Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Göle mitingi

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Göle mitingi

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Ardahan Bağımsız Milletvekili Adayı Yüksel Avşar, Göle İlçesi’nde düzenlediği mitingde, Kürtçe kamusal alanda kullanılıncaya kadar mücadele edeceklerini söyledi.

30 Mayıs 2011 18:47
font boyutu küçülsün büyüsün


Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Ardahan Bağımsız Milletvekili Adayı Yüksel Avşar, Göle İlçesi’nde düzenlediği mitingde, Kürtçe kamusal alanda kullanılıncaya kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Bloğun Diyarbakır Adayı Altan Tan ise, Kürtlerin yeni bir anayasa ve “Demokratik Özerklik” istediğini ifade etti. Kars’ın Digor İlçesi’nde Blok adayı Mülkiye Birtane için düzenlenen mitingde ise, baskıların son bulması ve çözümün geliştirilmesi için yurttaşlardan destek istendi.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Ardahan Bağımsız Milletvekili Adayı Yüksel Avşar’a destek için Ardahan’ın Göle İlçesi’nde miting düzenlendi. Aralarında Blok Adayı Avşar, BDP İl Başkanı Ergün Koç, BDP İlçe Başkanı Akif Tekin, BDP PM Üyesi Şeref Yıldırım’ın da bulunduğu binlerce kişi BDP Göle İlçe binası önünde toplanarak araçlarıyla mitinge katılacak olan bloğun Diyarbakır Adayı Altan Tan’ı karşılamak için Karınca Düzü’ne hareket etti. Tan’ı BDP bayraklarıyla karşılayan kitle, buradan yüzlerce araçla Göle’ye geldi. Yapılan şehir turunun ardından kitle miting alanına geldi. Mitingi programı İlçe Başkanı Akif Tekin, İl Başkanı Ergün Koç ve PM Üyesi Şeref Yıldırım’ın halkı selamlamasıyla başladı.

 Orman köyleri için referandum sözü

Binlerce kişinin katıldığı ve sık sık “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganının atıldığı mitingde, ilk konuşmayı yapan bloğun Ardahan Adayı Yüksel Avşar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kabadayılıkla oy istediğini ifade eti. AKP’nin Ardahan milletvekili adaylarının oy istemek için bastırdıkları kitapçığa değinen Avşar, kitapta olmayan projelere yer verildiğini ifade etti. Kitapçıkta 3 üst ve 3 alt geçidin yapıldığı yönünde propaganda yapıldığını ifade eden Avşar, Ardahan’da ne üst ne de alt geçit olduğunu söyledi. Dağıtılan destekleme kredisinden çiftçinin değil, AKP İl Başkanı Cengiz Çapan’ın yararlandığını ifade eden Avşar, Ardahan’da verilen 13 milyon TL Destekleme Kredisi’nden 509 kişiye 4 milyon TL destek kredisi verildiğini, AKP İl Başkanı Cengiz Çapan’a ise bu 13 milyonluk krediden 10 milyon verildiğini ifade etti. Göle’nin ekonomik, kültürel ve işsizlik sorunu olduğunu belirten Avşar, kendi projelerini anlattı. Tarım ve hayvancılığın gelişmesi ve kooperatifçilik için proje üreteceğini ifade etti. CHP Ardahan Adayı Orhan Atalay’ın dedesi Sırrı Atalay’ın Cumhurbaşkanı Vekili görevini yürüttüğü zaman Göle’ye 5 kilometre uzaklıkta olan 12 orman köyünün, sırf Orman Müdürlüğü’nün kurulması için 120 kilometre uzaklıktaki Erzurum Şenkaya İlçesi’ne bağlandığını hatırlatan Avşar, bu köyleri referandumla tekrar Göle’ye bağlayacaklarını kaydetti. Kürtlerin en büyük sorunun kimlik sorunu olduğunu vurgulayan Avşar, Kürtçe kamusal alanda kullanılıncaya kadar mücadele edeceklerini kaydetti.

Topraklarımız üzerinde hür ve insanca yaşamak istiyoruz’

Avşar’ın konuşmasından sonra sanatçı Kemalê Amedî sahne aldı. Söylediği şarkılarla kitleyi uzun süre coşturan Amedi’den sonra bloğun Diyarbakır Milletvekili Adayı Altan Tan söz aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın emniyet mensuplarının konuşmasını iyi dinlemesini isteyen Tan, “Bu halk tek bir şey istiyor. İnsanca yaşamak. Tıpkı dünyadaki diğer halklar gibi kendi toprağı üzerinde, kendi vatanı üzerinde kendi ecdadının toprağı üzerinde hür ve insanca yaşamak istiyor. Diyorlar ki, siz bölücüsünüz. Peki insan hiç kendi memleketini böler mi? Siz Orta Asya’dan geldiniz, biz 5 bin sene bu topraklarda yaşıyoruz. Bizim yaşayacağımız başka bir vatanımız yok. Tek bir vatanımız var işte buralar başka vatanımız yok” dedi.

‘Birlikte yaşamak köleliğe döndürülmemeli’

İktidara seslenen Tan, iktidar ve devletin birlikte yaşamayı köleliğe döndürmemesini ve Kürtlerin dilinin, kültürünün ve kimliğinin inkar edilmemesini istedi. Başbakan Erdoğan’ın Kürtlerin ve siyasal temsilcilerinin Zerdüşti olduğu yönündeki sözlerine sert tepki gösteren Tan, Kürtlerin Türkler’den 200 yıl önce Müslümanlığı kabul eden bir halk olduğunu hatırlattı. Tan, “Bu halk 1400 senedir tevhid dini taşıyor. Kürtlerin abdesti de sağlam, namazı da sağlam. Türk, Terekeme, Azerilere, Gürcülere de sesleniyoruz; Kürt kardeşleriniz zulüm görürken uzaktan durup seyretmeyin. Çünkü Alparslan bu topraklara gelince Mervani Kürt hükümdarı 10 bin asker verdi kendisine. Bu Anadolu kapılarını o dönemde Alparslan’a Müslüman Kürtler açtılar” dedi.

Gel Allah’ın kitabını aramızda hakem seçelim’

Kürtlere onurlarına sahip çıkma çağrısı yapan Tan, Erdoğan’ın Kürtlerin kıldıkları sivil cuma namazına ilişkin “Bunlar sahte Cuma Namazı kılıyorlar” sözlerini hatırlatarak, Erdoğan’ı ve Diyanet İşleri Başkanlığı mensuplarını “sınav yapma” davetini yineledi. Tan, “Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda arkamda Kürdistan’ın alimleri vardı. Getir senin Diyanet İşleri ile bizim Kürt mollalar imtihana girsinler, bakalım senin Diyanet İşlerin geçebilecek mi imtihanı” diye konuştu. Kürtlerin kendi hak ve hukukunu istediğini belirten Tan, “Başbakan’a diyoruz ki; sen İmam Hatip mezunusun. Gel Allah’ın kitabını aramızda hakem yap, Kuran ne diyorsa, hadis ne diyorsa onu hakem seçelim. Kendisiyle görüştüm. Dedim ki, Sayın Başbakan gel Said-i Nursi’yi, Said-i Kurdi’yi aramazda hakem yapalım. Said-i Kurdi ne demişse Kürt meselesinde onu yapalım. Sen Said-i Nursi’den fazla bir şey bilmiyorsun. Ve bu mümkün değildir de” diye kaydetti. Tan, “İslamcı padişah Abdullahamit, İslamcı Saidi Nursi’yi tımarhaneye attı. Bugün de bize aynı muameleyi yapıyorlar. Hak istiyoruz, diyorlar bölücüsün. Memleketimizi yönetmek istiyoruz, diyorlar siz teröristsiniz. Kardeş olalım Allah’ın hukukunu koyalım aramaza diyoruz, diyorlar siz Zerdüştsünüz. Sen bırak bunları. Alavereyi dalavereyi bırak, sen benim hakkımı ver hakkımı” dedi. Altan’ın sözleri kitleden büyük alkış aldı. Erdoğan’ın milliyetçiliğe karşı olduğunu sık sık beyan etmesinin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Tan, buna örnek olarak Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı, Adana, Mersin, Bursa, Kocaeli, İstanbul’dan Kürt aday bırakmamasını gösterdi.

Bu seçim Kürtlerin varolma seçimdir’

“Kardeşliğe, birlikte yaşamaya, demokratik cumhuriyette, demokratik Türkiye’ye, her şeye” diyen Tan, “Kürtlere iki defa sesleniyorum. Bu seçim bizim varolma seçimimizdir” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a aklını başına alma uyarısı yapan Tan, Kürtlerin çözümü Ankara’da aradığını söyledi. Kürtlerin çözümü kavga da değil Meclis’te aradığını ifade Tan, “Biz dağdaki kardeşlerimizi ovaya indirmek istiyoruz” diye konuştu. Kürtlerin iki talebinin olduğunu ifade eden Tan, Kürtlerin Avrupa standartlarında yeni bir anayasa ve Demokratik Özerkliği istediğini söyledi.

Tan’ın konuşmasının ardından miting sanatçı Halit Bilgiç’in sahne almasıyla son buldu

goledengen.tır


yorumlayorum ekle


Yorumlar (5)
 • göleli / 1 Haziran 2011 08:28

  zafer bizim

  şu akpliler yenilgiyi kabul etmiyor. 2 dönemdir varsınız da ne yaptınız bu dönem mi yapacaksınız,halkı sömürmekten başka bişi yapmıyorsunuz sadece yandaşlarınızı zenginleştiriyorsunuz.. bu halk artık yalanlarınıza kanmayacak. sonuna kadar seninleyiz sayın Yüksel Avşar..
 • Eylem ÇELİK / 31 Mayıs 2011 19:44

  Gerçekten Bravo

  Yıllarca sizleri kandıranların peşinden gittiniz devrimci duygularınızı sömürüp sizleri kullandıkları yetmedi hala şovun peşindeler 5 bin kiş yok 150 araba sonuca bak yüzyıllık ilçeye alt yapı yenı geldı bu mudur devrimcilik bu hizmet işi gönül işi sizinki ise gösteriş ve şov,AK PARTİ adayı Orhan Bey ilk gün açıklamasında da belirtiği gibi yıllarca bu halkı şov yaparak kandırdılar şimdi sıra hizmette biz araç sayısına kalabalığa prim vermeyeceğiz yapacağımız icraatlar ile halkın karşısına çıkacağız demişti, sorarım sizlere ne olcak bağımsız aday seçilirse ne yapacak göle ye ardahana proje anlatıyormu size yok ne anlatıyor halkların kardeşliği anadilde eğitim anayasa aynası iştir kişinin lafa bakılmaz hemşehrilerim bakın yanıbaşınızda erzurum var her anlamda gelişmiş ardahan da kars da ne var bu kadar yakın vılayetler nıye hızmet konusunda bu kadar geri kalmış varın siz ölçün biçin karar verin ya bu şekilde kendi siyasi menfaatleri uğrunda sizlerin sırtından nemalanları seçin yada kentinize hizmet getirecek iktidar olacağı gün gibi aşıkar olan AK PARTİ'nin 2 adayını da meclise gönderip her türlü hizmetten yararlanın karar sizin.
 • Göle MerkezLi / 31 Mayıs 2011 13:15

  yüzyılın mitingi

  Göle tarihinin en büyük ve en coşkulu mitingi oldu. Kalabalık 5 bin civarındaydı.Deyim yerindeyse yer yerinden oynadı.Devrimci Göle halkını onurlu duruşundan dolayı kutluyorum.
 • Alemdağ Yavuz / 31 Mayıs 2011 10:31

  Orhan Atalay

  Bu demokrasiden insan haklarından ne anladıkları ortada olan yakan yıkan özgürlük adı altında yaptıkları ortada olanlar ısrarla Orhan Atalay hakkında konuşuyorlar demekki onlarda biliyor Halkın Orhan Hocaya desteklerini ve ısrarla ormanları dedesi erzuruma verdi filan diye zırvalıyorlar birde Orhan Hocamın o üzerinde yaşadıkları gölenin kurtuluşun dan bahsetsinler Göle'nin kurtuluşunda emeği geçen Dölek Çayır Köyünden ilçemizin tarihi şahsiyetleri Arif Bey, Bedirhan Bey bu kişlierde Orhan Atalay'ın dedeleri özgürlük bağımsızlık lafla ıstenebilecek elde edılecek kavramlar değil hele insanların işyerlerine molotof atarak beledıye otobuslerini yakarak insanlara kurşun atarak ağlanmaz yeni anayasa istıyorlarmış niçin askeri vesayıt kalksındiye yapılan refanduma katılmadılar parti kapatılmasının zorlaştırılması için yapılan oylamaya katılmadılar bunlar bu iktidardan önce bu kadar rahat konuşabilyorlarmıydı bu iktidar sayesinde heryerde konuşuyorlar zamanında hükümetlerin yapmış olduğu yanlış polıtıkalar olabilir katılırım ama bu iktidar ne yaptı yanlış dan döndü ama bunlar baktı ki KÜRT REALITESİ 'ni bu iktidar gördü ve sorunun çözümüne doğru gidiyor bunların siyasi hayatı bitecek başladılar yine ortalığı karıştırmaya çünkü bunlar çözümsüzlükten nemalanıyorlar düşünün bu sorun çözülse bunların siyasi malzemesi kalmayacak ne konuşup ne yazacaklar bunların olduğu heryerde kavga ve gözyaşı var yeter artık düşün bu milletin yakasından Bu gün insanlar niye sadece işsizlik yüzünden göçmü ediyor işsizlik dünyanın sorunu ama halk bıktı bunlardan hergün olay hergün olay insanlar artık huzur istiyor fakat bunların olduğu hiçbiryerde huzur yok kendileri ankarada istanbulda oturur atda bir gelir ler insanları galeyana getiriler yaktırıp yıkar lar sonra giderler,kendi çocuklarını atsınlar panzerin önüne de görelim,kendi çocukları yurtışında eğitim alıyorlar madem anadil istiyorlar bakın bakalım kendi çocukları biliyormu ana dillerini bunların hepsi provakasyondan nemalanıyorlar.
 • uygar Merdıniki / 30 Mayıs 2011 20:53

  Serhatın zaferi Kürtlerin zaferi olacaktır

  Göle tarihinde böyle kitlesel katılımlı bir mitingi hatırlayan hiçkimse yoktur sanırım, ilçe nüfusundan bile fazla bir katılımla gerçekleştirilen bu miting, Kürtlerin özgürleşmesi ve bilinçlenmesinin geldiği aşamayı göstermektedir.Serhadın sessiz duruşu, Kürtlüğünü inkarından, reddinden ve Serhatlının sindirilmiş olmasından değilmiş demekki. Serhadın sessizliği Kürtlerin bir ışık bir umut beklediğini göstermiştir bugün Gölede. Göle gençliği devrimci ve Yurtsever bir tavırla mazlum halkına arka çıkmıştır bugün. Gölenin tüm köylülerini ve yoksul halkını yıllarca sömüren egemenler, sırtlarını iktidara yaslayıp zenginleşen sınıflar eminim ki bu tablodan ürkmüştür. Sırtlarını dayadıkları iktidar ve ellerindeki maddi zenginliğin , bu günkü coşku karşısında nasıl aciz kaldığını anlamış olmaları gerekir..Göle geleceğiine yelken açmış ve Göle halkı ve gençliği , bizlere geleceğe yönelik bir tablo göstermişlerdir. Özgürlüğün ve beraberliğin kaçınılmaz önverisi olan onurlu bir barış tüm Türkiye ve Kürdistana gelecektir.. Umudumuz vardır.. Göleyi, Ardahanı ve köylülerini saygıyla selamlıyorum.. Serkeftın diliyorum halkımıza.. Allah yardımcınız olacak inşallah..======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================