Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

'DÜNYA GÖÇMEN KUŞLAR GÜNÜ' KUTLANDI

'DÜNYA GÖÇMEN KUŞLAR GÜNÜ' KUTLANDI

2006 yılından beri mayıs ayının ikinci hafta sonu tüm dünyada, Dünya Göçmen Kuşlar Günü olarak kutlanıyor.

13 Mayıs 2012 12:36
font boyutu küçülsün büyüsün'DÜNYA GÖÇMEN KUŞLAR GÜNÜ' KUTLANDI

2006 yılından beri mayıs ayının ikinci hafta sonu tüm dünyada, Dünya Göçmen Kuşlar Günü olarak kutlanıyor.

Tacettin DURMUŞ / KARS

Göçmen kuşların ve yaşam alanlarının korunmasına yönelik farkındalık yaratmayı amaçlayan etkinliklerle kutlanan Dünya Göçmen Kuşlar Gününde Dünyanın çeşitli yerlerinde kuş festivalleri, eğitim çalışmaları ve kuş gözlem etkinlikleri düzenleniyor.

KuzeyDoga Derneği de 2005 yılından beri Kars ve Iğdır’da yürüttüğü kus halkalama faaliyetleriyle yaklaşık 40,000 kuş halkaladı ve göçmen kuşların araştırılması ve korunması için çok önemli veriler topladı.

KuzeyDoga Derneği’nin düzenli olarak yürüttüğü Iğdır Aras Nehri ve Kars Kuyucuk Golü Kus Araştırma ve Eğitim merkezlerinde, yarım kilometreyi gecen uzunlukta ağlarla her sene binlerce kus yakalanıyor, tanımlanıyor, halkalanıyor, ölçülüyor ve tekrar doğaya salınıyor. Bu çalışmalar sayesinde, Kuyucuk Golü’nde 223 kus turu, Aras Nehri Yukarı Çıyrıklı sulak alanında ise 227 kus turu tespit edildi. KuzeyDoga Derneği ve Kafkas Üniversitesi’nin ortak araştırmalarıyla bu sayılar halen artıyor. Kuyucuk Golü Doğu Anadolu'nun ilk Ramlar alanı olmasına rağmen, maalesef Aras Nehri kıyısındaki ayni derecede zengin sulak alanlar korunmuyor. KuzeyDoga Derneği’nin kus araştırma çalışmaları sayesinde Türkiye kus türlerinin yüzde 70'i Kars ve Iğdır illerinde tespit edildi ve bu sayı halen artmaya devam ediyor. Birçok kus turunun sadece deniz kıyısı, makilik, Akdeniz iklimi gibi bölgede olmayan doğal şartlarda yaşadığı düşünülürse, Türkiye kus türlerinin %70'inin Kars ve Iğdır illerimizde olması, bölgenin göçmen kuşlar için uluslararası ölçüde zenginliğini gösteriyor ve bölgede çoğu korunmayan sulak alanların çok daha fazlasının korunmasının gerekliliğini gösteriyor.
Binlerce yıllık destansı yolculukları sırasında göçmen kuşlar kıtaları, kültürleri ve insanları birbirine bağlıyor. Dünya Göçmen Kuşlar Günü 2006 yılından beri mayıs ayının ikinci hafta sonu tüm dünyada, göçmen kuşların ve yaşam alanlarının korunmasına yönelik farkındalık yaratmayı amaçlayan etkinliklerle kutlanıyor. Bu sene 12-13 mayısta dünyanın çeşitli yerlerinde kuş festivalleri, eğitim çalışmaları ve kuş gözlem etkinlikleri düzenleniyor.
Göçmen kuşlar ve insanlar: Binlerce yıllık birliktelik
Bu sene tüm dünyada 12-13 Mayıs’ta kutlanacak Dünya Göçmen Kuşlar Günü’nün teması ‘’Göçmen Kuşlar ve İnsanlar - Binlerce yıllık birliktelik’’ Etkinliklerin amacı göçmen kuşlarla olan kültürel, ekonomik ve çevresel bağımızı vurgulamak.
Kültürde göçmen kuşlar
İnsanlığın göçmen kuşlara olan hayranlığı birçok eski kültürün efsanelerinde, sembollerde yerini almıştır. İlk kez Sümerlerin yazdığı Tufan efsanesinde de kuşların önemli bir rolü vardır. Tufan bittiğinde, çevrede bir kara parçasının bulunup bulunmadığını anlamak için önce bir güvercin uçurulmuş, konacak yer bulamayan güvercin geri dönmüştür. Bunun üzerine bir kırlangıç bırakılmış, fakat o da aynı nedenden geri dönmüştür. En son olarak, bir karga uçurulmuştur ve karga konacak bir yer ve yiyecek bulduğu için geri dönmeyince çevrede bir kara parçasının olduğu anlaşılmıştır.

'GÖÇMEN KUŞLARSIZ BİR HAYAT DÜŞÜNÜLEMEZ'

Yine birçok toplum geçimlerini sağlamak için ekonomik olarak göçmen kuşlara bağımlıdır. Kimi zaman besin kaynağı olarak faydalanılan kuşlar, birçok ülkede ekoturizm sektörünün başrolünü üstlenirler. Ayrıca, göçmen kuşlar biyoçeşitliliğin, sağlıklı ekosistemin ve iklim değişikliğinin en önemli belirteçleridir. Bunun dışında göçmen kuşlar en önemli ekolojik hizmetlerden biri olan bitki tozlaşmasında, tohumların yayılmasında ve böcek popülasyonlarını dengelemede hayati rol üstlenerek ekosistemlerin devamlılığını ve biz insanoğlunun hayatta kalmamamızı sağlarlar.
Göçmen kuşlar üzerindeki tehdit
Aşırı arazi kullanımı, yapılaşma, yasadışı ve aşırı avlama ve iklim değişikliği dünyadaki göçmen kuşları tehdit ediyor. Her türlü yapı göçmen kuşların konakladıkları, dinlendikleri, beslendikleri alanları, adeta onları bezin istasyonlarını yok ediyor. Yüksek binalar, elektrik hatları ve rüzgar türbinleri gibi bariyerler göç sırasında büyük tehdit oluşturuyor.


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================