Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

Kaftancıoğlu Ailesinden, 1 Mayıs Yemeği...

Kaftancıoğlu Ailesinden, 1 Mayıs Yemeği...

Ev sahipliğini Dr. Canan Kaftancıoğlu ve Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu’nun yaptığı, panzerin, taşın ve gazın olmadığı, özgür düşüncelerin paylaşıldığı 1 Mayıs yemeğin de, Prof. Dr. Sırrı Bektaş, Prof. Dr. Gazi Aydın, Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Başka

10 Mayıs 2009 20:00
font boyutu küçülsün büyüsün


Ev sahipliğini Dr. Canan Kaftancıoğlu ve Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu’nun yaptığı, panzerin, taşın ve gazın olmadığı, özgür düşüncelerin paylaşıldığı 1 Mayıs yemeğin de, Prof. Dr. Sırrı Bektaş, Prof. Dr. Gazi Aydın, Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Cengiz Altınarık, Damal İlçesi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Dinçer Yılmaz ve Koyunpınarı Köyü Derneği Gençlik Komisyonu’da davetliler arasındaydı. Ev sahibi olarak söz alan Dr. Canan Kaftancıoğlu; Irksal, dinsel ve dilsel ayrımın olmadığı evrensel bir dille 1 Mayıs İşçi ve emekçi bayramını kutlamanın özlemini yaşadığını, temiz siyaset ve onurlu bir duruş sergilendiğinde, toplum ve bireyin yararına her şeyin değişebileceğini, temiz ve onurlu bir duruşla topluma önderlik edilmesi gerektiğini belirtti.

Dr. Canan Kaftancıoğlu: “Değerli konuklar, Kardeş soframıza hoş geldiniz. Sevgili eşim Dr.Ali Naki Kaftancıoğlu ile birlikte bu anlamlı gecenin ev sahipliğini yapmaktan onur duyduğumuzu belirtmek isterim. Birlikteliğimiz ve günün anlamı ile ilgili duygularımı izninizle sizlerle paylaşmak istiyorum.


Biliyoruz ki, at izinin it izine karıştığı dönemler vardır. Tüm Dünya dolayısıyla ülkemiz böylesi bir dönemi yaşamakta. Ama yine biliyoruz ki her gecenin, her karanlığın bir sabahı, bir aydınlığı var.


Bu aydınlığa ulaşmak için binlerce Şikagolu işçi, geçen yüzyılın sonunda, yakın tarihimizin en anlamlı savaşlarından birini vermişlerdir. Bu savaş, çalışma saatlerini azaltıp, üretilen değerlerin paylaşımını biraz daha hakça sağlamak için yaptıkları eylemdir. Tüm Dünya çalışanları için önemli, yol gösterici bu eylem günümüz 1 mayıs kutlamalarının somut kökenidir. Vicdan ve mantık sahibi her insanın haksızlığa başkaldırması ve kaldırana da destek vermesi gerekir. Emekçiler, yani beyaz ya da mavi önlüğü ile insanlığa kazanım sağlayan, çoğu zaman da hor görülen işçi, çiftçi kesimi bu bayramın asıl sahibidir.

Ülkemizde 1 Mayısların yaşanmış acı tarihine girmek istemiyorum. Yaşanmışlıkları ve verilen emekçi mücadeleyi hepimiz biliyoruz. Ama şunu belirtmek isterim, 1 mayısları üreterek, emekten yana olarak, inanarak kutlamalı ve içini doldurmalıyız ki sıradan içi boş bir ritüel haline dönüşmesin. Nasıl içini doldurabiliriz? İşte eli olmayanın aşta gözü olmamalı. Hacı Bektaş’ın kara kazanı gibi, kitlesel üretilen değerler hakça paylaşılmalı ve her şeyden önemlisi emeğin gücüne inanmalıyız.

 Yine ülkemizde hiç bitmeyen kriz, darbe, AB dayatması, terör, devalüasyon bahaneleri ile haksız bir üretim paylaşımı sürüp gitmekte. Baharın içimize doldurduğu enerji ile vicdanımızı susturamayıp bu haksızlığa artık dur demek gerektiğini düşünüyor isek elele vermenin zamanıdır. Bizler Esenyurt gecekondularına baharı getiremezsek bu savaşta yerimizi alamamış demektir. Karındaş değilsek de kardeşiz. Peygamber değilsek de hepimiz bu toplumun önderleriyiz. Topal karınca misali Kâbe’ye gidemesek de yolunda ölmeye en azından ben hazırım.

Cumhuriyet temelli, Atatürk ilkelerinden ödün vermeyen, vatan sevgisi dolu çocuklarla süslü, çağdaş hukuk çatısına sığınmış, herkesin kültürünü, dinini, folklorunu özgürce yaşayıp, yayacağı, üretmenin kutsanıp paylaşmanın hakça olacağı bir Türkiye içinde 1 Mayıs’ı kutlamak istiyorum. Bu isteği paylaştığına inandığım sizler unutmayın: yarın çok geç! Bugün 1 Mayıs işçi ve emekçi bayramı. Bayramı hak edenlerden olalım.


Hepinizin bayramını eşim ve şahsım adına kutlarım.” Dedi.

Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu ise, 1 mayıs işçi ve emekçi bayramını kutlayarak, dost yüzlü, çağdaş ve aydınlık yüreklerle tanışmanın ve aynı ortamı paylaşmanın onurunu yaşadığını belirterek, bu dost meclisine hepiniz hoş geldiniz dedi.


Prof. Dr. Sırrı Bektaş ve Prof. Dr. Gazi Aydın’ın 1 Mayıs ve eğitim üzerine konuşmaları konuklar tarafından ilgiyle dinlendi. Daha sonra söz alan Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Cengiz Altınarık; Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun Vakıf’da ki kütüphanenin tüm araç ve gereçlerini karşıladığını, her şeyi kendi imkânlarıyla yenilediğini belirterek, tüm konuklar önünde, “Doktor Canan Kaftancıoğlu’na sonsuz teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Öztürk Tatar ise konuşmasında, Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun bu davranışının, paylaşımcı, evrensel ve insancıl bir yürek taşıdığının göstergesi olduğunu belirterek, konuklardan, kütüphaneye kitap bağışında bulunulması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Sırrı Bektaş, Prof. Dr. Gazi Aydın, Ata Altun ve bazı konuklar, Dr. Canan Kaftancıoğlu’na teşekkürlerini sunarak, kütüphaneye kitap bağışında bulunacaklarını söylediler.

1 Mayıs yemeği, konukların toplumsal sorunlar üzerine sohbetleriyle sona erdi.

Haber: Ardahan'ın Sesi www.ardahaninsesi.net 

yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================