Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

Kuytuca ( Şekki )1. Kültür ve Yayla Şenliği Festivali Yapıldı

Kuytuca ( Şekki )1. Kültür ve Yayla Şenliği Festivali Yapıldı

Ardahan ile Göle ilçesi Kuytuca Köyü ( Şekki )1. Kültür ve yayla şenliği festivalini yoğun bir ilgi içerisinde gerçekleştirdi.

7 Temmuz 2011 16:09
font boyutu küçülsün büyüsün


Ardahan ile Göle ilçesi Kuytuca Köyü ( Şekki )1.  Kültür ve yayla şenliği festivalini yoğun bir ilgi içerisinde gerçekleştirdi.

Türkiye’nin bütün birçok ilen göç etmiş kuyutucalıların katıldığı ve 01 Temmuz başlayan Kuytuca 1.  Kültür ve yayla şenliği festivali 02 Temmuz Pazar günü son buldu

 Bu yıl ilki gerçekleştirilen Kuytuca 1.  Kültür ve yayla şenliği festivali hareketli geçti.

Festival, 01-  Temmuz Cumartesi sabah saatlerinde Kuytuca Köyü yaylasında Kuytuca Köyü heyeti kurban keserek festival halaylarla başladı.

Festivale,  Ardahan Vali yardımcısı, Göle Kaymakamı Kemal Atasoy, Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu, Kuytuca Köyü Kültür yardımlaşma ve dayanışma derneği Başkanı Zeki Kılıç, dernek yöneticileri ve vatandaşlar katıldı. 

Kuytuca ( Şekki )1.  Kültür ve yayla şenliği festivali daha sonra kuytuca köyünde ve dışarıdan bulunan halk oyunları ekibi ve yerel sanatçıların türküleri ile devam etti.

Ağalık seçiminde festivale maddi ve manevi destek sunan 1.  Kültür ve yayla şenliği festivali ağası ise Cebrail Karagülle seçildi.

Türkülerin söylenip halayların çekildiği Kuytuca ( Şekki )1.  Kültür ve yayla şenliği festivalinde 2500 kişiye döner ve yöresel yemekler ikramı edildi.

Şenlik içinde geçen Kuytuca ( Şekki )1.  Kültür ve yayla şenliği festivaline Kuytuca Köyünde olan dışarıdan ve Göle ilçesinde yaşayan Bürokrasi ve iş adamları büyük ölçüde gerek maddi gerekse manevi katkı sağladılar.

Kuytuca ( Şekki )1.  Kültür ve yayla şenliği festivali hakkında bilgi aldığımız Kuytuca Kültür ve Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Zeki Kılıç Kuytuca ( Şekki )1.  Kültür ve yayla şenliği festivali hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

Kılıç “Kuytuca ( Şekki )1.  Kültür ve yayla şenliği festivalinin organizasyonunda en büyük katkı ve desteği Köyümüz nüfusuna kayıtlı bürokrasi ve Derneğimizin üyelerinde yapmıştır. Ayrıca yine Köyümüzün yaylasında Camii yaptıran Göle ilçesinde ikamet eden iş Adamı Adnan Tatlıya ve bize köyümüzün ve yayla şenliği festivaline gerek maddi gerekse manevi destek sunan herkese teşekkür eder ve Kültür ve yayla şenliği festivalinin gelecek yıllarda yapılması ve festivalin sürekliğinin devam etmesi için gerekli alt çalışmaları yaparak festivalimizi her yıl yapmacağız “ dedi.

Musa Kerdige/Göle/Siyasal Birikim


yorumlayorum ekle


Yorumlar (1)
 • YAVUZ KARABAĞ / 7 Temmuz 2011 18:20

  KUYTUCA YAYLA ŞENLİĞİ KAZANIMLARI

  Sevgili Kuytuca Köyü Derneği ve yönetim kurulunu ile katkı sunan sevgili doktorlarımız olan ÇAYAN AKKOYUN bey ile Diş Doktoru Bahattin TATLI beye ve sevgili öğretmenimiz olan ERDAL KARABACAK’IN ve diğer katkısı olan tüm insanlara candan teşekkür etmek istiyorum.

  Sevgli Dernek Başkanı Başkanı Zeki Kılıç ve Yönetim Kurulunu tarafında gerçekleştirilen yayla şenliği bir köyde bir ilk olarak tarihe geçecektir. Belki köyümüzde anı olarak tarihi yazılması halinde bu başarı notu olarak geçecek ve geleceğimiz olan gençlerimize birer rehber ve ders alınacak bir örnek olacaktır. Bu yayla şenliği soncu bazı kazanımların olduğunu tahmin ediyorum. Kuytuca köyü ve mensuplarının elde ettiği kazanımlar; Ardahan ve Göle Protokolü nezdinde olumlu imaj oluşturması, Kuytuca köyü sivil toplum örgütü olarak kendisini kabul ettirmesi, birlik beraberliğin lanse edilmesi, gurbette olanlar ile köyde bulunanların tanışması ve birbirlerini yeterince tanıması, diğer köylere örnek olması, insanlarımızın kaynaşması, bir birini tanıması, iletişim ağı oluşturması, fikir alışverişinde bulunması, köyde olan gençlere örnek olması, bazı kırgınlık ve küskünlüklerin ortada kaldırılması, ileriye dönük işbirliklerin oluşturması ve en azında ön yargıların yıkılmasına sebep olmuştur. Şahsım olarak ve uzakta sürekli süreci telefonla takip eden ve bilgi alan biri olarak çok başarılı bulduğumu belirtmek isterim.

  Değerli Kuytuca Köyünün şenliğine çocuğumun mezuniyet törenine denk gelmesi mazeretim nedeniyle katılmam mümkün olamadı. Keşke katılmış olsaydım. Umarım bu geçerli mazeretimin köylülerimizin kabul edeceğini ve beni af edeceğini biliyor ve bekliyorum. Tabiî ki bu başarı Kuytuca köylülerinindir. Katkı anlamında yardımcı olmamız için bu sivil topluluğunu bir dostlar topluluğuna benzetirim: Bir atasözü “DOSTLAR IRMAK GİBİDİR KİMİNİN SUYU AZ, KİMİNİN ÇOKTUR” bu vesileyle katkısı az çok olana her kese teşekkür ederim.

  Ayrıca Kuytuca derneğini onurlandıran; Kuytuca Köyü mensuplarına, tüm katılımcılara ve özelikle; Ardahan ve Göle protokolüne, sivil toplum örgütlerine, tüm siyasi partilere, köy muhtarlarına ile katkısı olan her kese şükranlarımı ve saygılarımı sunarım.======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================