Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

SARIKAMIŞ Harekatının 95.YILDÖNÜMÜ BURSA’DA YAPILDI.

SARIKAMIŞ Harekatının 95.YILDÖNÜMÜ BURSA’DA YAPILDI.

SARIKAMIŞ’TA ŞEHİT DÜŞEN 90 BİN ASKERİN 95.YILDÖNÜMÜ ANMA PROGRAMI BURSA’DA YAPILDI.

28 Aralık 2009 14:36
font boyutu küçülsün büyüsün


SARIKAMIŞ’TA ŞEHİT DÜŞEN 90 BİN ASKERİN 95.YILDÖNÜMÜ ANMA PROGRAMI BURSA’DA YAPILDI.

      Bursa Uludağ Üniversitesi ile Kars- Ardahan -Iğdır Dernekleri Federasyonu'nun ortaklaşa düzenlediği anma toplantısında Sarıkamış Şehitleri anıldı.
      Türk tarihinde yaşanılan en acı olaylardan Sarıkamış Harekâtı'nda kara kışa karşı verdiği savaş sonrasında donarak şehit düşen 90 bin asker, Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ), Bursa Kars, Ardahan, Iğdır Dernekleri Federasyonu, Sarıkamış Kültür ve Dayanışma Derneği,Posof Kültür ve Dayanışma Derneği ile Federasyon çatısında bulunan diğer derneklerin katkılarıyla hazırlanan anma programı, 90 bin şehit, harekâtın 95. yıldönümünde UÜ Fethiye Kültür Merkezi'nde 27 Aralık 2009 Pazar günü gerçekleştirildi.Etkinliğe Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'nun yanı sıra , UÜ Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz ve Prof. Dr. Volkan Akyol,Bursa Milletvekilleri,Komutanlar,KAI Federasyon Dernek başkanı,Cemalettin Yılmaz,Iğdır Dernek Başkanı Kurban Güneş,Sarıkamış Dernek Başkanı Seyitali Erdoğan,Ardahan Dernek başkanı Şemistan Çelik,Azerbaycan Kültür Dernek Başkanı handan Askeran gibi birçok dernek başkanı ile gaziler ve halk anma programında hazır bulundular. KAI dernekleri Federasyon başkanı Cemalettin Yılmaz katılımcılara yönelik hoş geldiniz ve Organizasyon içeriğine yönelik konuşma yaptı.Program kapsamında ağaç dikimi ve kan bağışı kampanyası da yapıldı.Organizasyonu Komitesi adına konuşan Prof. Dr. Volkan Akyol, 90 bin şehidi anmak için 4 yıldır tören düzenlediklerini, amaçlarının gençlere Türk'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Kürt'üyle hep birlikte bu vatana ne koşullarda sahip olunduğunu anlatmak olduğunu söyledi.
UÜ Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz de Sarıkamış muharebelerinin Türk askerinin var olma azminin, direncinin fedakarlığının yaşandığı yer olduğunu belirterek, "Her şeyden önemlisi milletimizin en zor şartlarda vatanı için neleri göze alabileceğinin anıtsal örneğidir. Türkiye'nin bu toprakları binlerce şehidin sayesinde vatan olmuştur." diye konuştu.

  Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu: Sarıkamış'ta Destansı Bir Facia Yaşandıi

 

 

 

Sarıkamış sürecini anlatarak, konuya ilişkin tarihi belgeleri ve görüntüleri izleyenlerle paylaştı.

Vatandaşların büyük ilgisini çeken savaş ve katliam görüntülerinin ardından sözlerine devam eden Halaçoğlu, şöyle konuştu: "95 yıl önceki görüntülerden etkilenmemek mümkün değil. Köpeklere yem olmuş bu kadar insanı ne kadar kolay satıyoruz. Bu ülkede vatandaş olmak zor ama tarihçi olmak daha da zor. Her şeyle yüz yüze geliyorsunuz, ama objektif olmak zorundasınız. Ama bir yandan da bu milletin içinden geliyorsunuz, doğruları öğretmek istiyorsunuz, o zaman da ırkçılıkla, kafatasçılıkla suçlanıyorsunuz. Bu görüntülerden etkilenmemek mümkün değil."

Kendilerine aydın diyen bazı kişilerin, 90 bin insanın vatan için, bayrak için, ezan için öldüğünü görmezden gelerek, bu insanların ölümünden dolayı suçlu aradıklarını kaydeden Halaçoğlu, "İnsanlarımızın artık aklını kullanması gerekir. Allah da insana aklını kullanması gerektiğini birçok ayette insanların aklını kullanması gerektiğini söylüyor. Evet bu vatanı seven herkesin artık baktıklarını görmesi, okuduklarını anlaması gerekiyor. Ben bilim adamı olarak bildiklerimi anlatıyorum. Bu vatan için can veren insanları hep rahmetle anmak ve onların ne için öldüklerini hep hatırlamak zorundayız. Cenab-ı Allah bize akıl vermiş. Eğer Müslüman isek ayetlerin gereklerini yerine getirmemiz, aklımızı kullanmamız gerekir, Müslüman değilsek de bu ülkenin değerlerine sahip çıkmamız gerekir. Artık aklımızı kullanalım lütfen." diye konuştu.

Genç Şair Husamettin Soylu “Srıkamış”adlı şiirini okuyarak katılımcılara duygulu anlar yaşattı.Aşık Temel Turabi ve Aşık Turgay Mutlu Sarıkamış Şehitlerine yönelik türkülerini seslendirdiler.

                                                                 K.Ali ERGÜL/BURSA SİYASAL BİRİKİMyorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================