Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

Sarıkamış'ta Tarihi Katerina Köşkü Ahır Olarak Kullanılıyor

Sarıkamış'ta Tarihi Katerina Köşkü Ahır Olarak Kullanılıyor

Katarina Köşkü; Sarıkamış'ta 1896 yılında Rus Çarı 2. Nikola tarafından tek çivi çakılmadan ağaç kütüklerinden inşa edilmiştir.

5 Ağustos 2011 17:03
font boyutu küçülsün büyüsün


Katarina Köşkü; Sarıkamış'ta 1896 yılında Rus Çarı 2. Nikola tarafından tek çivi çakılmadan ağaç kütüklerinden inşa edilmiştir. Bu ağaç tomruklar 20 santimetre kalınlığında olup alt ve üst tarafları birbirine bağlanarak yapılmıştır. Tarihi Katerina Köşk’ü günümüzde ahır olarak kullanılmaktadır.

Köşkte ve diğer ahşap binada toplam 24 oda bulunuyor. Muhteşem köşkün bazı odalarında şimdi inekler, öküzler, danalar barınıyor. Bazı odalarında ise çobanlar kalıyor. İneklerin zaman zaman pencereden manzarayı seyrettiği köşk, yapım tekniği bakımından eşine az rastlanır bir eser olmasına rağmen, hayvan pisliği içinde bakımsızlıktan çürümeye terk edilmiş.

Köşkün birçok yerinde sökülmeler yaşanırken, binada yer yer çürümelerin de olduğu gözleniyor.

Yetkililerce, Sarıkamış Şehitlik Projesi'yle birlikte söz konusu tarihi av köşkününde restorasyonunun gündemde olduğu ifade edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın büyük bir proje hazırladığı dile getirilmişti. Yetkililer,  proje için yapılan yarışmada birinci olan projenin uygulanması için çalışmalar yapıldığını, ancak restorasyon aşamasına geçmenin kolay olmadığını dile getirmişlerdi.

1877 – 1878 yıllarında Osmanlı - Rus Savaşı’nın ardından 40 yıl Ruslar’ın işgali altında kalan köşk, sarı çam ağaçlarıyla çivi kullanılmadan “Baltık Mimarisi” tarzında yapılmış. Uzun yıllar askeri bölge içinde olmasından dolayı iyi korunan köşk, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilince yeterince korunamamış.  Koruma altına alınmayan köşkün bazı parçaları vatandaşlar tarafından sökülerek evlerde yakılmış.

Gazetemiz tarihi köşkün vatandaşlar tarafından sökülerek tahrip edildiğini sürekli haber yapınca, Kars Valiliği köşkün, koruma altın alınarak restore edileceği konusunda beyanatta bulundu.

Bu gelişmeleri takiben Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay; Köşk’ün 49 yıllığına kiraya verileceğini açıkladı. Doğanay; “Bakanlığımız, taşınmazların tahsisiyle tarihi köşkün yapımını üstlenen ilgili şahıs ve şirketlere ücretsiz olarak 49 yıllığına kiraya verilmesi için web sitesinde yayımladı” dedi.

Ancak; iki yıla yakın takip ettiğimiz Katarina Köşkü’nü ne alan, ne satan, nede 49 yıllığına kiralayan olmadığı için, tarih eserliğini kaybetmeye başlamış durumda.

Geçen yıl İşkur’dan 6 ay süreyle 3 güvenlik görevlisi köşkte görevlendirilerek, tahribat önlenmişti. Ancak;  bu yıl köşk ve yanındaki tarihi ahşap yapıların korunması için güvenlik önlemi alınmadı. İnsanlar köşkün tahtalarını söküp götürmenin yanı sıra, ineklerini, danalarını tarihi eserin içine kapatarak, ahır olarak kullanmaya başladı.

Fırınlanmış çam ağaçlarının köşelerinin çentilmesiyle tek bir çivi bile kullanılmadan inşa edilen köşkte, duvarlarının içinden geçirilen borularla oluşturulan bir tür kalorifer sistemi de bulunuyor. Köşkün içi ise “Baltık Tarzı” olarak isimlendirilen bir mimari tarzın özelliklerini taşıyor. Tarihi köşk, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1989 yılında tescil edilerek koruma altına alınmıştı. Bu gün ahır olarak kullanılan Katerina Köşkü bakımsızlıktan çürümeye terk edilmiş durumda. Bu nasıl koruma altına alma bunu da anlamış değiliz Sonuç olarak restore edildikten sonra dünyanın hayran kalacağı Katerina Köşkü’ne sahip çıkmak için yetkilileri göreve çağırıyoruz

Mustafa Küpeli

Mustafakupeli36@gmail.com


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================