Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

KAܒDE HEMŞİRE AÇIĞI

KAܒDE HEMŞİRE AÇIĞI

Kafkas Üniversitesi Hastanesi’nde hemşire yokluğundan anjiyo bile çekilemiyor

11 Nisan 2012 22:55
font boyutu küçülsün büyüsün


KAܒDE HEMŞİRE AÇIĞI

Kafkas Üniversitesi Hastanesi’nde hemşire yokluğundan anjiyo bile çekilemiyor

Tacettin DURMUŞ / KARS (SİYASAL BİRİKİM)

Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde ki hemşire açığı yılın ikinci Koordinasyon Kurulu Toplantısında da gündeme geldi. Hemşire açığı nedeniyle hastanenin bazı bölümlerinde hizmet veremez durumda olduğuna dikkat çekildi.

Vali Ahmet Kara başkanlığında yapılın toplantıda, Kafkas Üniversitesi Rektör yardımcısı Mithat Şahin, üniversitenin geçmiş yıllara ait hayata geçirilen faaliyetlerini ve 2012 yılına ait yatırım programları hakkında kurulu bilgilendirdi.

Şahin’in sunumunun ardından söz alan Vali Kara, KAÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nden övgüyle bahsetti. Birkaç gün önce Tıp Fakültesi Hastanesi’ni ziyaret ettiğini belirten Kara, önemli bir sonun olan hemşire açığın da gündeme getirdi.

Kara, “Kafkas Üniversitesi Hastanesi artık halkı oldukça cezbeden bir duruma geldi. Öğretim üyesi ve uzman doktor sayısı da arttı. Ben önceki gün hastaneye gittim ve fevkalade kalabalık olarak gördüm. Koridorlar oldukça doluydu. Ziyaretim sırasına öncelikli olarak hemşire eksikliğinden bahsedildi. Bu nedenle siz bir taraftan bizlerde bir taraftan hemşire açığını gidermemiz gerekir. Hemşireler bir hastanede önemlidir. Hemşireler yetersiz olursa hastane özelliğini kaybeder. Bizlerde üzülürüz, sizlerde. Böylece öğretim üyeleri de bir gitmeye başlarsa önünü alamayız. Taktir edilecek gayretleriniz var. Bu nedenle sizleri tebrik ediyorum. 100 civarında öğretim üyesi var. Bu da Kars için bulunmaz bir şeydir. Fakat hastanede hemşire olmadığı için anjiyo yapılamıyor.” dedi.

“HAMİLİ KART YAKİNİMDİR!”

Kars’ta ki hastanelere yardımcı personellerin bazıları “Hamili kart yakinimdir!” yöntemiyle işe alındığı idia ediliyor.

Öte yandan Kars Devlet Hastanesi’nde olduğu gibi Kafkas Üniversitesi Hastanesi’nde de bazı hemşire ve bilgi işlem elemanları adeta pazarlık usulü işe alındığı iddia ediliyor. İsmini vermek istemeyen vatandaşlar, iş talep edenler ve yıllarını okumaya veren hemşireler, şirketler aracılığıyla ihale edilerek bu hastanelere yerleştiriliyor.Yani Devlet artık kendi hastanelerine kendisi yardımcı hizmet elamanı olarak hemşiresini alamıyor. Yaklaşık olarak 1000 Lira bile maaş alamadan şirket aracılığıyla hemşire ve bilgi işlem memuru bu ücretle yetinmeğe çalışıyor. Fakat Kars’ta hemşire yetiştiren okulların olmasına rağmen Kafkas Üniversitesi Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte ilde hemşire açığı meydana geldi. Vatandaşların iddialarına göre ayrıca “Bilgi işlemciler veya temizlik elemanları gibi diğer iş kollarında da büyük bir karmaşa ve haksızlık yaşanıyor. Bu işlerde çalışanlar siyasi yakınlığı ve torpili olanlar tarafından şirket kontenjanından işe yerleştiriliyor. Bu kişilerde hizmet kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Çünkü bu şartlarda bu işlere kavuşan kişilerde de iş disiplini tartışılır hale geliyor. Bu şekilde diğer kurumlarda da iş bulma şansı bulan kişilerde “Sen ağa, ben paşa, peki bu ileri kim yapa?” sözünü akılara getiriyor. Yani bu işlere gerenler ’hamili kart yakinimdir.’ Kartlarını ceplerinde gezdirdikleri için iş beğenmiyorlar. Bu nedenle de önemli derecede aksaklıklar gözlemlenebiliyor. Bu durum diğer bazı kurumlarda da işe alım şekli aynı olduğu için Kars'a hizmet bakımından halka hizmetler aksıyor.”deniliyor.


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================