Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
=============================================================== ============================================================== _______________________________________________________ ___________________________________________________________ ================================================================= =================================================================
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

IĞDIR DOMATESİ KAĞIZMAN’IN TERCİHİ

IĞDIR DOMATESİ KAĞIZMAN’IN TERCİHİ

Kağızman domatesinden sonra ilçede tercih edilerek yenen domates Iğdır domatesi oldu.

13 Ağustos 2011 13:42
font boyutu küçülsün büyüsün


            Kağızman domatesinden sonra ilçede tercih edilerek yenen domates Iğdır domatesi oldu.

            Seralarda yetiştirilen ve sırık domates olarak adlandırılan domates çeşidi ilçe halkı tarafından tutulmadı.

            Son yıllarda ekiminin yapılmadığı ekşimsi ve kokulu Kağızman domatesinin yerini Iğdır ilinden gelen tarla domatesi aldı. Etli, sulu ve lezzetli olan Iğdır domatesinden Kağızman halkı hem salça yapıyor, hem konservesini hazırlıyor hem de yemeklerinde, salatalarından tüketiyor.

            Son yıllarda Kağızman’da kurulan seralarda ve tarlalarda yetiştirilen sırık domates cinsi verimli olsa da tat ve kalite bakımından halk tarafından tercih edilmemektedir. Dış kabuğu kızaran ama içi beyaz ve yetişip olgunlaşmayan bu domates damaklara da tat veren bir domates değil. Tadı lezzeti olmayan bu domatesi hiç kimse tercih etmiyor.

            Iğdır domatesinin tadı, lezzeti, kokusu ve kalitesi ilçe halkını cezp ederek tüketiliyor.

17 ile 18 kilo civarında gelen kasalarda satılan Iğdır domatesi yaklaşık iki ay devam etmekte ve kasası 8 ile 10 TL arası satılmaktadır.

Sait KÜÇÜK/Kağızman/Siyasal Birikim


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
======================================= ======================================= ====================================== ====================================== =================================== ==================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= ===================================== ====================================== ======================================= ======================================= ======================================= ======================================= ====================================== ====================================== ====================================== ======================================= ======================================= =======================================