Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

Iğdır'da Mezarlıkları Ayrı Olan Köy

Iğdır'da Mezarlıkları Ayrı Olan Köy

Iğdır'ın merkeze bağlı, yaklaşık 2 bin nüfusa sahip evci köyünde yaşayan kürt kökenli vatandaşlar ile azeri kökenli vatandaşların mezarlıkları yıllardan beri ayrı.

6 Temmuz 2011 15:07
font boyutu küçülsün büyüsün


Iğdır'ın merkeze bağlı, yaklaşık 2 bin nüfusa sahip evci köyünde yaşayan kürt kökenli vatandaşlar ile azeri kökenli vatandaşların mezarlıkları yıllardan beri ayrı.

Iğdır'ın merkeze bağlı Evci köyünün, daha önceleri Ermenilere ait yerleşim yeri olduğu daha sonra Ermenilerin buralardan çekilmesiyle köye kürt ve azeri, aşiretler ve boylar yerleştiği söyleniyor. İlk zamanlarda dağınık bir yerleşim olduğu için buradaki aşiretler ölülerini kendilerine yakın bir yerde, azeriler ise başka yerlere defnediyorlar. Ve bu ayrılık bugüne kadar bu şekilde devam etmiş.

Dışardan köye gelenler, köydeki bu durumu garip karşıladığı ancak köyün yerlileri bu durumu o kadar  önemsemediklerini, sıradan bir şey olarak gördüklerin ifade ettiler. Hatta bazı köylüler mezarların ayrı olduğunun farkında bile değil. Köyde yaşayan yaşlılardan aldığımız bilgiye göre, burada yaşayan aşiretler ile azerilerin yüzyılardan beri aynı toprakları paylaştığını aralarında hiçbir husumetin olmadığını, sadece gelenek üzeri mezarlarının ayrı olduğunu ifade ettiler. şimdi her iki mezarlık arasında yol ve sulama kanalı geçiyor. Yakın bir zamana kadar aşiretler ölülerini köyün biraz dışındaki mezarlığa defnediyorlarmış. Ancak zamanla eski mezarlığın dolmasıyla kürtler, hem azeri mezarlığına yakın olması hemde ulaşımın rahat olması nedeniyle köyün içindeki azeri mezarlığının yakınında arazi satın alarak ölülerini buraya defnetmeye başlıyorlar. Ayrıca çevre köylerde yaşayan azeri kökenli vatandaşlar  bile ölülerini buradaki mezarlıklara defnediyorlar.

Halit Öztürk/Iğdır/Siyasal Birikim


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================