Bugun...


Ali Riza TAHSİNOĞLU


Facebookta Paylaş

BARIŞ VE ÇÖZÜM SÜRECİ
Tarih: 21-12-2015 13:50:00 Güncelleme: 21-12-2015 13:50:00


Birinci Dünya Savaşı’nın, Soğuk Savaş’ın, Ortadoğu ve Afrika Ülkelerinde yaşanan, yaşatılan vahşet,”Irak’ın işgali, Suriye iç savaş’ı, Kürt Sorunu, insan ticareti, ölümler, kıyımlar, katliamlar, canlı bombalar, kitlesel ölümler/ öldürmeler”, nükleer silah anlaşmazlığının ve basit bir sokak tartışmasının ortak paydası ne olabilir? Her gün değişik düzey ve yoğunlukta farklı farklı çatışmalarla yüzleşmekteyiz; bazılarını çözer, bazılarını yaşarız. Bu çatışmaların bir kısmı bireyler arasında, bir kısmı gruplar arasında, bir kısmı sosyal, bir kısmı ekonomik ve bir bölümü de siyasaldır. Toplumlarda ya da toplumlararasında var olan çatışmalar/ savaşlar çoğu zaman egemen olabilme, sömürme, sömürgeleştirme, çoğu zaman da değişimin, dönüşümün ve gelişimin aracı ve katalizörü olurken, şiddete ve ölümlere varan çatışmalar tahribatın ve parçalanmanın da aracı haline gelir.

 

Tüm bunlar toplumsal yaşamın bir parçası haline getirilmek isteniyor. Başka bir ifadeyle günlük yaşamın adeta doğal bir parçası ve her an içimizde insan olma duygusunu yok ederek, varlığını sürdürmek isteniyor. Bütün kronik sorunlarımızda yakın bir tarihe kadar en büyük çözümü çözümsüzlükte arayan siyasal kültür ve algı egemendir. Ülkemizde iç ve dış politikasını derinden etkileyen mevcut siyasi, sosyal, ekonomik, etnik, dini ve kültürel sayısız çatışma varken göz ardı edilmesi bilinçli bir tercih midir yoksa tesadüf müdür? Temelde siyasal kültürün ve ondan beslenen akademik dünyanın da içinde yer aldığı bütün bir toplumun bilimi ve bilimsel yöntemleri yok sayması mıdır?

 

Yoğun kriz sürecinde şiddet kullanan aktörler öne çıkar ve militarist yöntemler ve topluma düşünceler, duygular aşılamak amacıyla söylenen, uzunca, coşkulu ve güzel söz, nutuk, hitabe egemendir. Ve kontrol militarist aktörlerde olduğu sürece barışçıl bir çözümün geliştirilmesi zordur, hatta çoğu zaman imkânsızdır. Militarist zihniyet, aktörleri aşar da toplumda yer edindikçe ya da kabul gördükçe, barış’ı geliştirme ve yayma süreçleri sivil aktörlerde olsa bile süreci iyi yönetmek çoğu zaman zordur. Çünkü çatışma dili militarist, dışlayıcı ve kavgacı bir dildir ve barış”ın sağlanmasına hep engel teşkil eder. Çatışmanın derinleşmesine, yayılmasına ve toplumun radikalleşmesine neden olur. Bu bağlamda, sivil ve siyasal aktörler hatta süreçte yer alan bütün aktörler o geliştirilen dilin etkisinde kaldığından objektif, rasyonel ve hakkaniyetli hareket edememekte ve bu nedenle çoğu zaman elde edilen “ BARIŞ” ve “ ÇÖZÜM “ fırsatları heba edilmektedir.

 

Bu çeşit çeşit nedenlerin ortaya çıkardığı ayrışma ve bölünmenin giderilmesi, toplumsal uyumun ve barışın sağlanması için çok boyutlu uyum politikalarının geliştirilmesi gerekir. Yasal ve anayasal reformların yanında, sosyal, ekonomik, kültürel ve psikolojik politikaların, eylem ve faaliyetlerin yaygınlaştırılması gerekmektedir. Toplumsal duygudaşlık düşüncesinin geliştirilmesi, farklı dini grupların kültürel uyumu için ortak faaliyetler yapılması, farklı etnik grupların birbirlerinin dilini ve kültürünü öğrenmeleri ve benimsemeleri için ortam hazırlanması gibi etkinliklerin yapılması gerekir.

 

Gezegenimizde hiçbir çatışma/savaş sonsuza dek sürmemiştir. Er ya da geç çözüm ( İrlanda, İspanya ve Srilanka örneklerinde olduğu gibi ) bulunmuştur. Önemli olan, insanoğlunun daha az bedel ödeyerek BARIŞI geliştirebilmesidir. Ne yazık ki, insanoğlu tüm insanlık tarihindeki acı deneyimlerine rağmen hep yeniden denemeyi tercih etmekte ve bedel ödemektedir. BARIŞ SÜRECİ o acı bedelleri takip etmektedir. Çatışan tarafların karşılıklı acı veren bir kördüğüm içinde bulunmaları ve şiddeti devam ettirerek veya artırarak içinde bulundukları kördüğümü aşamayacaklarını anlamaları durumudur. Tarafların müzakere yolu ile bir çözüme varabileceklerine inanmalarıdır. İnsan yaşamından yana, yüreği haktan ve eşitlikten yana olan, duyarlı, yiğit ve yarınlara umutla bakan insanların bu topraklarda BARIŞI egemen kılacaklarına umudumuz tamdır. Barış sağlamak, kalıcı kılmak amacıyla yola çıkan ve bu uğurda yaşamını yitiren insanlarımızı rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Barış kazanacak.Bu yazı 3262 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Komik
  Komik
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Fantastik
  Fantastik
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Komik
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. Fantastik
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
  KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 • İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
  İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 • IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
  resim yok
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 • BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
  BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 • DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
  DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
 1. KARSLILAR EDİRNE VALİSİNİ İSTİFAYA DAVET ETTİ.
 2. İSİAD DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİNİ KURUYOR
 3. IĞDIR İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ OSMAN AYYILDIZ
 4. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ KURULTAYI
 5. BİZ KARAPAPAK TÜRKLERİYİZ
 6. DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ azerbaycan
VİDEO GALERİ
YUKARI