Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

KASİAD KAI’daki 4 Gülük Gezi Programını Tamamladı

KASİAD KAI’daki 4 Gülük Gezi Programını Tamamladı

Merkezi İstanbul'da Bulunan Kars Ardahan İşadamları Derneği KASİAD aylar öncesinden gündemine aldığı bölgeyi ziyaret, bölgeyi tanıma, fırsatlardan yaralanma programı planlandığı gibi (22-02-12) tarihinde başladı. 26-02-12 tarihinde sona erdi.

14 Mart 2012 14:03
font boyutu küçülsün büyüsün


     Merkezi İstanbul'da Bulunan Kars Ardahan İşadamları Derneği KASİAD aylar öncesinden gündemine aldığı bölgeyi ziyaret, bölgeyi tanıma, fırsatlardan yaralanma programı planlandığı gibi (22-02-12) tarihinde başladı.  26-02-12 tarihinde sona erdi.

            KASİAD'ın organize ettiği geziye dernek dışından Prof. Ayhan Toraman,  Sabah Gazetesin Yazarı Mahmut Övür, Tarihçi Yazar Erkan Karagöz,  İstanbul Yerel Basın Birliği Onursal Başkanı Mustafa Küpeli, Sarıyer Belediyesi Ruhsat İşleri Müdürü Osman Demir, ve birbirinden değerli Avukatlar, Mimarlar ve İşadamları katıldı.

İlk ziyaretin başladığı Kars'ta gezi hakkında geniş açıklamalarda bulunan KASİAD Başkanı Sürehyha Cinik; Bu bölgeyi unutmamak tekrar gelmek için gezelim diye Önemli bir uyarıda bulundu.

            Gezide KASİAD'ın Başkan Yardımcısı Nurettin Yılmaz'ın Göle'de yaptığı Sağlık Meslek Lisesi, KASİAD'ın Genel Sekreteri Erdoğan Tok'un Kars Merkez Karakale Köyünde  yaptırdığı okul, KASİAD'ın Yönetim kurulu Üyesi Cemal Avcı'nın Iğdır'da yaptığı 10 milyon dolarlık yatırımı yerinde incelendi.

            Gezide tarihi, turistik ekolojik anlamda bilgi, gezi boyunca tarihi konularda Erkan Karagöz, diğer konularda ise genelde İlhan Koçulu bilgi verdi.

            İstanbul'dan Kars Ardahan Iğdır illerinde okul ve ticari yatırım yapan üyelerin yaptığı yatırımları incelemek üzere gelen heyet önce Kars'a geldi. Vali Ahmet Kara, Kars Sanayi ve Ticaret Oda Başkanı Ali Güvensoy, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş'u makamlarında ziyaret ettiler.

###İlk Ziyaret Kars Valisi Kara'ya

            KASİAD üyelerini makamında sevgiyle karşılayan Kars Valisi Ahmet Kara, bölgeye yatırım için herkesi beklediğini belirttikten sonra KASİAD Başkanı Sürreyha Cinik; ödül verdi. Ziyaretin ardından Kars Kalesi, Hamamları, Tabyaları ziyaret ettikten sonra Ebul Harakani Hazretlerinin Türbesini ziyaret edip dua okudular.

###Aşıklar otağında atışma dinlediler

            Heyet Kars caddelerini gezdikten sonra, Kars Aşıklar Otağına davet edilen heyet sevgi gösterisi ile karşılanıp, kete ve közde çay ikram edildi. Aşıklar türkü ve atışmaları ile güzel anlar yaşattılar.

###Ardahan ve Göle ilçesi Ziyareti

            Ayın 22'sinde Kars'taki bu yoğun faaliyetlerinin ardından 23 Şubat Ardahan'ın düşman işgalinden kurtuluşlunun 89. yılını etkinliğine katılmak üzere Ardahan'a hareket ettiler.

            KASİAD heyetini Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Vali Vekili Sedat Yıldırım, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz sıcak bir şekilde karşıladılar.

            Öğlen yemeğini Ardahan'ın idari-mülkü ve yerel yönetimi ile birlikte yiyen heyet yemeğin ardından Yalnızçam kayak tesislerine hareket ettiler.

###Ardahan bürokratı heyeti Yalnızçam da ağırladı

            İşadamlarının Ardahan'ı ziyaret etmesine sevinen Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Vali Vekili Sedat Yıldırım, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz Ardahan ile ilgili, Ardahan'ın geleceğiyle ilgili önemli projelerini heyete sundular.

            Toplantıda heyet adına konuşan KASİAD Başkanı Süreyya CİNİK, "Üyelerimiz içinde Nurettin YILMAZ Göle'de Sağlık Meslek lisesi, Erdoğan TOK Kars'ın Karakale Köyü İlköğretim okulu, Cemal AVCI Iğdır'da strafor üretim fabrikası kurmuştur. Biz dernek olarak yatırımların artması için İstanbul'daki Kars, Ardahan, Iğdırlı işadamlarını bölgeye yatırım yapmaları için davet edeceğiz."

            Kanal 9 TV Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Vali Vekili Sedat Yıldırım, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile röportaj yaptıktan sonra heyet Göle'ye hareket etti.

###Göle Belediye Başkanı ve Kaymakam heyeti kapıda karşıladı

            KASİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin YILMAZ'IN Göle de yaptırmış olduğu Sağlık Meslek Lisesi'ni incelemek üzere Göle'ye giden heyeti Göle Kaymakamı Kemal ATASOY ve Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu kapıda karşıladı.

            Göle Kaymakamı Kemal Atasoy Göle'nin Eğitim ve öğretim sorunlarını dile getirdikten sonra Göle'de Sağlık Meslek Lisesi yapan işadamı Nurettin Yılmaz'a teşekkür etti.

###Muratoğlu Bütün Kars Ardahan Iğdırlıları Festivale Davet Etti

            Heyetin Göle'ye gelmesine çok sevinen Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoglu, "17 yıl önce Doğu Anadolu'da en büyük ve en kapsamlı festivalini yapan Göle ilçemiz için birkaç yıl sönük geçti. Ama 17. Göle Ulusal Kaşar Festivalinin çıtasını yükseltip uluslararası bir festival yapacağız. Çünkü Türkiye'nin yakından tanıdığı Gazeteci Yazar Mustafa Küpeli'nin Festival Ağası olması bizi yüreklendirmiştir. Buraya kadar geldiniz sizleri ve bütün dostlarınızı, yakınlarınızı festivalimize bekliyoruz" dedi.

            Göle de heyete yöresel yiyecek ve içecekler ikram edildi. Daha sonra Kanal 9 TV Kaymakam Kemal ATASOY ve Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu ile Röportaj yaptı. Heyet Nurettin Yılmaz'ın yaptırdığı okulun inşaatını gezdikten sonra Kars'a hareket ettiler.

####Heyet organik ürünler müzesine hayran kaldı

            Yüzyılın en önemli ve eşssiz projesi, Boğatepe Peynircilik Ve Doğal Ürünler Müzesi'ni gezen heyet çok etkilendi.

            Göle ziyaretinden sonra Boğatepe Peynircilik Müzesi'ne doğru yola çıkan heyete İlhan Koçulu yol boyu hem müze hem de peynirciliğin bölgedeki gelişim sürecini anlattı.

Bu müze ile ilgili birkaç önemli noktayı ortaya koyalım.

            Her şeyin sunileştiği, yiyecek-içeceklerden hastalıkların fışkırdığı bir zaman diliminde doğal olana yönelmek, tohum bankası oluşturmak, küresel sermayenin saldırısına karşı yereli korumak ve geliştirmek, çağımızda halkını ve ülkesini sevmenin en önemli kriterlerinden biridir. Koçulu, şahsında tüm bölge iş camiası bu proje karşısında deyim yerinde ise "şapka çıkardılar" ve herkes hayata geçen bu projeye sonuna kadar desteğini sundu.

###SERKA'nın toplantısında bölgenin sorunları masaya yatırıldı

            Heyet Programının 3. gününde SERKA Ajansı ile Büyükkale Otel'de yaptığı bir panelde bölgenin sorunlarını, yatırımlarla ilgili sıkıntıları, bürokratik engeller üzerindeki konular üzerinde duruldu. SERKA Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile heyet bölge ile ilgili görüşlerini ortaya koydular.

            10 milyon doların üzerinde bir projeyle Iğdır'a yatırım yapan Cemal Avcı, bir yıla yakındır sürekli önlerine engellerin çıkarıldığını ve bu anlamda SERKA yöneticilerinden kendilerine rehber olunmasını istedi.

            Bölgeyi tanımak amacı ile yola çıktıklarını, laf olsun diye gelmediklerini dile getiren KASİAD Başkanı Süreyya Cinik,  üyelerinin okul inşaatları, hayır işleri ve bölgeye yatırım yaptıklarını, bölgeyi tanıma ve fırsatlardan faydalanma, ilgili kurum ve kişilerle dernek üyeleri arasında tanışma ve kaynaşma, hepsinden önemlisi doğdukları yere hizmet getirme amacında olduklarını söyledi.

###Levent Karadağ ilgiyle izlendi

            SERKA ile yapılan toplantıda Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Levent Karadağ interneti ve sosyal medyayı anlattı. Yeni bir çağa bilgi ve bilişim çağına girildiğini, bu alanı kullanmayı bilmeyenlerin ilerleme ve gelişme alanında hayal kırıklığı yaşayacağını, bu alandaki eksiklik, siber saldırılar vb. durumlar ticaretten bilime her alanı kapsamıştır. Bu alanı tam anlamıyla kullanmayı bilmeyenlerin çöküş yaşayacağını belirtti.

            Karadağ, "Gelişmiş ülkelerde yüz binlerle ifade edilen siber ordular kuruluyor, Türkiye'de bu alanda vahim bir durum yaşıyoruz" diyerek birkaç kurum dışında tüm kamu kurumları bir saldırı ile yerle bir oluyor. Bu ülkede her vatandaşın, firmaların bilgileri rahatlıkla çalınıyor. Bilişim ve internet çağındayız. Bu alan boşluğu kaldırmaz gibi çok önemli bilgi dolu mesajlar verdi.

###Toplantının ardından Çıldır Gölü Ziyaret edildi

            Gölde nasıl balık tutulduğu canlı olarak izlendi. İlkel bir yapı olmasına rağmen Günay Resteuranttaki  balığın lezzetine herkes hayran kaldı.  Prof. Dr. Ayhan Toraman'ın önerisi ile dernek orada kızakla geçimini sağlayan bir vatandaşa fiber bir kızak hediye edileceği sözünü verdi. KASİAD başkanı Sürreyha Cinik Buzların içinden torla balık çekerken hatıra fotoğraflar çekildi

###Veda gecesi çok renkli geçti

KASİAD Kars Ardahan Kamu yerel yönetimin onuruna bir yemek verdi

            Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Rektör Yardımcısı Mithat Şahin, Kars Vali Yardımcısı Ünal Coşkun, Ardahan Vali Yardımcısı Sedat Yıldırım, Kars Milli Eğitim Müdürü Yıldırım Alkış, SERKA Genel Sekreteri, 70-80 kişilik bir yemek verdi. Kars-Ardahan kamu yerel yöneticilerinin ve STK temsilcilerinin katıldığı yemekte tanışmamanın yanı sıra konuşmacılar tarafından bölge ile ilgili görüşler sunuldu.

            Okul yaptırmasından dolayı İşadamı Nurettin Yılmaz ve Erdoğan Tok'a plaket verildikten sonra, 4 günlük gezinin yorgunluğunu atmak için eğlence fasılı başladı. Türküler eşliğinde, oyunlar-halaylar gece saat 03.00'e kadar devam etti.

KASİAD Başkanı Sürreyha Cihik; 4 gün süre içende heyete gösterilen ilgi ve alakadan dolayı hemehrilerine teşekkür etti  

####Gezi'de önemli notlar

            KAİSİAD- Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Çamlı'nın eniştesinin vefat haberinden sonra Yönetim ve iş adamları heyeti hep birlikte Sarıkamış'ta bulunan Çamlı'ya taziye ziyaretinde bulundular.  

            Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür işadamları heyetinin bölgeye yaptıkları geziye vurgu yapan "-26 DERECEDE KARS"  adlı makalesi ile harika bir köşe yazısı yazarak bölgede yapılan etkinliğin ulusal boyutta ses getirmesini anlam ve öneminin kavranmasını sağladı.

            Sarıyer Belediyesi Ruhsat Müdür Osman Demir; Bu memleket boşaltanların önünde durup göçü durdurmak için İşadamlarını bölgeye sevk etmek için bu gibi gezilerin sayısını artırmalıyız.

            Sadet Karan; bir zamanlar okur yazarı fazla olan ve Türkiye'nin aydınlık yüzü olan Kars'ın  Türkiye ortalamasında 60. sırada olan eğitime katkı sunulum katkı sunmak için işadamlarını bölgeye taşımalıyız.

            Kanal 9 Televizyonun bir birinden güzel konuların Çıldır gölündeki buz altında balık tutmanın Kayak tesisleri doğa güzelliklerinin yanı sıra ve Kars Ardahan Iğdır'ın tarihi güzelliklerin bölgede Yerel yöneticilerin ve Bürokratlar ve heyet içinde yapılan çok önemi röportajlar belgesel niteliğindeydi.

Suat İncedere/Kars/Siyasal Birikim Gazetesi

 


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================