Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

CHP Damal Belediye Başkan Adayı Ergin Önal; “Damal Dünya kenti olacak”

CHP Damal Belediye Başkan Adayı Ergin Önal; “Damal Dünya kenti olacak”

30 Mart 2014 Yerel seçimler öncesi Siyasal Birikim Gazetesine açıklamada bulunan CHP Damal Belediye Başkan Adayı Ergin Önal; CHP 1 Nisanda büyük bir farkla iktidar olacaktır. Dedi.

19 Mart 2014 16:40
font boyutu küçülsün büyüsün


30 Mart 2014 Yerel seçimler öncesi Siyasal Birikim Gazetesine açıklamada bulunan CHP Damal Belediye Başkan Adayı Ergin Önal; CHP 1 Nisanda büyük bir farkla iktidar olacaktır. Dedi.

 

 

 

Damal CHP'nin doğudaki sigortasıdır diyen, CHP Damal Belediye Başkan Adayı Ergin Önal; Yerel seçimler çok farklı alıp,  genel seçimlerde Genel başkanımız Sn Klıçdaroğlu'nun başbakan olması için en çok oyu yine Damal'da vereceğiz. Dedi.

S.BİRİKİM: Bize Damal 'dan dan ve Damal için hazırladığınız projelerinizden bahseder misiniz?

E.ÖNAL: Öncelikle İstanbul'dan Damal'a kadar geldiğiniz için çok teşekkür ederim.

Gurbette Damallılar der biz Atatürk'ün köylüsüyüz bu nedenle sözüme Mustafa Kemal Mahallesi'nde çıkan Atatürk portresi hakkında bahsetmek istiyoruz.

 Atatürk'ü anlamlaştırmak için oraya büyük bir park yapmayı düşünüyoruz. Bundan dolayı önemli bir proje hazırladık;  Atatür'in suletinin çıktığı alanı yeşillendirip, cafe-restaurant tarzı bir yer yaparak insanların hizmetine açacağız.

Bunların dışında Damal ilçemizin alt yapı, üst yapı, ağaçlandırma, park sorununu çözme gibi projelerlerimiz hazır

Damal sürekli göç veriyor. Bizim bu göçü durdurmamız hatta dışarıdaki Şu tarih itibarıyla Damal'ın büyük bir çoğunluğu Damal dışında yaşıyor.

###Damal'a yazlık ev yapana destek sunacağız

Göçün geriye dönüş projemizin içinde Arsasını çok ucuza vermenin yanı sıra Alt yapının tamamen belediyemiz tarafından karşılanmak ürere yazlık villalar projemiz. Damallılar yazlık evlerin yapmak isterse o zaman Hayalimiz gerçekleşir ve mevsimlik doğduğu topraklarda buluşturacağız.

İnsanları buraya getirmemizdeki amaç ise yine Damal'ın kazanmasıdır. Çünkü buraya her gelen insan bir ev yapmış olsa; evi yapan usta para kazanır. Evi yaptıran kişi belediyeye vergi verecek; Belediye kazanır. Eve eşya alınacak; mobilyacı kazanır. Yani anlayacağınız her türlü Damal ve Damallılar kazanacak. Bu yüzden bu konu çok önemli.

Bunun dışında Damal'ın konaklama sorunu var. İlçemizde bir tane otel var ama bu Damal için yetersiz. Onu tekrardan restore edeceğiz. Belediyeye ait bir düğün salonu var. Onun üzerine bir toplantı salonu yapmayı düşünüyoruz. Damal 'da aileleriyle beraber sayarsak 300-350 tane yabancı memur, öğretmen, polis yaşıyor. Bunların oturup yemek yiyeceği bir restaurant veya cafe yok. Bunu da yine belediyenin imkânlarıyla çözmeye çalışacağız.

###Süt toplama merkezini kurcağız

Damal bir hayvancılık bölgesi. Etimiz, sütümüz, peynirimiz çok cüzi fiyatlara satılıyor. Bu fiyatları iyileştirmek için belediyeye ait toplama merkezini onaracağız. Ardından bir kooperatif ile çalışarak bu ürünlerin piyasa değerini yükseltip Damal'daki üreticilerin alın terinin hakkıyla almasını sağlayacağız

Damal'da alt yapı çalışmaları 2013 yılında başladı. Temmuz 2014 'te de bitmesi planlıyoruz. Alt yapı bittikten sonra Damal'ın imarını değiştirerek daha düzgün bir hale getireceğiz.

Genel olarak projelerimiz bunlar. 5 yıl içinde bu gibi projeleri hayata geçirmek istiyoruz.

S.BİRİKİM: Meşhur Damal bebekleri hakkında neler söyleyceksiniz?

E.ÖNAL: Ben Damal Kaymakamlığı'nda çalışırken köylere hizmet götürmekle ilgileniyordum. Orada zaten bu işle de ilgileniyordum. Halk eğitim ve Kaymakamlık iş birliği içinde bazı projeler yürütüyordu. Bebekler için kurslar açılıyordu. Fuarlara katılıyorduk. Dışarıdan gelen talepler doğrultusunda belirli bir fiyat karşılığında satıyoruz.

Yani bu bebekler konusunda reklamda veya pazarlamada bir sıkıntı yok. Sadece üretimde bazı eksiklikler var. Bunu da Belediye, Kaymakamlık ve Halk Eğitim Merkezleri iş birliği ile çözeceğiz.

###organik ürünlerimizi tanıtacağız

Bunun yanı sıra köylerde yapılan süt ve süt ürünlerimiz tamamen organik. Çünkü Damal ve çevre ilçelerde yapılan hayvancılık kapalı hayvancılık değil. İnekler serbest bir şekilde otlanıyor ve onlardan elde edilen süt de hiçbir katkı maddesi katmadan farklı ürünler yapılıyor. Biz de belediye olarak onların her türlü reklamını yaparak onlara ve Damal' a katkı sunmak istiyoruz.

S.BİRİKİM: Kadınların iş hayatına adım atmaları için herhangi bir projeniz var mı?

E.ÖNAL: Tabi ki de KOSKEP gibi kuruluşlarla beraber kadınlarımıza destek olacağız. Kadınlarımız içinde bu gibi atılımlar yapmak isteyenler olursa her zaman onlara destek sunmaya hazırız.

 "Festival geçmiş belediye başkanının Damal 'a kattığı en büyük değerdir."

S.BİRİKİM: Atatürk 'ün Gölgesinde ve İzinde Damal Müzik Festivali hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

E.ÖNAL: Bildiğiniz üzere Atatürk 'ün Gölgesinde ve İzinde Damal Festivali bir gün sürüyor. Bizim hedefimiz festivali birkaç güne yaymak. Festival en azından 2-3 gün olursa esnafımız daha çok faydalanır. Bu nedenle festivali daha da geliştirerek devam ettireceğiz.

 Sonuçta festival sayesinde Damal 'ın reklamı yapılıyor ve gurbetçilerimiz birkaç günlüğüne de olsa Damal ' a gelip katkı sunuyor.

S.BİRİKİM: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

E.ÖNAL: 11 yıl Ankara 'da devlet dairelerinde çalıştım. Hem eğitimim hem de çalıştığım kurumlar sayesinde proje hazırlama konusunda gayet tecrübeliyim. En azından bu hazırladığımız projeleri hayata geçireceğime inanıyorum ve Damal halkı da inanıyor. Çünkü ben dışarıdan gelmedim. Damal 'daydım ve Damallılar burada yaptıklarımı gördüler.

Tabi ki öncelikle seçilmek lazım. İnsanların beni ve partimi istemeleri lazım. Daha sonra bu projeler bir kişinin yapacağı projeler değil. Herkesten destek bekliyorum. Özellikle 10 bin tirajlı siyasal birikim gazetesinden destek bekliyorum.

Sinan ONAY/Damal/Siyasal Birikim


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================