Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

Sarıkamışlılar Bingür Sönmez'e İsyan Ediyor

Sarıkamışlılar Bingür Sönmez'e İsyan Ediyor

Cemil Mar; “Bingür Sönmez'in kafatasçı, ırkçı biri olduğunu açık söylüyorum. Yaptığı konuşma tamamen ahlak dışı bir olaydır. Dolma bilgilerle şanlı tarihe leke sürmek istemiştir. Ama “Güneş balçıkla sıvanmaz”.

31 Aralık 2010 15:45
font boyutu küçülsün büyüsün


Televizyon programında konuk olan Prof. Dr. Bingür Sönmez’in söylediği “Sarıkamış Harekâtında Kürtler kaçtılar, ihbarcılık yaptılar” gibi açıklamalarına çok sert tepki gösteren Ce-Mar Şirketler Gurubunun Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Mar; “Bingür Sönmez'in kafatasçı, ırkçı biri olduğunu açık söylüyorum. Yaptığı konuşma tamamen ahlak dışı bir olaydır. Dolma bilgilerle şanlı tarihe leke sürmek istemiştir. Ama “Güneş balçıkla sıvanmaz”.

###Satın alınan tarih bu kadar olur

Bingür Sönmez tarihçi değil, üç beş kuruş verip Ruslardan aldığı belgelerle kirli bir tarihçilik yapmaktadır. Türk tarihçileri hiçbir zaman kabul etmiyor ve kendisine çakma tarihçi diyorlar. Balçiçek Pamir’in programında tarihi dayanağı olmadan yaptığı konuşmada Kurtuluş Savaşı’nda ve Sarıkamış Harekâtın da askeri evlerinde, mereklerinde saklayan ekmeğini aşını bölüşen, birlikte Rus askerlerine karşı direnen o onurlu halka, dedelerimize hakaret etmesini kınıyorum diyen Cemil Mar; “Hiç kimse kalkıp Sarıkamış’a hakaret edemez. Onurumuz kırılmıştır. Bunun karşılığı gerek Basında, gerek TV’lerde çok sert olacaktır” dedi.

### Sarıkamışlıları sevmeyen biriyle arkadaş olmaktan kendimi suçlu hissediyorum

S. Birikim: Televizyon Programına konuk olan Prof. Dr. Bingür Sönmez, Sarıkamış Harekâtında Eyüp Ağa Ruslarla iş birliği yaptı, Kürtler savaştan kaçtılar şeklinde bir toplumu, bir ilçe halkını töhmet altına sokan açıklamaları için ne söylüyorsunuz?

Cemil Mar: BİNGÜR SÖNMEZ benim çok iyi bir arkadaşım ve iyi bir dostumdu. Kendisini çok severdim. ama Televizyon programında yaptığı konuşması tamamen ahlak dışı bir olaydır. Yakın dostluğumuzu bilen Sarıkamışlılar televizyon programından sonra yüzlerce telefon ve fax çekip olayı kınıyorlar. “ Nasıl kendi hemşerilerini sırtından bıçaklayan bir adamı savunur ve seversiniz” diye bana da tepki gösteriyorlar.

##Sarıkamış’a girememesinin kinini kustu

Şimdi gelelim bu işin başka bir yüzüne; Sarıkamış Şehitliği kimsenin babasının tekelinde değildir. Sarıkamış Belediye Başkanımız İLHAN ÖZBİLEN Şehitler üzerine yapılan kirli tanıtıma karşı çıktı. O süreçle devam eden Özbilen ve Sönmez arasında bir anlaşmazlığın diğer nedeni, Bingür Sönmez Kars Valisi Sarıkamış kaymakamı ve Sarıkamışlıların büyük oy farkıyla seçtiği Sarıkamış’ın göz bebeği belediye Başkanı İLHAN ÖZBİLEN’ i var. Sen bu insanları görmezden gelip kafana göre TV’lerde şov yapamazsın, kafana göre program yapamazsın. Sarıkamışlılar öncelikle kendi seçtikleri başkanına saygı ister, Sen onların seçtiklerine saygı duymazsan onlarda sana saygı duymaz.

Bunun suçlu tarafı da yine BİNGÜR hocadır. İLHAN beyin de boyun eğmemesi ve doğruları söylemesi, hocanın bütün hıncı buydu ve bunun öcünü Sarıkamışlılardan almıştır. Ailemizden aldı dedelerimize kadar uzandı. Bu ırkçı kafa Sönmez de bulunduğu müddetçe yakında Erzurum’a da giremeyecektir.

###Hocanın Köylüleri Askere sahip çıktadığı için dondular

Şimdi gelelim 1914 Sarıkamış Harekâtına. Dikkat ederseniz Sarıkamış Harekâtını anlatan kaynaklarda Sarıkamış’ın bazı tarafların da hiç çatışma olmamıştır. O bölgede birçok kişi Ruslarla iş birliği yapmıştır ve Sarıkamış’ta donan askerlere hiçbir şekilde yardım yapmamışlardır. Dolayısıyla Sarıkamış’a Horasan’dan gelen askerler, Bardız ve yaylalarında donarak şehit olmuşlardır. Burada halk askere sahip çıkmamıştır. Evlerine almamış, yiyecek vermemiştir, Oysa Soğanlı Dağları’ndan bu tarafa geçtiğinizde şimdi bile bir sürü mühimmat görürsünüz. Fişek görürsünüz, mermi görürsünüz, ciddi çatışmalar olmuştur. Niye derseniz bölgedeki çukur köyler askerlere sahip çıkmıştır. Yiyeceğini, giyeceğini vermiştir. Hayvanlarını kesip askerlere yedirmişlerdir.

###Adama sormazlar mı Ruslar işbirlikçileri neden kovdu

O Savaşta askere sahip çıkmayan o kişiler savaştan sonra Ruslarla birlikte Rusya’ya gitmişlerdir. Ama Bolşevikler onları ihbarcı ve işbirlikçi olduklarından dolayı Rusya da barınamadıkları için Sarıkamış’a geri dönmüşlerdir. Sarıkamış Harekâtında Ruslarla işbirliği yapanlar kollarında Haçla gezmek zorundaydılar. Bu yüzden o sülaleye Sarıkamışlılar Haçço’nun torunları derler. Şimdi o kişilerin torunları Sarıkamışlılara söz söylüyor, ihbarcı diyor, savaştan kaçtı diyor, Dinime küfreden Müslüman olsa….

###Rüşvetle alınan tarihi bilgiler bu kadar olur

Sen Rus Kaynaklarından rüşvetle aldığın ne olduğu belirsiz birkaç kaynakla, Diyap Ağa gibi Eyüp Paşa gibi adamları hain ilan edemezsin, ihbarcı diyemezsin. Babamda olsa böyle kepazeliklere müsaade etmem. İnsanları bu ayrıştırır, böler. Sarıkamış’ta şehit olanlar Antep’ten, Güney Doğudan, Doğudan gelen askerlerdir. Bu sözleri söylerken Şehitlerimize de hakaret edilmiştir. Yöresel halk silahlanmıştır, Eyüp Ağa’nın yaptığı gibi kamçı zoruyla asker almış ve asker kaçaklarını askere alarak savaşmıştır. Bingür Sönmez’in Eyüp Paşa’ya söz söylemesi için onun kadar temiz bir öz geçmişinin olması lazım.

###Sönmez Tarihi bilmiyor. Okuduklarıyla yeniden bir tarih azmaya çalışıyor

Şimdi Hoca tarih bilmiyor. Cerrahlık başkadır, tarih bilmek başkadır. Mesela Hoca ile bir sohbetimizde bana Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal olduğunu söylemişti. Fakat Mustafa Kemal ülke işgal edildikten sonra halkı örgütlemesiyle Mustafa Kemal olmuştur. Çünkü Çanakkale Savaşı’nda Mustafa Kemal tabur komutanıydı. Ne olduğu belirsiz Rus arşivlerinin derleyip topladığı ne olduğu belli olmayan kaynaklara inanan İttihat ve Terakki zihniyetine sahip Hocanın yaptığı bu açıklama çok ayıptır. Enver Paşa’yı hala kahraman olarak görüyorlar. Ben görmüyorum. Enver Paşa bana göre vatan hainidir. Ama adamları olayları saptırıp geçmişi temizlemeye çalıştıkları için bocalayıp saçmalayıp duruyorlar. Ama tarih yalan söylemez.

###Sönmez kafa taşçı ve ırkçıdır

Ben BİNGÜR SÖNMEZ’ in kafatasçı, ırkçı biri olduğunu çok iyi biliyorum. Açık söylüyorum; Çok sevmeme rağmen, dostum olmasına rağmen bunları söylemek zorundayım. Hiç kimse kalkıp Sarıkamış’a hakaret edemez. Hele ırkçı birisi asla.

###Osmanlı Eyüp Ağa’ya Paşa unvanı vermiştir

Gelelim Eyüp Paşa meselesine: Eyüp Paşa aslında bölgedeki aşiret ağalarına verilen paşa unvanını almış birisidir. Eyüp Ağa o dönemde asker kaçaklarını kamçı zoruyla askere almıştır. O bölgenin de Bingür Hocanın dedeleri de o kamçıdan yediği için adata öc alıyor. Bölgede yiğitçe direnen milisler,Eyüp Ağa ve Aşiretlerdi.

Kaldı ki, O dönemde herkes o bölgeyi terk ederken, Eyüp Ağa o bölgeyi terk etmemiştir ve orada asker toplamaya devam etmiştir. Şimdi sen bu adama karşı ihbarcı diyeceksin, bu vicdansızlıktır, bu hayâsızlıktır. Yok, işte benim dedem Rusya’da esir kampındaydı gibi söylemleri de yanlış sözlerdir. O dönem Ruslarla iş birliği yapan bugün ortaya attıkları düşüncelerdir. Şunu unutmamak lazım tarih yalan söylemez.

###Bingür Sönmez’den Sonra Şehit yakınları Sarıkamış’a gelmemeye başladı

S. Birikim: Efendim Bingür Sönmez o kadar çok televizyon programlarına çıktı. Demeçler verdi, paneller yaptı, saatlerce toplantılara slayt gösterisi yaptı. Peki bu kadar etkinlikten sonra Sarıkamış’a gelen şehit yakınlarının sayısını artırdı mı?

Cemil Mar: Tam tersine azaldı. Bunun nedeni çok açık. Hocanın yanında bir iki tane Kılavuzluk eden karga var. Bunun bir tanesinin adı Ahmet Günay’dır. Sarıkamış Dayanışma Grubu ki, bana göre böyle bir grupta yok. Gurupsa da Sarıkamışlıları içine almıyor üye yapmıyor, kongresini gizli yapıyor. İki tane emekli General, bir avukat, bir de birkaç üye. Böyle bir dar kadro yüzünden iyi organize yapılmadığı için katılım her geçen yıl azalıyor.

Sarıkamış Harekâtının anmasına Sayın Belediye Başkanımız İlhan Özbilen’in çabalarıyla yüzlerce kişi geliyor. Ama bu kişiler Sarıkamış Şehitlerini biz tanıttık diyorlar. Kendilerine mal ediyorlar.

###Birgür Sönmez Şovyapıyor

Bingür Sönmez’in Sarıkamış Şehitlerini önemsediğine de inanmıyorum. Çünkü şov yapıyor. Sarıkamış Şehitliğini şova çevirdi. Etkinliği ikiye böldüğü için şehit yakınları hangi etkinliği katılacak diye şaşırmış durumda bu nedenle katılımda azalmaya başladı

Bingür Sönmez adam gibi hareket etseydi Sarıkamış’a geldiğinde binlerce kişi karşılardı. Kim karşılıyor hiç kimse. Kars’ta hiç kimse görüşmüyor kendisiyle. Normal bir vatandaş gibi geliyor ve gidiyor.

###Sönmez Sarıkamış’ı ayrıştırmak istiyor ama tepkiler büyüyor

Bu Sarıkamış’ta bölünmeyi ortaya çıkarıyor, Sarıkamış’ı ikiye bölüyor. Sarıkamış’ta etnik grup diye bir şey yoktur. Kürt, Azeri, Terekeme hepsi akrabadır. Azeri Kardeşlerimizden, Türkmen kardeşlerimizden bana mailler gelmiştir. Benim halama, dayıma vb. nasıl böyle bir şey diyebilirler diye. Kaçmışlardır kelimesi çok ayıp bir laftır.

### Kürtler bu vatanı hiç terk etmemiştir Türklerden de ayrılmak istememiştir

Osmanlı döneminde Osmanlı yıkılmıştı, herkes Osmanlıyı terk etmişti, kimse kalmamıştı. Ermeniler, Gürcüler, Boşnaklar, Arnavutlar terk etti ama Kürtler terk etmedi. Hatta Şerif Paşa Kürt kökenli bir Paşadır. Ermeni Platformuyla Paris’e gittiğinde Kürt kardeşlerimiz tarafından vatan haini olarak ilan etmişlerdi. Biz Türk Kardeşlerimizden ayrılamayız demişlerdi ve kalmışlardı. Türk kardeşleriyle birlikte omuz omuza çarpışmış Kurtuluş Savaşı’nda birlikte mücadele vermişlerdi.

###Bingür Sönmez Kurtuluş Savaşı’nda tarihi izleri iyi okuması lazım

Antep’de Karayılanlar, Maraş’ta Sütçü İmam Kürttür, Akçadağda Ali Ağalar Kürttür, Sarıkamış’ta Eyüp Ağalar Kürttür, İmralı Adası’nın karşısında bir heykel görürsünüz Ali Ağa Kürttür. Türkler ve Kürtler öyle kardeş olmuşlar ki birlikte birçok mücadele vermişlerdir.

Bingür Hoca bölücülük yapıyor. Bingür Hocanın ne yapmaya çalıştığını bilmiyorum ama ırkçı olduğunu biliyorum. Bir bilim adamı bilimi namusuyla yaşar. Bilim adamları değerlerimizdir. Ama bir bilim adamı kalkıp da Kars’a, Sarıkımış’a hakaret ederse kimse ona saygı duymaz, ona değer vermez, yüzüne bakmaz.

###Canlı yayında onun öteki yüzünü ortaya koyacağım

Bingür Sönmez savaşa katılan ve destek veren bir kahramanımıza çamur atmıştır. Bingür Sönmez’in konuştuğu hiçbir söz benim için kayla alınacak bir şey değildir. Hiçbir zamanda Sarıkamışlıların, Karslıların gözünde saygın değildir. Köyüne gelip babasının mezarını hiç ziyaret etmeyecek mi, hiç utanmayacak mı, köylülerin yüzüne nasıl bakacak ben bilemiyorum.

Hoca hiçbirşey bilmiyorsa burnunun dibindeki ŞEHİT EMİN köyünü araştırsın kim olduğunu öğrensin!Sonuç olarak kardeşliğimizden asla taviz vermeyeceğiz.Kimsenin bizi blmesine izin vermeyeceğiz.Sonsuza kadar yaşayıp beraber öleceğiz.

###Otelimiz Şehit Yakınlarının konuklarımızın emrinde olacak

Belediye Başkanımız Sayın İlhan Özbilen Ocak ayında yapılacak Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliklerinin daha coşkulu bir şekilde yapılacağını beyan etti. Ben de hiçbir menfaat beklemeden 5 Yıldızlı otelimi şehit yakınlarının emrine veriyorum. Maddi manevi desteklerimle başkanımızın arkasındayım. .

Siyasal Birikim Gazetesi


yorumlayorum ekle


Yorumlar (4)
 • İLYAS POLAT / 6 Şubat 2011 00:32

  SARIKAMIŞ

  90 YIL OLMASINA RAĞMEN HİÇ SÖYLENİLMEYEN SÖZLER SÖYLENMİŞ..SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYSEK ÇOK ÜZÜCÜ BİR KONU..SAYGILAR..
 • Zeki DEMİRCİ / 3 Ocak 2011 16:04

  Yazıklar Olsun

  Sayın Cemil MAR beyin yazdıklarına aynen katılıyorum. Artık ak ile kara belli olsun.
 • şahbender şah / 2 Ocak 2011 13:13

  akıl

  bu ırkçı hoca demiyecem gördüğüm yerde ne pahasına olursa olsun yemo dedemin hatrı için yüzüne yüküreceğim bu ırkçı bilsinki benim kürt yemo dedem yemende gelmiş daha evine gitmeden sarıkamış harekatına katılmıştır sağ kalan ender insanlardan biridir ve kürtdür sonra ordan gelip hoçvana yerleşmiş
 • gürbüz küpeli / 31 Aralık 2010 18:06

  sosyopati

  Bingür SÖNMEZ bu şarlatanlığını her yıl yapar geçen yılda Recep Ergül'ü alet ederek Sarıkamış şehitleri adına gece düzenleyerek bilet satarak rant sağlayan ve bu arada kendı hastanesinin reklamını yapmıştır.peki bu biletlerden sağlanan paraya ne oldu hanı sarıkamış şehıtlerının mezarları şehıtliğe giden yollar yapılacaktı.Sahi Birde Sarıkamış Dayanışma Derneği varmış bu dernek nerede ben başkanıym deyıp duruyor bir açıklama yapsın bu dernekle ilgili çünkü böyle bir derneğin adı var ama kendısı yoktur.Kısaca dostlar Prof.Dr.Bingür SÖNMEZ'de Sosyopati hastalığı vardır saygılarımla.======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================