Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

Melih Baran KILIÇ "Altındağ Turizmiyle ön planı çakacaktır."

Melih Baran KILIÇ

CHP Altundağ Belediye Başkan adayı M. Baran Kılıç "Birçok uygarlığın iz bıraktığı Altındağ’ın tarihi, turistik ve doğal güzellik değerlerini harekete geçirip rotalarını yeniden belirleyeceğiz. Altındağ en çok turizmden kazanan bir kent olacak.

16 Şubat 2014 17:10
font boyutu küçülsün büyüsün


M. Baran Kılıç "Birçok uygarlığın iz bıraktığı Altındağ'ın tarihi, turistik ve doğal güzellik değerlerini harekete geçirip rotalarını yeniden belirleyeceğiz. Altındağ en çok turizmden kazanan bir kent olacak.

 

 

 

 

 

 

Son yıllarda farklı bir turizm anlayışını arayan insanların, değişik alanlara doğru kaydığını görüyoruz. CHP Altundağ Belediye Başkan adayı M. Baran Kılıç, Bu nedenle  Ekoturizmin şuanda dünyada yükselen değerlerden olduğunu hepimiz biliyoruz.  Bu nedenle Altındağ' ın turizm değerlerini dünyaya anlatıp tanıtmak, yerli ve yabancı turistleri çekmek için yoğun bir gayret göstereceğiz. Dedi.

Bu çalışma kapsamında belediyemiz, çıkarılacak olan UNESCO etiketini taşıyacak. Kitap, broşür vb. materyalleri ilgililere ulaştırıp Altındağ'ı bir turizm kenti yapacağız." diyen Altındağ Belediye Başkan Adayı Melih Baran Kılıç konuşmalarını şöyle sürdürdü;

"Altındağ'da yeni bir belediyecilik anlayışını hayata geçireceğiz. Ben toplumun  her kesiminin başkanı olmak için yola çıktım. Altındağ'ı, Altındağ'ın kanaat önderleriyle, akil insanlarıyla birlikte yönetip kalkınmış, kendinden söz ettiren bir kent yapacağız.

"Altındağ Belediyesi'nin bütçesi iyi kullanıldığı zaman bütün sorunlarını çözecektir.  "

Belediyenin bir bütçesi var. Bundan önceki belediye başkanları döneminde yatırım %3, mevcut belediye başkanı döneminde % 40. Biz bu oranı %75 - %80 'e çıkarıp maddi kaynaklarımızı kentin geleceği için harcayacağız."

S.BİRİKİM: Altındağ' da yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekebilecek, kentin tarihi dokusunu ön plana çıkarıp turizmi geliştirecek bir projeniz var mı?

M. Baran KILIÇ: Ankara'nın tek tarihi kalesi , tarihi kalıntıların bulunduğu ilçe Altındağ'dır dır.Medeniyetler Müzesi burada, kale burada. Şuan ki belediye başkanının başlattığı restorasyon çalışmaları var. Onları da aynen devam ettireceğiz. Bunlara ilaveten Gordion ile kale arasına teleferik yapacağız. Teleferikten inip kaleden aşağı doğru inen tarihsel yoldan gidip Medeniyetler Müzesi 'ne varıyorsunuz. Böylelikle Ankara'yı havadan izleme şansını Ankaralılar vereceğiz.

###Belediye Yardımlarını anlamlaştıracağız

S.BİRİKİM: Altındağ için yeni projeleriniz var mı?

M. Baran KILIÇ: Öncelikli projelerimizden biri olan Altın Kartlar Projesi'nden bahsetmek istiyorum. Altın kart önemli bir sosyal sorumluluk projesi. Şuanda yapılan kömür, erzak, giyecek gibi yardımları, biz yeni bir yardım anlayışı ile geliştireceğiz. Bu altın kartları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıp, karta  her ay 400 tl yükleyeceğiz. Ancak bu kartlar sadece Altındağ esnafında geçerli olacak.

Bu şekilde dışarıdan toptan alıp halka dağıtmak yerine, kartı halka teslim edip, onlara gerçekten lazım olan ihtiyaçlarını Altındağ Esnafı'ndan almasını sağlayacağız. Bu proje ile, hem halkımızın ihtiyacını karşılayacak hem de Altındağ esnafımızın kalkınmasını sağlayacağız.

###Kentsel dönüşümde Altındağ  halkının yanında olacağız.

S.BİRİKİM: Kentsel dönüşüm  konusundaki projelerinizi açıklar mısınız?

M. Baran KILIÇ:   Altındağ gecekonduların yoğun olduğu bir bölge. Burada kentsel dönüşümün kimsenin hakkını yemeden, herkesin rızası olması koşuluyla gerçekleşmesi gerekiyor.

3 bin kişinin yaşadığı gecekondu bölgesini kentsel dönüşüm ile 8 bin - 10 bin kişi yaparsanız bu sefer ortaya trafik sorunu çıkar. Bunları planlayıp, programlayıp ona göre yapmak gerek.

Ayrıca Altındağ' da yapılan kentsel dönüşümde sıkıntı var. Büyükşehir 150 metrekarelik arsaya 150 metrekarelik ev veriyor. Ama Altındağ'da 250 metrekarelik arsaya 80 metrekarelik ev veriyorlar. Biz göreve gelince Yenimahalle modelini uygulayacağız Altındağ'da. Bu şekilde Altındağ'da yıllardır oturup tapusu olmayanları da mağdur etmeyeceğiz. Yanı hiç kimseyi mahallesinden sürgün etmeden yerinde dönüşüm yapacağız.

###Belediye Kadrosundaki eğitimli sayısını artıracağız.

Yönetim kadrosu olarak da fen işleri müdürü, fen işleri müdürü olacak. Yani ilgili üniversitelerde okumuş olacak. Eğer ki özel şirketler onların parasını verebiliyorsa belediyeler hayli hayli verir. Profesyonele yüksek ücret vermek kaybettirmez kazandırır.

###Eğitime ağırlık vereceğiz

S.BİRİKİM: Eğitim ile ilgili projeniz var mı?

M. Baran KILIÇ: Bu önemli bir soru. Ankara' da eğitimin başarılı olmasına karşın, Altındağ' da eğitim pek başarılı değil. Eğitimin gerilerde olması AKP'nin burada çok oy almasıyla da anlaşılabilir.

Biz önce Altındağ'daki eğitim seviyesini yükseltmek için üniversite sınavında ilk 20 bine giren öğrencilere okul hayatı boyunca belediye olarak maddi ve manevi destek sunacağız. Geçen sene 91 kişi idi bu sayı. Bizim hedefimiz 5 yılsonunda bu sayıyı bine çıkarmak olacak.

###Gençlik merkezleri boş alanlar değil  öğretmenlerimizin eğitim vereceği alanlara dönüşecek.

Bildiğiniz gibi dershaneler kapanıyor ve bununla beraber milyonlarca öğretmen işsizlik sorunu yaşayacak.  Altındağ belediyesinin yaptığı Gençlik Merkezleri var. Belki başarılı bir uygulama ama içleri boş. Buralar şu an sohbet amaçlı kullanılıyor. Biz buralara açıkta kalan öğretmenleri atayarak hem öğretmenlere destek olacağız, hem de buralarda ders vererek öğrencilerimizin sınavlardaki başarılarını katlayacağız. Bu sayede Altındağ'daki kaliteli eğitimin çıtası yükselmiş olacak

###Altındağ ' daki  işsizlik sıkıntısı çözeceğiz.

S.BİRİKİM. İşsizlik sorununu nasıl çözeceksiniz?

M. Baran KILIÇ: Önce işsizlerin eğitim sorununu çözmemiz lazım. Sonra iş sorununu çözeceğiz. Politikamızı bu şekilde kararlaştırdık.

Ben de sanayinin içinden geldiğim için eleman sıkıntısını biliyorum. Ayrıca sanayide çalışanların %80'ni Osmaniye 'den geliyor. Çünkü Ankara' da sanayide çalışabilecek eleman yeterli değil.

Bölgede çok büyük organize sanayi bölgeleri var ve bu organize sanayi bölgelerinde eleman açığı var. Organize sanayi bölgelerinde sertifikalı kurslar var ve eğitimler verilerek diplomasını alan elemanlara iş veriliyor. Ama Altındağ'daki dar gelirli vatandaşlarımız OSB gidip gelemiyorlar.

Biz Altındağ' dan o organize sanayi bölgelerine otobüsler kaldıracağız. Her gün öğle yemeklerini biz karşılayacağız ve onlara giyecek temin edeceğiz. Yani eğitimleri boyunca onlara destek sunacağız.

Bazı mesleki kurslarımızı da Altındağ'da yapacağız. Bunlar çok paralar isteyen şeyler değil. Altındağ ilçemizde zaten alt yapı var. Gençlik merkezleri yapılmış. Oraları mesleki eğitimler vererek vatandaşları yetiştireceğiz. Yani buraya bahçe yapalım, buraya park yapalım değil. Bunların bize geri dönüşü olmaz. Ama bizim projelerimiz hem halkın hem de Altındağ'ın gelişmesini sağlayacak. Eğitimli insanların sayısını arttıracağız.

###Mahallelerde Yerel halk meclislerini oluşturacağız.

Altındağ'ı, Altındağ'ın akil insanlarıyla yönetmek için mahallelerde, yerel halk meclisleri oluşturacağız. Belediye başkanının katıldığı encümen toplantılarına  mahalle muhtarları ve bu yerel halk meclis başkanları da katılacak. Bu sayede 420 bin nüfuslu Altındağ'ı kendi öz değerleriyle, halkıyla birlikte yöneteceğiz.

###Muhtarların ihtiyaçları belediye tarafından karşılanacak

S. BİRİKİM: Mahalle Muhtarları için bir projeniz var mı?

M. Baran KILIÇ: Bugünün şartlarında 600 - 700 lira maaş alıp 500 - 600 lira gideri olan bir yerde muhtarlar ikinci bir iş bulmak zorunda kalıyor.  Bu nedenle muhtarların hizmetleri bilmeden engelleniyor. Muhtarların sıkıntılarını çok iyi bilen birisiyim. Mahalle muhtarlıklarının telefon, internet, elektrik, su, doğalgaz gibi bütün ihtiyaçlarını biz karşılayacağız. Bizim bu projemizle artık muhtarlar sadece muhtarlıkla uğraşıp mahallelerindeki problemlere çözüm arayacaklar.

### Altındağ'ı sivil toplum örgütleriyle yöneteceğiz

S. BİRİKİM: Sivil toplum örgütleri için neler söyleyeceksiniz? Onlara herhangi bir vaadiniz var mı?

M. Baran KILIÇ: Sivil toplum örgütleri yani dernekler bence ikiye ayrılıyor. Bunlardan ilki dernekleri kahvehane gibi kullananlar. Onların benden bir şeyler beklediğini düşünmüyorum. Eğer değişim ve dönüşüm isterlerse her türlü katkıyı sunarız.

İkincisi ise sürekli politika üreten dernekler. İşte onlar öncelikle mahalle temsilcisi ve muhtarla görüşüp projelerini bize sunmaları halinde, onları birlikte hayata geçirmek için hareket edebiliriz.

S. BİRİKİM: Kars Ardahan Iğdırlı hemşerilerinize bir mesajınız var mı?

M. Baran KILIÇ: Tabii ki var. Ben bu ülkeye karşılıksız hizmet eden, tek kuruşunu çalmayan, hiçbir şaibeye bulaşmayan siyasi büyüklerimin izinde bir halk belediyeciliği yapacağım. Ne partimi ne de hemşerilerimi utandıracak hiçbir şaibeye bulaşmadan onurlu bir belediyecilik yapacağımdan dolayı bütün hemşerilerimden destek beliyorum.

###Melih Baran KILIÇ

Ardahan'ın Göle İlçesi nüfusuna kayıtlı Melih Baran KILIÇ, 1965 yılında Altındağ-Ankara'da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Altındağ 'da, lise öğrenimini Atatürk Lisesi'nde tamamladıktan sonra ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur.

Evli ve iki çocuk babası olan Melih Baran KILIÇ özel sektörde yönetici kademelerinde çalışmış,  2001 yılından sonra ticarete atılmış ve halen endüstriyel tesisler kuran bir anonim şirketinin ortağı ve yönetim kurulu başkanıdır.

Yaşar DOĞUKARA/Ankara/Siyasal Birikim

 


yorumlayorum ekle


Yorumlar (4)
 • VOLKAN TOSUNBAS / 29 Mart 2014 22:00

  BUYUK BASKAN

  Altindag seni bekliyor buyuk baskan.....
 • GÖKHAN KARAKOYUN / 27 Şubat 2014 17:28

  DEĞERLİ KÖYLÜMÜZ

  HER ZAMANKİ DİK VE ONURLU DURUŞUYLA İŞ HAYATINDAKİ BAŞARISININ AYNISIN ALTINDAĞIN KALKINMASI İÇİN UYGULAYACAĞINDA SÜPHEMİZ YOKTUR.KENDİSİNE KUYTUCA KÖYLÜLERİ OLARAK BAŞARILAR DİLERİZ.
 • Yusuf SELİMOĞLU / 20 Şubat 2014 17:20

  Hep Beraber Zafere

  planlı, adımlarını sağlam atan ve Altındağ'ın gerçekten hizmet almasını sağlayacak tek aday, yolun aydınlık ve açık olsun.
 • Ean BÜYÜK / 16 Şubat 2014 21:40

  Her zaman en iyisi

  Değerli dostum, her zaman en iyisini yapacak karaktere sahip, Altındağ için bir nimet.Başarılar diliyorum.======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================