Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

Göle’nin Kurtuluşu Kaz Çiftlikleri

Göle’nin Kurtuluşu Kaz Çiftlikleri

Suvat Yılmaz; Kaz Ciğeri Avrupa’da yaklaşık olarak 80 TL. Fransa’da kaz ciğerinin tüketimi ile tavuk etinin tüketimi aynı oranda. Türkiye’de kaz etinden tüketicinin ancak %10 haberdar. Kaz eti Türkiye’de özellikle doğu AnadoluR

10 Temmuz 2010 18:47
font boyutu küçülsün büyüsün


Türkiye’de daha henüz piyasası oluşmamış olan fakat dünya piyasasında güzel bir yeri olan kaz eti fiyatıyla da cep yakıyor. Kaz besi çiftliklerini ülkemizde yeni bir sektör olarak olduğunu söyleyen Suvat Yılmaz; Kaz Ciğeri Avrupa’da  yaklaşık olarak 80 TL. Fransa’da kaz ciğerinin tüketimi ile tavuk etinin tüketimi aynı oranda. Türkiye’de kaz etinden tüketicinin ancak %10 haberdar. Kaz eti Türkiye’de özellikle doğu Anadolu’da büyükbaş ve küçükbaş hayvancılılığın yanı sıra alternatif olabilecek yeni bir sektör olacaktır.

Kaz ve Ördek Yetiştiriciliği ülkemizde ticari olarak gelişmemekle birlikte et ve yumurta üretimi amaçlı yapılmaktadır. Ayrıca kaz tüyü yastık ve yorganda kullanımında da yaygın değildir.

###Kaz eti Türkiye’nin markası olacaktır

Ardahan Kars ve özellikle Göle çevresinde kaz alıp, İstanbullulara kaz eti yedirip, KAZ etini markalaştıran MİSİNA Resteurant’ın Genel Müdürü Göleli hemşehrimiz Suat Yılmaz, 5 yıl önce ilk kaz etini müşterilerine beğendirirken zorluk çekiyordum. Şimdi ise yılda bir milyon dolar sıcak para memleketime kazandırıyorum. Bu çabamız sonucu Kaz Türkiye’nin en lezzetli eti olduğu için kısa zamanda Antep, Adana, Urfa kebabını sollayacaktır.

###Kaz artık İstanbulluların markalı yemeği

Kaz etini tanıtmak için 5 yıl önce İstanbul Fenerbahçe’de MİSİNA Restorantın da balık etinin yanında yöresel yemekler kaz eti günleri düzenleyerek yola çıkan Suat Yılmaz; Kaz eti ve bazı yöresel yemeklerimizi ikram ederken ilk zamanlar zorluk çekiyorduk ama şimdi İstanbul’un Kadıköylünün en beğenilir yemeği haline getirdik.

###Altın Kaz Film festivali Kars’ta kazın oluğunu hatırlattı

Kars’ta başlayan Altın Kaz Filim Festivali yapılınca Yeşilçam’ın artistleri Kars’ta kaz yerken basına verdikleri kaz etinin lezzetiyle ilgili önemli açıklamaları medya’da geniş yer buldu. Bu haberler bizim müşterilerimize övdüğümüz kaz eti konusundaki ısrarımızı haklı çıkarırken bu süreçte müşteri sayısı artmaya başladı.

###Kazın ana yurdu Ardahan Göle’den başladım

Hızla artan talebi karşılamak için Kars Ardahan Göle’den kaz siparişlerimizin sayısını artırdım. Bizim bölgede kaz topladığımızı duyan köylü kaz fiyatları artırdı. Gurbette kaz geceleri yapan dernekler kazları eskiden 30–40 liradan alıyordu ama şimdi 60–70 liraya almaya başlamaları bölgede kaz üretimini artırdı.

###Kaz sektörü hayvancılığın önüne geçebilir

Kaz yetiştiriciliği o kadarda kolay değil. Bizden sonra kaz kıymete bindiği için bazı aileler için yeni bir iş umudu oldu, geçimini de bu yolla sağlamaya başlayan ailelerin sayısı arttı. Bizde İstanbul’da kazandığımız paranın bir bölümünü memleketimize dönmesi bizi çok sevindirdi.

###2010–2011 yılında 1500 kaz alacağız

Bu gün Ardahan ve çevresinde 500 bin adet kaz yetiştirilmektedir. Bunun 100 bini anaç kaz. Kalan 400 bin adet kazın %60’ı ailenin besin kaynağı, %40’nı ise pazara çıkarıyor. Biz bu sayının sadece 1500 tanesini satın alıp İstanbul’a götürüyoruz.

Bu yıl karlar yağmaya başlayınca, Göle ve Ardahan’dan en az 1500 kaz alacağız. bunun için Ardahan ve Göle’nin en az 140 -180 arası köye sipariş vereceğiz. Bu sayede üreticiyi yüreklendirip, kaz yetiştiricilerinin sayısını artırıp gelir kaynakların artıracağız.

### Göle ve Çıldır da çiftlikler kurulabilir.

Daha öncede basına demeç vermiştim. Bu gün Ankara merkezde kurulan “Sürdürülebilir Kırsal Kalkındırma Derneği” de Kars ağız tadına yönelik yerel çalışmalar içeren Avrupa Birliği projesini sürdürüyor. Veteriner Hekim Arzu Demiral AB projesinin kazdan sorumlu koordinatörüdür. Kazcılıkta verimliliği attırma, et kalitesinin yükseltme amaçlı yapılan çalışmalardır. Bilimsel bir yol izleyerek Kaz yetiştiriciliğinde büyük karlar elde edebiliriz.

­­­­            Bölgede yapılması düşünülen gerek teşvik gerek AB kredileri çerçevesinde kaz çiftlikleri kurmak isteyenler olursa, öncelikli olarak Göle ile Çıldır ilçesinde kurmalıdır. Çünkü göllerin olduğu bölgede kaz üretimi her zaman daha fazladır. Kaz popülâsyonunun yüksek olduğu yerler ise; Ardahan 350 bin ve Kars 150 bindir.

###Müdavimleri

Yaşar Büyükanıt, Hayati Yazcı, Bayram Meral, Gürsel Tekin, Yavuz Bingöl, İbrahim Tatlıses, Ozan Güven, Yeşim Salkım, Timuçin Esen, Berrak Tüzünağaç, Tuba Ünsal gibi yüzlerce ünlü tanınmış sima  kez etini yedikten sonra teşekkür etmeyi ihmal etmemektedir.

Kaz üretimi Göle’yi kalkındırır.

Suyu ve ovası bol olduğu için kaz yetiştiriciliğine çok müsait bir coğrafyaya sahip olduğu için Göle’nin kalkınmasına katkı sunacaktır.

İbrahim Küpeli/İstanbul/Siyasal Birikim 


yorumlayorum ekle


Yorumlar (2)
 • BURAK GÖKSU / 11 Aralık 2010 21:54

  KARS KAZ ETİ BALI KAŞARI GRAVYERİ

  KARS IN MEŞHUR TATLARINI(KAŞARI BALI KAZ I GRAVYERİ ÇEÇİLİ TEREYAĞI )KARS TA BULABİLECEĞİNİZ TEK ADRES.
  KARS GÖKSU MANDIRA BOZYİĞİT BAL VE SÜT ÜRÜNLERİ GIDA SAN.TİC
  TÜRKİYENİN HER YERİNE KARGO HİZMETİMİZ VARDIR.İSTER BİR KG İSTER BİN KG ADRESE TESLİM.
  TEL:0474 212 23 14
  FAX:0474 212 11 17
  WEB:www.karsgoksumandira.com
  WEB:www.karspeynircim.tr.cx
  WEB:www.goksumandra.tr.cx
 • İlyas ANAÇ / 29 Temmuz 2010 14:35

  ilyasbeycomtr@hotmail.com

  Göle'nin kurtuluşlarından biride pekala KAZ ÇİFTLİKLERİ olabilir.Çünkü bu sene bir kaz ın fiatı 100,00 tl dir.60,00-70,00 tl geçen seneydi.İyi güzelde yazınızda belirttiğiniz Avrupa ülkelerinde kaz ciğerinin kilosu mu 80,00 tl yoksa tanesi mi? Ankara'da merkezde kurulan Sürdürülebilir Kırsal Kalkındırma Derneği ile AB Projesi kaz dan sorumlu Vetener Hekim Arzu DEMİRAL'a ulaşamıyoruz ki internetten aradık web sitesindeki bilgilerden ulaşmıya çalıştık cevap alamadık.Hala araştırmıya devam ediyoruz.Umarım ulaşıp buluruz.En güzel sağlıklı neşeli huzurlu mutlu günlerin hepim,izin olmasıyla KALKINMIŞ BİR GÖLE dileğiyle esen kalın======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================