Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

Hedefimiz Sıfır Yoksulluk

Hedefimiz Sıfır Yoksulluk

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekinle kendi makamında ziyaret ettik. Kendisine partinin çalışmaları ve ana muhalefet olarak önümüzdeki seçimler hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

30 Eylül 2008 17:20
font boyutu küçülsün büyüsün


 

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekinle kendi makamında ziyaret ettik. Kendisine partinin çalışmaları ve ana muhalefet olarak önümüzdeki seçimler hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

 

S. Birikim: Sayın Tekin; iktidar partisi AKP yoksulluk politikası uygulamakta. Bu politikanın da amacı insanları yoksullaştırıp kendine bağlamaktır. Bu bağlamda iftar çadırları ve erzak yardımı gibi tek seferlik ve sunu yardımlar yaparak halkın gözünü boyamaktalar. Ana muhalefet partisi olarak sizin AKP'nin bu politikasına karşı bir anti politikanız var mı?

G. Tekin: Burada bir şeyi düzeltmemiz gerekiyor. O da AKP bu yardımları kendi cebinden, babasının hayrına yapmıyor. AKP bunları Devletin kasasından yapıyor. Bu yönteme ne zaman başladılar, 1992–1993 yıllarında başladılar ve 17 yıllar bu politikayla halkın iliğini kurutuyorlar. İftar çadırlarında alay eder gibi insanları kandırıyorlar. Sanki bütün yıl ramazandan oluşuyormuş gibi ramazanlarda insanlara yardım ederek göz boyuyorlar. Hadi diyelim bir ay ramazandan dolayı insanların karnı doydu ya 11 ay ne yapacak bu insanlar. Bir iktidar bunca yıl bu kadar yoksula çare bulamamışsa, böyle taşıma suyla değirmen dönmez. Biz CHP iktidara geldiğimizde ilk etapta sıfır "yoksulluk politikasını" uygulayacağız..Yani mamacımız  bu ülkede ki yoksullardan oluşan bir zümre bırakmamaktır. Geçici yardımlarla halkı kandırmayacağız. Ve bu geçici yardımlar için devletin ekonomisini çıkmazlara sokmayacağız. Örnek verecek olursak, AKP'nin 2007 seçimlerinden önce kömür ve erzaklara harcadığı paralar bütçede 5 milyar dolar açık yaratı. Gazetelere yansıdı. Bu bir yıl içerisinde devletin kasasından harcanan para..Tabı bu paralar, yapmış oldukları çalışmalarda gördük ki hep kendi yandaşlarına verilmekte. Ve verdikleri erzakları da kendi marketlerinden almaktalar.. Görünen o ki bu 5 milyar doların bir kısmı yoksul vatandaşımıza, önemli bir kısmı ise kendi yandaşlarına gitmiş. Şimdi bu anlayışla bu toplumu dönüştürmek mümkün değil. Bu sefalet anlayışıdır, Sefalet anlayışı da Türkiye'nin vazgeçilmezidir. Bu 5 milyar doları biz yoksul insanlara bağış olarak ödeseydik daha güzel olurdu..

###Bu ülkede 10 milyon insan yoksul ve aç 

Bu ülkede 10 milyon yoksul açlık sınırıyla karşı karşıya. 2 milyon insan açlık sınırının altında evine ekmek girmiyor. Diğer taraftan bu iktidar 7 yıldır iktidarda. 7 yılda bir iktidar çok şey değiştire bilir, ülkeyi zirveye de taşıya bilir aşağıda düşüre bilir. Maalesef bu hükümet aşağı itti. Gittikçe işsizlik çoğalıyor mu çoğalıyor, yoksulluk çoğalıyor mu çoğalıyor, kim mutlu sadece bir azınlık zümre ve yandaşları. Mübarek bir ayda ellerine poşetleri alarak insanlara yardım ediyormuş gibi görünüp onların dini duygularını sömürmek kadar ayıp bir şey yoktur. Bu iktidar ayıbın en büyüğünü yapıyor. Kaldı ki bu iktidarın Dinle ve Müslümanlıkla bir ilgisi kalmamış. Bu Ülkenin Cumhur Başkanları, Başbakanları 7 yıldızlı otellerde tatil yapıyorlar Kendi ailelerindeki şatafatları tüm Türkiye görüyor. Hani bizim dinimiz derdi komşun açken sen tok yatmayacaksın. Bunlar toklar ya zannediyorlar herkes tok. Herkes tok değil. Bu yoksulların tokadı çok kötü olacak. Hani diyor ya Başbakanımız Allah'ın sopası yok, evet Allah'ın sopası yok ama yoksulun sopası var.

S. Birikim: Şimdi Efendim Bazı Belediye Meclis üyesi CHP arkadaşlarımız çıkarcı davranıyor. Yakaladığımız yolsuzluklarda destek sunup arkamızda durmuyor. Bu konuda ki görüşlerinizi alabilir miyiz?

G. Tekin: Bu bence haksız bir eleştiri. Tabi bizimde içimizde bazı sorunlular çıkacak, sonuçta bu bir kitle partisi. Ama şu anda İstanbul CHP olarak 247 tane dava açmışız, 1000 üzerinde itirazlarımız var. Ve her ilçede arkadaşlarımızın çok ciddi çalışmaları var. Yeterlimidir elbette bazı yerlerde yetersizdir. Ama buna rağmen bütün bunların tek sorumlusu, bu arkadaşlarımız değil. Hani Anadolu'da bir söz var: "Eşeği döveceğine semerini döv" diye. Şimdi bu şehrin Belediye başkanı kim AKP'. O zaman niye AKP'li Belediye Başkanı eleştirilmiyor da, CHP Meclis üyesi eleştiriliyor. Şimdi İzmir'de böyle bir şey olsa Hey AKP Meclis üyesi sen nasıl böyle bir şey yaptın mı derler, yoksa CHP Belediye Başkanı sen nasıl böyle bir şey yaptın mı derler. Kenti kim yönetiyorsa Sorumlusu o dur. Ortada bir cinayet varsa önce katile sorasın sonra görgü tanığına sorarsın. Bu olaya bu şekilde bakmakta yarar var. İnşallah halk bu çürümüşlüğü önümüzde ki dönemde 2009 seçimlerinde indirecek.

Ani bir seçim planına CHP hazır.

S. Birikim: Cumhuriyet Halk Partisinin şu andaki seçim çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

G. Tekin: Şu anda bizim gerek örgütlerimiz, gerek seçim ofislerimiz tam teşkilat hazır. Sandık sorumlularımızın eğitimlerini yaptırıyoruz, İki ay içerisinde hepsinin eğitimi tamamlanacak. Düğmeye bastığımız anda bütün ilçe örgütleri harekete geçecek durumda. Ani bir seçim planına CHP hazır.  

###İstanbul'un % 60 kaçak yapı

S.Birikim: Sayın Tekin kentimiz kimliksizleştiriliyor; kentin kimliği yok oluyor, kaçak yapılar devam ediyor,  kentin yoğunluğu hesap edilmeden; büyük planlı, kapasiteli konutlar yapılıyor. Bu kötü gidişatı önlemek için parti olarak ne yapmayı düşünüyorsunuz?

G. Tekin: Bunu Somutlaştıran Sayın Belediye Başkanımız Kadir Toptaş'tır, 17 Ağustos depreminin yıl dönümünden İstanbul'un % 60 kaçak yapı olduğunu kendi söyledi.Düşünün ki Londra'nın Belediye bakanı dese ki Londra'nın %60 kaçak yapı, bakın o adamı ikinci gün koltuğunda tutuyorlar mı.  Bir Belediye Başkanı kalkıp da İstanbul'un %60 kaçak der, daha sonra utanmadan İstanbul 2010'da Kültür Başkenti olacak diye pankart asarsa adama gülerler.. Pars 50 milyon turist alıyor. İstanbul'un 100 milyon turist alması gerekiyor. Sen Böyle mi Kültür başkenti olacaksın, sen böyle mi turistleri şehrimize çekeceksin. Bu şekilde sadece dünyayı kendimize güldürürüz.

###Bilim Adamları; Melen'de çok büyük bir sorunun var

S. Birikim: Sayın Tekin, suyumuz yok ve hükümetin çok ciddi çalışmalarını da görmüyoruz. Bir Melen suyu var herkes onu konuşuyor yeterli gelecek midir?  siz eski bir belediyeci olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz?

G. Tekin: Ben il Başkanı olduğum tarihten itibaren Türkiye'nin yetiştirdiği çok önemli bir bilim kurulunda yer alıyorum. 6 ay önce bu Melen Çayı'nın açılışı yapıldığında sayın Başbakanımız ve Belediye Başkanımız açıklama yaptılar. Dediler ki İstanbul'un 40 yıllık su sorunu bitti. Bilim Adamları ise mümkün değil nasıl olar dediler. Ben nasıl olur Bunlar pankart falan asmışlar 40 yıllık suyumuz varmış diye dedim, hayır dedi bilim adamları bir yıllık suyumuz bile yok. Bunun üzerine biz su sem sempozyumu yaptık. 40 tane bilim adamının çalıştığı bir sempozyum ve çok ciddi çalıştılar. Sonucunda da  Melen'de çok büyük bir sorunun olduğunu söylediler. Önce Başbakan bu sempozyumu ağır eleştirdi, peşine Belediye Başkanı çıktı iftira atıyorlar bizim su sorunumuz yok dediler. 3 ay sonra Belediye Başkanımız çıktı 90 günlük soyumuz kaldı dedi. Allah aşkına böyle bir anlayış olabilir mi. Siz 8 ay önce 40 yıllık su sorunumuz bitti diyeceksiniz, sadece bitti demeyecek pankart asacaksınız, üst geçitler kamu alanları adeta AKP'ye tahsis edilmiş gibi kullanacaksınız. Sonrada döneceksiniz pardon 90 günlük suyumuz kaldı. Halk bu yalanları görüyor ve hesabını soracaktır. Biz CHP olarak iktidara geldiğimizde her şeye bilimin ışığında bakacağız ve bilimin öngördüğünü uygulayacağız. .

Bir gecede Bütün AKP ile ilgili pankartları yazıları indirmek zorunda kaldılar.

S. Birikim: Sayın Tekin AKP’liler köprülere Pankartlarını Asılıyorlar kanunla mı yapıyorlar,  bu masrafları kim ödüyor?

G. Tekin: Ne parası ne kanunu ya burası Tanzanya. Ben İstanbul Büyük Şehir Belediyesine yazı yazdım dedim ki kardeşim bu afiş astığınız yerler kamu alanları siz kamu alanlarını bir siyası partiye tahsis edemezsiniz bu suçtur ve ben  hepsini tespit ettim. Ben her geçtiğim köprüde bir siyasi partinin amblemini görmek zorunda mıyım.  Asıyorsanız her partiye eşit bir şekilde yer vermek zorundasınız. Bana yazı göndermişler: CHP İstanbul il Başkanlığına ilgili yazınız değerlendirilmiştir ve size de beş tane yer tahsis edilmiştir. Aradım dedim kardeşim sen 300 tane kullanıyorsun da bana neden 5 tane kullandırıyorsun. Daha sonra sıkıştılar pazarlık yapıyorlar 10 olsun falan hayır kardeşim dedim eşit olacak yada sizde kullanmayacaksınız. Ve Bir gecede Bütün AKP ile ilgili pankartları yazıları indirmek zorunda kaldılar.

İbrahim Küpeli/Siyasal Birikim


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================