etmemiz nedeniyle kültürel değerlerimiz seyreltiliyor. Kendi geleneklerimize ve kültürümüze olan hayranlığımız kötüye gidiyor ve bir kez bizim dilimize olan saygılarımız, geleneksel kostümler ve yiyecekler artık soluyor.

 

Kent manzarasının “Amerikanlaşması”, şehir manzaralarımızın hemen hemen her köşesinde ve kuzgunluğunda bulunmaktadır. Burada “popüler kültür” olarak bilinen başka bir aldatıcı kentsel terminoloji geliyor. Yatan insanın tanımı, insanların boş zamanlarında yaptıkları her şeydir. Popüler kültür, popüler halk müziği, popüler yiyecekler gibi “halkın ait” ve “yaygın olarak tercih edilen” ve “iyi sevilen” olarak algılanabilir; popüler moda ve yaşam tarzı. Belki de yeni kentleşmiş yaşam tarzımıza uyum sağlama çabamızda, modern şehrin bilgeliği, yaşayabilirliği, fiziki ve sosyo-kültürel kimliği üzerine düşünmeyi başaramadık ve modernizmin tek bir ideolojisine dayanan toplumun yeniden şekillendirilip şekillendirilmediğine baktık. Kent sakinlerinin yaşam kalitesini önemli ölçüde geliştirmeyi başardı. Modernizmle meşguliyetimiz, bizi, kentin anlam ve anılarını göz ardı ederek, geçmişten bilinçli bir şekilde ayrılarak, her türlü kültürel anlamdan inşa ettiğimiz formumuza da sıyrıldı. Kentler geliştikçe ve büyüdükçe şehirler imajını kaybediyorlar; Geleneksel ve kültürel anlamları ile birlikte en geleneksel değerler azalmıştır. Şehir harcamaları gibi, kentin yerel dâhileriyle rekabet eden, simgelerin, düğümlerin, patenlerin ve bina çizgilerinin görüntü ve kimliklerinin çokluğundan dolayı, kafaları daha da karmaşık hale getiriyor; unutulmaz ve hatırlanabilir olma yeteneği.

 

Bugün, kentsel yaşam tarzımızda elde ettiğimiz her türlü heyecan, eski nesillerden miras alınan en değerli sosyo-kültürel değerlerin ve kimlik duygusunun bir kısmını aşındırabilir.   İyi toplumsal değerler ve toplum hissi, modernden yavaşça bozuluyor gibi görünüyor. Toplum Karşılaştırıldığında, yaşadıkları toplum çok sosyal, demokratik ve sağlıklıydı. Çok az trafik vardı, tıkanıklıktan yoksun ve eğlence aktiviteleri ve kamusal açık alanların bolluğu vardı. İster içeride ister dışarıda olsun, yapılı çevreyi sağlarsa daha zengin ve sağlam bir sosyal yaşam yaşarlar. güvenli bir şekilde yürümeleri ve sosyalleşmeleri için her fırsat.

 

Bu durum Sosyal Yaşam ve Fiyat Etiketi ile karşılaştırılabilir. Sosyal Yaşam ve toplumun algısı, parasal zenginlikten daha büyük değerlere sahipti. Eski günlerde, insan topluluğu üç faktörün etkileşiminin bir ürünüdür, yani (a) biyotik ve sosyal dengenin yani nüfusun korunması, (b) maddi olmayan kültür, yani örf adetler ve inançlar ve (c) tüm mevcut doğal kaynaklar. Ancak, şu anda insan toplumunun dinamikleri ve süreçleri nedeniyle maddi kültür, yani teknolojik gelişmeler belirleyici olmuştur. günlük hayatımızın faktörü. Bununla birlikte, bu modern yaşamda, şehir sakinleri koşarken yaşamakta, her şey hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Sürekli olarak zaman peşindeyiz ve yürüyüş bizi yavaşlatıyor gibi görünüyor.

 

Geleneksel değerlerden giderek artan bir biçimde, ilerlemenin susuzluğundan vazgeçtik. Modern ilerici şehir denen şey, bilgi otoyolu üzerindeki veri parçaları gibi işleyen bir sembol olmaktan başka bir şey değildir. Mümkün olduğu kadar hızlı hareket ediyoruz, çevremizden tamamen steriliz ve bilinçli olarak görmezden geliyoruz. Şehir mekanları arasındaki herhangi bir yaşam. Hayat başarısı, marjinal olarak daha fazla bir şey değil, hedefe yöneliktir; En kısa zamanda iş, ev, okul, spor salonu vb. Bu kültürel fenomenler, rahatlık ve hız elde etmek için günlük yaşamı aşırı basitleştiren modern şehrin bazı özelliklerinin sonuçlarıdır. Gerçekte, bir yer hissi veren şehirler ve şehirler ve kendi atmosferi, en unutulmaz ve tercih edilen olma eğilimindedir.

 Bu yazı 4053 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI