Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

TUZLUCA BARAJI IĞDIR’A HAYAT VERECEK

TUZLUCA BARAJI IĞDIR’A HAYAT VERECEK

Kars Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü Hayati Çelenk, Iğdır Sulama Birliği Başkanı Dadaş Yaltı, Tuzluca İlçesi, Karakoyunlu ve Aralık ilçeleri sulama birliği başkanları vatandaşlarla birlikte Iğdır Ovası’nın sulanmasını sağlayacak Aras Nehri üzerine ya

29 Nisan 2013 10:25
font boyutu küçülsün büyüsün


Kars Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü Hayati Çelenk, Iğdır Sulama Birliği Başkanı Dadaş Yaltı, Tuzluca İlçesi, Karakoyunlu ve Aralık ilçeleri  sulama birliği başkanları vatandaşlarla birlikte Iğdır Ovası'nın sulanmasını sağlayacak Aras Nehri üzerine yapılacak olan baraj alanında gezi ve inceleme yaptı.

Tacettin DURMUŞ – Halet ÖZTÜRK/Tuzluca/Siyasal Birikim

DSİ Bölge Müdürü Hayati  Çelenk, Ermenistan sınırında Aras Nehri üzerine baraj yapacaklarını ve buradan elde edilecek su ile Doğu'nun Çukurovası olarak nitelendirilen Iğdır Ovası'nın sulanacağını müjdeledi.


Projenin detaylarını anlattı

Çelenk, Ermenistan sınırına 1200 metre yakınlıkta, 45 metre yükseklikte bir baraj yapmayı planladıklarını ve böylelikle Iğdır'ın Tuzluca ilçesine bağlı Yukarı Çıyrıklı Köyü'nde Aras Nehri'ne dizgin vuracaklarını kaydetti. Çelenk, ayrıca, bu barajla Iğdır ovasındaki kuraklıktan doğan sıkıntıyı ortadan kaldırmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi. 

Projeden Yukarı Cıyrıklı ile birlikte Başköy, Ağabey ve Donandı köylerinin de olumlu etkileneceğine dikkat çeken Çelenk, "Türkiye'de baraj olmayan tek il Iğdır. Iğdır Ovası'nda yaklaşık 700 bin dönüm arazide su sıkıntısı çekiliyor. Aras Nehri'nden yılda 1 milyar 600 milyon metreküp su geçiyor. Barajda 285 milyon metreküp su toplayacağız, gerisini bırakacağız. Böylelikle Iğdır Ovası'ndaki tarım alanları suya doyacak. Projemiz hızlı bir şekilde gidiyor, yüklenici firma tarafından proje ihalesi yapıldı. Proje ihalesi tamamlanır tamamlanmaz, yapım ihalesi olacak. İhale bu yıl içinde yapılacak. 4 yıl içinde tamamlanacak. Öncelikle amacımız burada bu barajı yaptığımız zaman bölgeye etkisinin araştırmasını yapacağız. Raporları hazırlayacağız. Buradaki vatandaşların taşınması sırasında sulak alan altında kalan alan sahiplerinin yeni araziler kazanması için sulama alanları oluşturacağız. Suyu onlara götüreceğiz. Baraj konusu gündemimize yeni girdi."dedi.

Çiftçiler Barajın Yapımını Bekliyor

Yapılacak olan baraj ile Çıyrıklı Köyü, Başköy, Ağabey ve Donandı köyünün %10'unun sular altında kalacağını ifade eden Iğdır Sulama Birliği Başkanı Dadaş Yaltı da, "Iğdır ülkemizin ve bölgenin, coğrafi konumu, toprak yapısı, ürün çeşitliliği ve sulanabilir tarımsal alanının genişliği açısından önemli bir yere sahiptir, konumu itibariyle kendine has mikro iklimli bir iklime sahip olmakla beraber karasal iklim koşullarının hüküm sürdüğü bir konumdadır. Yıllık sıcak ortalaması, içinde bulunduğu bölgenin çok üzerinde olup, aldığı yağmur suyu yetersizdir. Su ihtiyacı oranı yüksektir. İlin su ihtiyacının yağmur sularıyla giderilemiyecek olup, su ihtiyacının yetkili birimlerin teknik çalışmalarıyla desteklenmesi bir zorunluluktur. Iğdır Ovası, verimli topraklarıyla yılda üç kez mahsul alınabilmesine olanak verecek durumdadır.
Bölgenin su ihtiyacının kaynağı olan Aras Nehri ve Arpaçay suları ülkemiz ve Ermenistan tarafından birlikte kullanılmaktadır. Nisan-Mayıs aylarının dışında bölgeyi besleyen bu iki nehrin suyu da azalmaktadır. Dolayısıyla bu dönemin verimliliğini daha uzun bir döneme yayacak kalıcı tedbirler alınması gerekmektedir.

Tarım Arazilerine Fayda Sağlayacak

Yeşil Iğdır Sulama Birliği olarak; Yapılacak araştırma ve teknik incelemelerle birlikte yapımı en uygun yerde, Tuzluca ilçesinin sınırları içerisinde tarımsal sulama amaçlı bir barajın,yani Tuzluca Barajı'nın yapımı konusunda zaman yitirilmeden harekete geçilmesinin hayati önem taşıdığına inanmaktayız.Bir takım soru işaretlerine sebep olmaması açısından belirtmeliyiz ki,halk arasında Ünlendi Barajı olarak bilinen durum tarımsal ancak daha çok içme suyu projesi olup, öneride bulunduğumuz ve yapımını zorunlu gördüğümüz Tuzluca Barajı ile aynı baraj değildir.Yapımını hayati gördüğümüz Tuzluca Barajı tarımsal amaçlıdır ve gerçekten de ilimiz için hayati öneme sahiptir."şeklinde konuştu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================