Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

KÜRT KÖYLERİNİN ADLARI GERİ VERİLSİN!

KÜRT KÖYLERİNİN ADLARI GERİ VERİLSİN!

CHP Göle ilçe kongresi bugün yapıldı. Kongre, saygı duruşu ve istiklal marşıyla başladı. Divan başkanlığını Ardahan CHP il başkanı Yalçın Taştan yaptı, divan üyeleri de Yunus Yılmaz ve Kazım Daşdemir oldu.

15 Ocak 2010 19:42
font boyutu küçülsün büyüsün


CHP GÖLE İLÇE KONGRESİ YAPILDI!
CHP Göle ilçe kongresi bugün yapıldı. Kongre, saygı duruşu ve istiklal marşıyla başladı. Divan başkanlığını Ardahan CHP il başkanı Yalçın Taştan yaptı, divan üyeleri de Yunus Yılmaz ve Kazım Daşdemir oldu.
İlçe başkanı Baki Çetin'in faaliyet raporunu okumasının ardından söz alan Yaşar Daşdemir: "eski hataların artık yapılmamasını" istedi. Daha sonra partililerden Coşar Atalay söz alarak :"29 Ekim ve 10 Kasım'da Baki Çetin'in protokolde yer almadığını" söyleyerek eleştirdi, bu eleştiriye karşılık Baki Çetin :"siyasi parti temsilcilerinin, protokolde oturmalarının zorunlu olmadığını" söyledi.
 MİLLETVEKİLİ ENSAR ÖĞÜT KONUŞTU:
 KÜRT KÖYLERİNİN ADLARI GERİ VERİLSİN!
 CHP’nin Göle ilçe kongresinde konuşan Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt: “ilçe ve köylerin eski adlarının yöre halkı isterse geri verilmesi gerektiğini “söyledi. Göle ilçesinin eski adının “Merdinik” olduğunu vurgulayan “Öğüt” :Genel başkanım Deniz Baykal’la da görüştüm ve kendisi de bu konuya özel önem veriyor.Biz demokratik açılıma karşı değiliz ancak toplumun bölünmesi projesine karşıyız.Göle gibi bir çok yerleşim biriminde nüfusunun % 90’ı Kürt olduğu halde köylerin ve insanların isimleri yasaklanmıştır.Kürtçe kaset dinlemek,Kürtçe konuşmak yasaklanmıştır.Geçmişte yapılan bu hataların düzeltilmesine destek veririz.Samandöken köyünün eski adı Sinot’sa ,Sinot olmalı,Köprülü köyünün eski adı da Koreveng’tir , bu ve pek çok örnekte olduğu gibi,isimler geri verilmelidir” dedi.DTP eski genel başkanı Ahmet Türk’e kiralık ev verilmemesini de eleştiren Ensar Öğüt,Ankara ‘da bulunan dairesini kiraya verebileceğini de ekledi.
ÖĞÜT AKP'LİLERİ AĞIR ELEŞTİRDİ !
 CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt: Göle'de iktidar partisi belediye başkanının hiç bir iş yapmadığını savundu ve mahalle aralarında çamurdan geçilmiyor dedi.Dereyolu köyünü Göle'nin kanalizasyonunun pisliği basmış.Belediye başkanı Kanalizasyon yaptırmış halkın sağılığını düşünmemiş dedi.
Sırrı Atalay,Turgut Göle gibi önemli Göleli simaların adını Caddelere vermeyen Sabri Muratoğlu ,Necmi Kadıoğlu'nun Göle'ye hiç bir emeği olmadığı halde adını verdiğini ve bu isimin kaldırılarak Göle'nin değerlerinin verilmesi gerektiğini ifade etti.
Göle Fakültesi için yer arandığı bir sırada Akp'lilerin  Tigem'i boşuna işgal ettiğini de savunan Ensar Öğüt, Fakülte değil Üniversite bile 16 bin dönümlük Tigem arazisine sığar dedi.
 SEÇİME TEK ADAY ÇIKTI
 CHP Göle ilçe seçimlerine tek liste ile aday olan Baki Çetin'in listesinde ise şu isimler vardı;
Baki Çetin Başkan seçilirken yönetim kurulu üyeliğine Kazım Daşdemir, Yavuz Terzioğlu, Selahattin Kılıç, Mehmet Daş, Ayhan Akçı, Yunus Yeni, Saffet Yeni, Uğur Atalay, İsmail Güngör, İbrahim Demir
 ###İL DELEGELERİ
Baki Çetin, Mehmet Aşçı, A.Rıza Akçelik, Zarif Polat, Hüseyin Akbulut, Yunus Üstündağ, Ünal Saçın, Recep Işık, Tacettin Murtazaoğlu, Reşat Çetin, Fahri DemirEngin Turan seçildiler

Böylece Baki Çetin ilçe başkanlığına yeniden seçilirken yönetimde değişiklik olduğu gözlendi

Erdal DURAK Göle Ardahan (DHA)

yorumlayorum ekle


Yorumlar (5)
 • caner dursun / 11 Mayıs 2013 17:14

  ne diyer abu adam

  ben ardahan hanak ilçesindenim bu konulara meramımdanmidur nedur araştururum ve şöyle söyliyemki ardahan kars erzurum gibi bir il degüldür böyle konuşmamın sebebi ise bizim yerel konuşmamız beledur.halkın ekserisi özellikle posof hanak ardahan merkez deki halk trabzon arsin araklı ardeşen ardanuç artvin gibi illerle akrabadur. kürt oranı göçlerle birlikte %10 veya 15 gibi bir sayidur. bunların amaçlari karadenize kıyı olması açısından buralari istiyerler uydurma haritalara bakarsaz da artvinin sahilinin bir kesimini gösteriyerler ardahani biz tanitamaduk boş buldiler kürttür diyerler allah bunlara firsat vermesin
 • Atilla CILDIR / 26 Ocak 2010 10:58

  Kürt Köyleri mi..???

  GÖLE, deki Köy Isimleri bir defa KÜRT Kökenli degil bu 1.
  2 .cisi de burada ayrim vs yapmayacaktim ama DTP/PKK nin bu Sahipsiz ( KARS-ARDAHAN-IGDIR ) daki Emelleri ne Boyuta bunu da görmemiz lazim artik diyorum ben.

  Ardahan daki Köy ve de yerlesim yerlerinin ISIN MADEMKI DOGRUSUNU konusacagiz, % 90 GÜRCÜ-KARTVEL Kökenlidir GÖLE de dahildir buna geri kalan % 10 da ERMENI Isimleridir.

  GÖLE tarihi TAO-KLARJETI denilen, eski bir GÜRCÜ Yerlesim yeridir.1878 ila 1921 e kadar olan zaman süresinde ve de bilhassa Cumhuriyet Döneminde basta GÖLE olmak üzere, Ardahan a bagli HOCVAN , Diyarbakir ve de Bosaltilan Ermenistan ERIVAN ( eski adi REVAN ) dan gelen Bölgeye ( Kars-Digor-Igdir ve de Ardahan a kadar ) Iskan ettirilen KÜRTLERDIR.

  Yani ben Sahsi olarak zaten, yerlesim yerlerinin Isimlerinden oynanmasina karsiyim, ama madem Olay buralara Oturturuluyor o zaman DOGRU olalim hic olmassa...

  Ne yapma pesinde Ardahan-Kars ve de maalesef Igdir da da Vahim bir tablo var, Kürt Kökenli DTP veya BDT-PKK Sematizanilari..??? Bölgede olmayan Kürt Isimilerini koydurtarak, Buralari da mi Sahiplenecekler...??? Veya AYRIMCILIGA KIN-NEFRET E tohum mu atma pesindeler..

  Önümüzde IGDIR Örnegi var.....Simdi Secim KARS ve de ARDAHAN LIDA..??? Ya IGDIR gibi olacagiz....veya KARDESCE BERABER yasayacagiz...

 • SAMİ ALPTEKİN / 17 Ocak 2010 14:54

  SAMİMİ

  GENEL BAŞKANIN DUYMASIN ENSAR BEY... CHP NİN POLİTİKASINA AYKIRI BEYANAT VERİYORSUN...
 • Göleli / 17 Ocak 2010 02:11

  Zihniyet hap aynı

  Sanki köylere eski adları verilince herşey değişecek köy gelişecek bütün sorunları çözülecek.Boş şeylerle zaman kaybediyorsunuz sayın milletvekili.Zihniyetiniz değişmedikce köylerede bir faydanız olmayacaktır.
 • ali ahmetoğlu / 16 Ocak 2010 11:58

  olmaz

  ENSAR ÖĞÜT LE BAKİ ÇETİN LE CHP GÜÇ ALAMAZ BİTTİ TÜRKİYEDE DE BAYKAL BİTİRDİ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================