Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

CHP Kartal ilçede aday Adayı olan Av Yalçın Tura’ya Yoğun ilgi

CHP Kartal ilçede aday Adayı olan Av Yalçın Tura’ya Yoğun ilgi

12 Haziran da yapılacak olan genel seçimler dolayısıyla aday aday’lık sürecinin başlaması ile birlikte bütün seçim bölgelerinde milletvekili aday aday’ları çalışmalara hız verdiler.

21 Mart 2011 11:11
font boyutu küçülsün büyüsün


12 Haziran da yapılacak olan genel seçimler dolayısıyla aday aday’lık sürecinin başlaması ile birlikte bütün seçim bölgelerinde milletvekili aday aday’ları çalışmalara hız verdiler. Dünyada ve ülkemizde gelir dağılımının paylaşılması açısından sıkıntılı bir dönem yaşanmakta zengin daha zenginleştikçe yoksul dahada yoksullaşmaktadır. bu açıdan yaklaşan seçimlerin önemi dahada önem kazanmakta halk olarak kullanacağımız oylarla gelir dağılımındaki bu adaletsizliği giderecek halkçı ve sosyal politikalar uygulayacak nitelikli donanımlı ne kadar çok milletvekili seçersek o kadar iyi olacak bu açıdan bakıldığında Eğitimci-Avukat Yalçın TURA projeleriyle öne çıktığı dikkat çekmektedir.
          CHP  İstanbul 1. Bölge Millet Vekili aday adaylarından Avukat Yalçın TURA               
            16.03.2011 tarihinde CHP Kartal ilçe binasında  Aday adaylığını açıklayan Sayın Tura’nın yaşam öyküsü ve projeleri kısaca şöyle özetlenebilir
          Katılanları selamladıktan sonra iktidarın eğitime verdiği zararı ve diğer bir kısım uygulamalarını gündeme getirdikten sonra kendisini kısaca tanıtan Tura, daha sonra projelerini özetleyerek konuşmasını bitirdi.
          Projeleri çok alkışlanan aday adayımızın özgeçmişinde sanki birden fazla yaşam öyküsünün yer bulduğu ve çok yoğun olduğu dikkat çekmektedir.
          1951Ardahan doğumlu, evli, eşi  öğretmen, ikisi de mühendis ve işletme ihtisası yapmış  iki kızı var.
          1965’de İstanbullu olmuş ve  Levent Ortaokulundan mezun olduktan sonra  abisinin memuriyeti nedeniyle 7 defa okul değiştirmek zorunda kalmasına rağmen  liseyi birincilikle bitirmiştir.
          1975’de Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü,  
          1992’ de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiştir.
          1975’ de başlayarak lise, askeri lise, süper lise, Endüstri Meslek ve Teknik lise, Özel Lise, Akşam lisesi, Özel dersane, İstanbul Tütün Eksperleri Yüksek Okulu ve İst. Atatürk Eğitim Enstitüsü  gibi eğitim kurumlarında İngilizce öğretmeni olarak çalışmıştır.
         1993’de serbest avukatlığa başlamış ve devam etmektedir.
           2000 yılında emekli olur olmaz CHP  Kartal İlçesine üye olmuş ve sırasıyla sandık görevlilerinin eğitiminde, ilçe seçim kurulunda görev almış,  daha sonra sırasıyla ;
          CHP  Kartal İlçesi üyeliği,( 2000’de emekli olur olmaz )
          CHP  Sandık görevlileri ve benzeri eğitim çalışmaları.
          CHP  Kartal/Petroliş Mahallesi Mahalle Birim Başkanlığı,(Bir dönem)
          CHP  Kartal İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, ( İki dönem )
          CHP  Kartal İlçe Yönetimi Eğitim Sekreterliği, ( İki dönem )      
          CHP  İstanbul 1. Bölge Millet Vekili Aday Adyalığı ( 2002 Seçimi)
          CHP  İstanbul İl Disiplin Kurulu Sekreterliği ( İki dönem ) yapmıştır.
 
          Sosyal etkinliklere de yaşamında yoğun yer veren Tura’nın çalışmala-rından bazılarını özetleyerek geçmek zorunda kaldık.
          2000 yılına kadar Eğitim İş Sendikası üyeliği,
          Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kartal Şubesi Üyeliği,
          2008-........ ÇYDD Genel Merkez  Onur Kurulu Üyeliği
          Sivil Toplum Kuruluşlarında üyelik ve başkanlık ( Yöresel dernekler )       
          TÜKODER (Tüketiciyi Koruma  Derneği üyeliği )
           Kartal Endüstri  Meslek Lisesi Mezunları Derneği
           Kızılay Kartal Şubesi üyeliği,
            2007-........ Kızılay Kartal Şube denetçiliği ( iki dönem )
           (Bitişik ilçeler Pendik ve Maltepe Kızılay şubeleri kapatıldı. Kartal Kızılay ise, Kartal’a 640 öğrencilik bir lise binası yaptı.  50 yataklı hastane binası da bitmek üzere olduğunu anımsatarak  ve emeği geçen herkesi kutlarız .)
           2002-2004 İstanbul Barosu Disiplin Kurulu üyeliği ( Bir dönem )
           2004-2010 İstanbul Barosu Kartal Bölge Temsilciliği(üç dönem)
           2010-........ İstanbul Barosu Türkiye Barolar Birliği delegeliği
                    
          Filoloji mezunu olması  bu alanda eserleri bulunması dolayısıyla mükemmel düzeyde İngilizcesi ve orta dercede Almancası olan Tura Türkçe açıklamalı dört adet İngilizce Dilbilgisi Kitabı yazmış ve bunlardan biri Talim Terbiye Kurulu tarafından orta dereceli okullara kaynak olarak önerilmiştir.
Endüstri Meslek Liseleri için ilk kez hazırlanan Teknik İngilizce ders kitaplarının hazırlanmasında görev alan ve okutan hocamız, Teknik İngilizce kitapları müfredattan çıkarılmasının Türkiye için büyük bir kayıp ve geriye dönüş olduğu savına bizde katılıyoruz.
           Sayın Tura’nın  Projelerine de kısaca değinelim.
           Parlamentoya gitmesi halinde eğitime ilişkin sorunları çözmek için insanüstü çaba harcamaya söz verdiği bilinen, eğitim sorunlarını ele alan ve bunları bir kitap haline getirerek seçmenlere sunan aday adayımızın projeleri;                           
           1-OSANOR: Kartal Endüstri Meslek liselerinde uygulanan Osanor (Okul Sanayi Ortaklaşa Eğitimi) projesinde uzun yıllar çalışan Sayın Tura’nın çalışmasından  bu uygulamanın amaçları ve önemi şöyle özetlenebilir.
           Sanayiye kalifiye teknik eleman yetiştirilmesi, işin iş yerinde öğrenilmesi, öğrencilerin sigorta edilmesi, eğitimin üretime yönelik olması, okulların kısa sürede demode olan tezgâhlar satın almaktan kurtulmasıyla ulusal ekonomiye katkı sunulması ve iş içinde yaparak, yaşayarak öğrenme olanaklarının sağlanması.
        2- TEKNİK İNGİLİZCE : Yabancı dil sorununu ele alınırken öncelikle  ses bayrağımız olan Türkçenin  başka dillerden alınan sözcükler tarafından işgaline ve kirletilmesine karşı olduğunu vurgulayan TURA, yabancı dil öğreniminin gerekliliği ve öneminin yadsınamayacağını da belirtmektedir.
       Yeni teknolojilerin uygulanmasının yabancı dil bilenler sayesinde olduğunu, teknik içerikli yabancı dil bilen  insanların, teknik içerikli dergi, kitap ve internet dokümanlarını okuyabildiğini, böylece kendi branşlarındaki ve mesleklerindeki son teknolojiyi yabancı dil ve teknik yabancı dil öğrenerek takip edebildiklerini vurgulayan TURA, yurttaşların böylece   ülkelerine  ve kendilerine daha yararlı bireyler olabileceklerini savunmaktadır. Gerçekten teknik içerikli yabancı dil bilmeyenlerin son teknolojiyi izlemeleri, güncel bilgilere ulaşıp onlardan faydalanabilmeleri ancak teknik İngilizce bilgisine sahip olmalarıyla mümkündür.
        “ Teknik İngilizce ticaretin, bilimin, havacılığın, denizciliğin, diplomasinin, uluslararası iletişimin, sinema sektörünün ve internetin de ortak dili haline gelmiştir. Bu nedenle çocuklarımızın geleceğini çalmaktan vazgeçmeliyiz.” diyen İngilizce hocamıza bizde yayıncı olarak yürekten katılıyoruz.
           3- ÖĞRETMEN LİSELERİ: TBMM’ de  öğretmen Millet Vekili sayısının çok az olması nedeniyle, Milli Eğitimle ilgili komisyonlarda canla başla çalışarak  CHP’nin eğitim politikasına  katkıda sunacağını yineleyen  aday adayımız, kapatılarak öğretmen lisesine dönüştürülen ve işlevsizleştirilen bu okullar ile ilgili çözümlerini de projeler kitabında özetlemektedir.
           4- EĞİTİMCİLERİN VE EĞİTİMİN SORUNLARI: Bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri  devam edecek olan yayınlarımızda ele alınacaktır.
           5- RESMİ AKŞAM LİSELERİNİN KAPATILMASI: Bugünkü uygulama gerçekten içler acısı ve adaletsiz  olmasına karşın, nedense üç maymunları  oynayan tek gözü yarım aydın tipi ve çoğu da medya maymunu olan aydın geçinenlerin  birçok lüzumsuz konularla gündem saptırırken bu konuya hiç dokunmadıklarını belirten TURA, resmi akşam liselerinin kapatılmış olmasından toplumun habersiz kalmasını iktidarın  ve yandaş basının sürekli gündem saptırması ve bu ciddi konuları perdelemesine bağlamaktadır.
           Özel akşam liselerine karşı olmadığını açıkça söyleyen TURA, resmi  akşam liselerinin  kapatılmış olmasının hiçbir haklı ve yasal gerekçesi bulunmadığını vurgulayarak, ilk işinin bu resmi okulların da açılmasını sağlamak olacağını belirtmektedir.
Sayın Tura’nın, seçilmesi halinde yabancı dili olan deneyimli bir hukukçu ve eğitimci  olarak yararlı çalışmalara yapacağı özgeçmişinden de  anlaşılmaktadır.

Salonu tıka basa dolduran Halktan ve partililerden oluşan yoğun kalabalıkça alkışlanan Av yalçın Tura’ya bu ilginin seçim süresince artarak devam edeceğini tahmin etmek güç olmasa gerek.

           1965 yılında  İstanbullu olmaya başlayan ve 1979’dan beri Kartal bölgesinde ikamet eden  aday adayımızın görev alması halinde Partisine ve halkımıza eğitim ve hukuk alanında yararlı olacağı inancıyla başarılar diliyor ve  yolunuz açık olsun diyoruz.
İletişim bilgileri:                                                                  
Tel: 0216 4885184  - GSM: 0532 6118051
EMAİL:yalcin_@yahoo.com.tr
Yunus Küçük/İstanbul/ Siyasal Birikim

yorumlayorum ekle


Yorumlar (5)
 • KENAN ÖZCAN / 24 Mart 2011 22:54

  DOĞRU SEÇİM, SEÇİM KAZANDIRIR.

  HALKIN DİLİNİ ANLAYAN,SORUNLARINI BİLEN VE PAYLAŞAN SAMİMİ İNSANLARIN SEÇMENİN OYUNU ALMASI KOLAY OLACAKTIR. ISMARLAMA VE İTHAL ADAYLARIN GEÇMİŞTEKİ TUTUMLARI ÖRNEK OLUR UMARIM. BAŞARI DİLEKLERİMLE.
 • KENAN ÖZCAN / 24 Mart 2011 22:53

  DOĞRU SEÇİM, SEÇİM KAZANDIRIR.

  HALKIN DİLİNİ ANLAYAN,SORUNLARINI BİLEN VE PAYLAŞAN SAMİMİ İNSANLARIN SEÇMENİN OYUNU ALMASI KOLAY OLACAKTIR. ISMARLAMA VE İTHAL ADAYLARIN GEÇMİŞTEKİ TUTUMLARI ÖRNEK OLUR UMARIM. BAŞARI DİLEKLERİMLE.
 • KEMALETTİN YEŞİLTAŞ / 24 Mart 2011 22:48

  LİYAKATA ÖEM VERİLSİN

  sAYIN TURA'NIN ÖZGEÇMİŞİNİ OKUDUM. KISKANMADIM DESEM YALAN OLUR. UMARIM CHP'NİN ÖNDE GELENLERİ DE BÖYLE SAMİMİ VE PROJE ÜRETME YETERLİLİĞİ OLAN KİMSELERE SHİP ÇIKAR VE LİAKATI ESAS ALARAK SEÇMENLERİ KÜSTÜRMEZLER. SAYGILARIMLA.
 • sevilay Öztürk / 21 Mart 2011 20:32

  Güzellikler ölümsizdür.

  Seçimlerin güzel yanıyla zor ve anlamsız yanı siyam ikizleri gibidir. Bu koşullarda sağlıklı sonuçlara ulaşmak ve partiyi heyecanlandıracak adımları atmak oldukça titiz davranmayı ve ince eleyip sık okumayı gerektirdiğinden yöneticilerin işi gerçekten zor. Aday adayları doğal olarak bir beklenti içinde, halk ise sorunlarını bilen, anlayan ve çözüm üretebilecek adayları beklemektedir. İnsanlar basit broşürlerle beylik laflar söyleyerek alışılagelmiş klişe sloganları tekrarlamaktadırlar. Oysa Sayın TURA daha işin başında sounların bilincinde ve çözüm projelerini sunan biri. Bu nedenle desteklenmesi gerektiğine inanıyor, başarılar diliyorum.
 • mustafa şahin / 21 Mart 2011 20:21

  aday adayları

  Sayın Yalçın TURA çok saf ve iyi niyetle projelerini açıklamış ve üstelik kitap haline getirmiştir. Başka aday adaylarında görülmeyen bir yöntem. Bu onun titiz ve güvenilir kişiliğini ve çalışma azmini yansıtıyor. İyi bir eğitimci, yazar ve hukukçu olan Tura'nın zayıf taraf bu aday belirleme sürecinde kapı kapı dolanmayı içine sindiremeyen bir kişiliğe sahip olmasıdır. Umarım yetkililer partiye birkaç adaydan daha çok oy alabilecek bu değerli eğitim uzmanını değerlendirererek yenilendiklerini kanıtlarlar.======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================