Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

Kars Demokrat Dernekler Federasyonun Şöleni Görkemli Geçti

Kars Demokrat Dernekler Federasyonun Şöleni Görkemli Geçti

Merkezi Ankara’da olun, Kars Demokrat Dernekler Federasyonu’nca Ankara’da Gerçekleştirilen 3 Kars Kültür Şenliği’nde Karslı Hemşerilerimiz doyasıya Eğlendiler...

3 Ocak 2013 15:31
font boyutu küçülsün büyüsün


Kars Demokrat Dernekler Federasyonun Şöleni Görkemli Geçti

Merkezi Ankara'da olun, Kars Demokrat Dernekler Federasyonu'nca Ankara'da Gerçekleştirilen 3 Kars Kültür Şenliği'nde Karslı Hemşerilerimiz doyasıya Eğlendiler...

Kars Demokrat Dernekler Federasyonu'nca geleneksel hale getirilen "Kars Kültür Şenliği"nin Üçüncüsü bu yıl 15 Aralık 2012 tarihinde Ankara Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.

Şenlik'e binlerce Karslı Hemşerimizin yanı sıra Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi YAŞAR, Çankaya Belediye Başkanı Bülent TANIK, Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Haydar ULUSOY, partilerin il ve ilçe teşkilat yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda milletvekili katıldı.

Şölen'de Bursa Milletvekili Kemal EKİNCİ, Denizli Milletvekili İlhan CİHANER, Ankara Milletvekilleri Levent GÖK ve Bülent KUŞOĞLU, Kocaeli Milletvekilleri Haydar AKAR ve Mehmet Hilal KAPLAN, İzmir Milletvekilleri Erdal AKSÜNGER ve Musa ÇAM, İstanbul Milletvekili Celal DİNÇER, Ali ÖZGÜNDÜZ, Kahramanmaraş Milletvekili Durdu ÖZBOLAT, Sakarya Milletvekili Engin ÖZKOÇ, Erzincan Milletvekili Muharrem IŞIK, Hatay Milletvekilleri Mevlüt DUDU ve Hasan AKGÖL'ün toplu olarak salona giriş yapmaları katılımcılardan coşkulu alkış aldı.

Şenliğe, önceden planlanmış programı nedeniyle katılamayıp çelenk ve mesaj gönderen CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU'nun mesajı salonda dakikalarca alkışlandı.

Ege Kars Demokrat Dernekler Federasyonu'nun yanı sıra Ankara'da bulunan KARS-FED'in dışındaki on altı Kars ve Ardahan Yöre Derneklerinin tamamına yakınının yönetici ve temsilcilerinin Şenliğe katılması güzel bir birlik ve beraberlik görüntüsünü oluşturdu ve mesajını verdi.

Federasyonun hazırlattığı iki Kars tanıtım filminin salonda gösterilmesi, kaşarı ve ozanları ile tanınan Serhat İlimiz Kars'ın bilinmeyen tarihi-coğrafi ve kültürel zenginliklerini ortaya koydu. Kars'ta doğup büyüyen birçok hemşerimiz, izledikleri filmlerden sonra, Kars İlimizin birçok yönünü şimdiye kadar tanımadıklarını ve bundan sonra Kars'ı daha yakından tanımaya ve tanıtmaya çalışacaklarını söyledi. Tanıtım filmleri Milletvekillerinin yanı sara diğer konukların da büyük ilgisini çekti.

Gecede, KARS-FED'in Kurucu Başkanı Doğantürk ŞİMŞEK'e bir teşekkür plaketinin verilmesi ve Federasyonun kurucuları olan Beyzade GÜZELCAN, Rıza BİNGÖL, Musa BİLGEN ve Süleyman GÜNEŞ'in isimlerinin yad edilerek kendilerine teşekkür sunulması da Kars geleneklerinden hatırşinaslığın güzel örneklerini oluşturdu.

Şenlikte ayrıca KARS-FED'e üye onyedi Derneğin ortak kararıyla, hemşerilerimiz olan Bursa Milletvekili Kemal EKİNCİ ile Denizli Milletvekili İlhan CİHANER'e "Onursal Üyelik Beraatı" verildi.

Kars Demokrat Dernekler Federasyonu Başkanı Tuncay SÖNMEZ, Şenliğin açılışında yaptığı konuşmada; "Uygarlıkların kesişme noktasında bulunan Kars İlimizin kuruluş tarihçesi 2 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Diye konuşmasını Önemli tarih gezintisiyle süsledi

Salona asılan "Okunacak en büyük kitap insandır." "Farklılıklar ayrılık değil zenginliktir." "Sevgi, barış temel ilkemizdir." "Demokratik, özgür ve eşit bir toplumda yaşamak istiyoruz." "Bir oralım, iri olalım, diri olalım." "Dünyadaki her şey kadının eseridir." "Gençler!
Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız." pankart ve dövizler ile demokrasi ve eşitlik mesajları verildi. Kars kültüründe kadınlara ve  gençlere verilen değer ortaya konuldu.

Şenlikte sahne alan Mustafa ÖZARSLAN, Selma GEÇER, Erdem ŞİMŞEK, Gülperi ÖZTÜRK ve  Elif YALÇIN ÜLGER  ile Grup Yıldızım şarkı ve türküleriyle, Çankaya Belediyesi HOY-TUR ekibi folklor gösterileriyle  katılımcılara müzik ziyafeti çekti. Binlerce hemşerimizin aynı anda halaya kalkması görülmeye değer bir manzara oluşturdu. Gecede Ozan Cevlani ve  Nazım Hikmet'ten okunan şiirler, katılımcılara aynı zamanda şiir ziyafeti verdi.

        Şenlikten geç saatlerde ayrılan binlerce hemşerimizin ortak dileği, bu tür etkinliklerin daha sık sık yapılması ve diğer illerin gerçekleştirdiği gibi Ankara'da Kars İlimizi tanıtan bir "tanıtım günlerinin düzenlenmesi" oldu.

Yaşar Doğukara/Ankara/Siyasal Birikim


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================