Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

Özbaykız; Yoksulluk Digor’u kuşatmış

Özbaykız; Yoksulluk Digor’u kuşatmış

Digor ilgisizlik yüzden 60 yıldır göç vermektedir diyen ; ÖzEmeksan İnşaat Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Binali Özbaykız;Digor ve köylerinin boşalması benim gibi bütün Digorluların içini acıtıyor. Dedi.

5 Kasım 2013 12:22
font boyutu küçülsün büyüsün


1953 Yılında ilçe olan Digor’un gelişip, büyümesi için daha doğrusu, kimlikli bir kentin kimliğine kavuşması için yatırım yapılması noktasında siyasiler ihmalkar davranmıştır diyen ÖzEmeksan İnşaat Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Binali Özbaykız; Digor ilgisizlik yüzden 60 yıldır göç vermektedir. Digor ve köylerinin boşalması benim gibi bütün Digorluların içini acıtıyor. Dedi.

 

Kars Ardahan Iğdır’ın sesi Siyasal Birikim Gazetesinin sorularını yanıtlayan Öz Emeksan İnşaat şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Binali Özbaykız; Yetkililer, siyasiler, Diogr’un göç vermemesi için, devlet ve özel teşebbüsü yatırım yapmaya yönlendirmelidir. Dedi.

Digor yerel kaynaklarıyla kalkınmaya başlayacak

S.BİRİKİM: Digor’da kronikleşmiş bir hal alan göç, nasıl durdurulacak. İş adamı olarak görüşleriniz nelerdir?

B. ÖZBAYKIZ: Bir bölgenin alt yapısı bitirilmediği müddetçe yatırım beklemek mümkün değildir. Yani devlet yol, su ve organize sanayi bölgesini kurduktan sonra Özel teşebbüs yatırım yapar. Yoksa bu haliyle Digor’ a yatırım yapılmasını beklemek hayal olur.

S.BİRİKİM: Kalifiye elaman olmayınca yatırımcı nasıl üretecek?

B. ÖZBAYKIZ: Güzel bir soru Ben “Organik Tarım Organize Sanayinin” kurulmasından bahsetmiştim, Bu gün dünya organik tarım ürünü arıyor, bulamıyor.  Digor İlçemiz gübre yüzü görmemiş, organik ürünlerin yetişeceği bir araziye sahip. Digor’da vatandaşı bu üretime yönlendirmek için devlet yatırım yaparsa, o vakit Dünyanın gözü Digor’da olur. O zaman Digor’da kazanır, Türkiye’de kazanır.

S.BİRİKİM: Devlet Nasıl bir yatırım yapmalı?

B. ÖZBAYKIZ: Bir yerde Kalkınma yerel kaynaklarla olur. Bu gün Digor ilçemizde 11 bilemedin 20 dekar sulu arazisi varken 380.000 dekar Susuz arazi var. Yanı atıl haledeki bir arazı var. Devlet bu 380 bin susuz araziyi sulama kanallarıyla sularsa o zaman üretilen ürünler, sılaj yemler Digor’da yeter, Türkiye’ye de yeter.

 

Hayvancılıkta yeni bir soluk lazım

Öncelikle hayvancılığın gelişmesi için önce İthal et ve kacak durdurulmalı

Diğer yandan Hayvan ırkının değişmesi gerekir. Bu gün Hazreti Adem’den kalma yöntemler ve dededen miras hayvan ırkıyla idare eden bir toplumuz. Şu anda itibariyle 1100 adet büyük baş hayvan, 26.200 adet küçükbaş hayvan mevcut. Ot ve saman yedirdiğimiz için süt verimi çok düşük. Eğer Sulu tarım başlarsak ekilecek mısır ve diğer ürürlerden elde edilecek slaj yemlerle süt ve et verimini ikiye katlarız. Bu şekilde hayvancılığa yeni bir soluk getirilir ve göç durdurulur.

Öz Emeksan İnşaat şirketi İzmir’i güzelleştiriyor

S.BİRİKİM: Digor’a gidince kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

B. ÖZBAYKIZ: Türkiye’de yatırım yapılan göç alan illerin İnşaat sektörü çok görkemli. Bizde Öz Emeksan İnşaat şirketi olarak İzmir ilimizde yaptığımız kaliteli ve görkemli inşatlarımızla İzmir’i güzelleştirmek daha görkemli b ir ket yapmaya çalışıyoruz.

Şehirler güzelleşirken, Digor ilçemizin göç vermesi, Kentin kenar mahallelerinde Hayvancılığın yapılması bizi çok üzmekte. Ama Digor’da bir konut ihtiyacı olursa bir kont projesi sunulursa Emeksan İnşaat şirketi olarak gereken yatarımı yaparız.

Digor belediyesine maddi yardım artırılmalıdır

S.BİRİKİM: Digor ilçesi hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

B. ÖZBAYKIZ: Yoğun göç veren Digor ilçesinin nüfusunun 3000 bin olmasından dolayı ayda İller bankasından 30-40 bin lira geliyor. Bu para Digor belediyesinin çalışmalarının maşını ancak karşılar. Digor’a hizmet etmek için yani alt yapısını bitirmek için ayrı bir ödenek lazım. Yoksa gelen yardımlarla hiçbir hizmet yapılamaz.

Bir ay önce Digor’a gittim 4 trilyonluk bir alt yapı projesinin yapım aşamasında olduğunu duydum çok sevindim. Bu proje 60 yıl önce yapılmalıydı.

30 yıl sonra Digor’a gidince hiç gelişmediğini, aksine köy kent karışımı bir görünüme büründüğünü görmek beni üzdü.

Digorlular Digor’a sahip çıkılmalı

S.BİRİKİM: Digor’dan göç eden gurbette ki zengin Karslılar  

B. ÖZBAYKIZ: Ben Digor’un Dolaylı Köyünden 30 yıl önce gurbete göç ettim. 30 yıl önce bıraktığım gibi aynen duruyor. Göç Digor’u perişan etmiş. Gönül isterdi ki gelişmiş bir ilçe olsun. Şimdi benim gibi göç eden ve çok zengin olan Digorlular var. Digor belediyesi ve Digor ilçe ve köy dernekleri Türkiye’deki Digorlu işadamlarını buluşturacak bir yemekli toplanı düzenleyip, Bu gecede sorunlar, eksikler raporlar halinde Digorlu iş adamlarına sunulmalı ve kalkınması için destek istemeli.

İkinci olarak Digor belediyesi ve Gurbetteki gelişmiş belediyelerle Kardeş belediye olunmalı. Bu şekilde ilçesine yatırım kazandıran birçok belediye var.   

Melek Küpeli/İzmir/Siyasal Birikim

 


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================