Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

Avcılık Sertifikası İçin Duyuru

Avcılık Sertifikası İçin Duyuru

İlimizde mevcut Av Hayvanı popülâsyonunun korunarak sürdürülebilir avcılık için. Avcı Eğitimi Kursu açılacak ve Kurs sonunda başarılı olanlara Avcılık Belgesi (Avcı Eğitimi Sertifikası) verilecektir.

15 Ekim 2009 14:36
font boyutu küçülsün büyüsün


Avcılık Sertifikası İçin Duyuru

(AVCILIK SERTİFİKASI ALMAK İSTEYENLERİN DİKKATİNE)

İlimizde mevcut Av Hayvanı popülâsyonunun korunarak sürdürülebilir avcılık için. Avcı Eğitimi Kursu açılacak ve Kurs sonunda başarılı olanlara Avcılık Belgesi (Avcı Eğitimi Sertifikası) verilecektir. İlimiz avcılarının avlanma esnasında uymaları gereken Yaban hayatının kendi içerisinde kuralları ve doğal yasaları vardır. Yaban hayatının sürmesi, sistem içerisindeki kurallara saygı gösterilmesi ve doğal yasalar çerçevesinde oluşan dengenin korunmasına bağlıdır. Bu ise koruma ve kullanma dengesinin sağlanması ile mümkündür.

Bu nedenle biyolojik çeşitliliğin korunması için sürdürülebilir doğal kaynak yönetimi ilkeleri ortaya konulmuş,

Ayrıca her ülke avcılığı düzenleyen yasalar çıkarmıştır. Ülkemizde de avcılığı düzenleyen yasa 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunudur.

Avcılık ise insanlığın var oluşundan itibaren süregelen bir faaliyettir.

Geçmişte beslenme ve korunma ağırlıklı, günümüzde ise beslenmeden çok çalışma zamanlarından arta kalan zamanlarda yapılan, dinlenme ve eğlenmenin hedeflendiği bir hobi olarak yapılmaktadır.

Avcılıkta avcının yaban hayvanı ile yarışması avcı etiğinin temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle avcılık, akıllı kovalamaca olarak tanımlanmaktadır. Avcılığın diğer tanımı da akıllı eksiltmedir. Burada hasat yaklaşımı ile taşıma kapasitesinin üzerindeki hayvanların ekosistemden alınması söz konusudur. Bu nedenle İlimizdeki Avcıların 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunundan yasak olarak avlanmalarından ceza almamaları için

 32 (otuziki) saatlik kursa katılarak avcılık belgesi alarak Avlanmaları gerekmektedir.

19 Ekim 2009 Pazartesi açılacak olan Kursa katılmak içinde aşağıda istenilen belgelerle birlikte Çevre ve Orman İl Müdürlüğüne veya Halk Eğitim Merkezine müracaat etmeleri ilan olunur.

İSTENEN BELGELER:

1-Nüfus Cüzdan Fotokopisi

2-Öğrenim Belgesi

3-İkametgâh 

4-Sağlık Raporu

5-Sabıka Kaydı

MÜRACAAT TELEFONLARI:

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü: 0476 227 64 13

Taner TAZEGÜN

İl Çevre ve Orman Müdürü


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================